31 (liczba)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

31 (trzydzieści jeden) – liczba naturalna następująca po 30 i poprzedzająca 32. Jest jedną z liczb pierwszych i trzecią liczbą Mersenne’a. Razem z liczbą 29 tworzy parę liczb bliźniaczych.

Liczba atomowa (Z) – liczba określająca, ile protonów znajduje się w jądrze danego atomu. Jest równa liczbie elektronów niezjonizowanego atomu. W symbolicznym zapisie jądra izotopu umieszczana jest w lewym dolnym indeksie:30 (trzydzieści) – liczba naturalna następująca po 29 i poprzedzająca 31. Warunek podzielności zapisanej w systemie dziesiętnym liczby przez 30 to, aby suma cyfr była podzielna przez 3, a cyfra jedności równała się 0.

31 w nauce[ | edytuj kod]

 • liczba atomowa galu
 • galaktyka Andromedy (Messier 31)
 • galaktyka NGC 31
 • planetoida (31) Euphrosyne
 • 31 w kalendarzu[ | edytuj kod]

  31. dniem w roku jest 31 stycznia. Zobacz też co wydarzyło się w 31 roku n.e.

  Siedem miesięcy w roku (styczeń, marzec, maj, lipiec, sierpień, październik i grudzień) mają każdy po 31 dni.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • dzielnik i cechy podzielności
 • symbolika liczb
 • Liczby naturalne – liczby służące podawaniu liczności (trzy osoby, zob. liczebnik główny/kardynalny) i ustalania kolejności (trzecia osoba, zob. liczebnik porządkowy), poddane w matematyce dalszym uogólnieniom (odpowiednio: liczby kardynalne, liczby porządkowe). Badaniem własności liczb naturalnych zajmują się arytmetyka i teoria liczb. Według finitystów, zwolenników skrajnego nurtu filozofii matematyki, są to jedyne liczby, jakimi powinna zajmować się matematyka - słynne jest stwierdzenie propagatora arytmetyzacji wszystkich dziedzin matematyki Leopolda Kroneckera: Liczby całkowite stworzył dobry Bóg. Reszta jest dziełem człowieka.Gal (Ga, łac. gallium) – pierwiastek chemiczny z bloku p układu okresowego, o liczbie atomowej 31. Jest łatwo topliwym, srebrzystobiałym, miękkim metalem. Topi się już w temperaturze 29,76 °C i trzymany w dłoni zamienia się w ciecz. Jest również kruchy: uderzona próbka rozpada się, rozbija niczym szkło. Odłamki mają wtedy przełam podobny do przełamu szkła.
  Warto wiedzieć że... beta

  Lipiec – siódmy miesiąc w roku, według kalendarza gregoriańskiego, ma 31 dni. W Polsce lipiec jest najcieplejszym miesiącem.
  Liczby Mersenne’a – liczby pierwsze postaci 2 p − 1 {displaystyle 2^{p}-1} , gdzie p {displaystyle p} jest liczbą naturalną. Niektóre definicje wymagają ponadto, by liczba p {displaystyle p} była liczbą pierwszą. Liczby Mersenne’a zostały tak nazwane na cześć francuskiego matematyka Marina Mersenne’a, który opublikował tablicę liczb pierwszych tego typu – jak się później okazało, błędną.
  NGC 31 (również PGC 751, ESO 149-20 lub AM 0007-571) – galaktyka spiralna (Sc), znajdująca się w gwiazdozbiorze Feniksa. Odkrył ją John Herschel.
  29 (dwadzieścia dziewięć) – liczba naturalna następująca po 28 i poprzedzająca 30. Jest jedną z liczb pierwszych. Razem z liczbą 31 tworzy parę liczb bliźniaczych.
  (31) Euphrosyne – planetoida z pasa głównego planetoid okrążająca Słońce w ciągu 5 lat i 215 dni w średniej odległości 3,15 j.a. Została odkryta 1 września 1854 roku w Waszyngtonie przez Jamesa Fergusona. Była to pierwsza planetoida odkryta w Ameryce Północnej. Nazwa planetoidy pochodzi od Eufrosyne, jednej z charyt w mitologii greckiej.

  Reklama