• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • 30 grudnia  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Zoja Fiodorowna Chołszczewnikowa (ros. Зоя Фёдоровна Холщевникова, ur. 30 grudnia 1920 - zm. 12 czerwca 1991 w Moskwie) – rosyjska łyżwiarka szybka reprezentująca ZSRR, dwukrotna medalistka mistrzostw świata.Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny (szw. Nobelpriset i fysiologi eller medicin) – jest nagrodą przyznawaną corocznie przez Instytut Karolinska za wyjątkowe osiągnięcia naukowe z różnych dziedzin fizjologii lub medycyny. Jest jedną z pięciu Nagród Nobla ustanowionych w testamencie przez Alfreda Nobla (zm. w 1896 roku). Jak zapisał on w swoim testamencie, nadzór nad nagrodą sprawuje Fundacja Noblowska, a przyznawana jest ona przez zgromadzenie wybierane przez Instytut Karolinska. Określana potocznie jako „Nagroda Nobla z medycyny”, w rzeczywistości była precyzyjnie opisana przez Nobla w jego testamencie, jako nagroda z „fizjologii lub medycyny”. Z tego powodu może być przyznana w każdej ze szczegółowych dziedzin obu tych nauk. Pierwszym laureatem nagrody był w roku 1901 Niemiec Emil Adolf von Behring.

  30 grudnia jest 364. (w latach przestępnych 365.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 1 dzień.

  Święta[ | edytuj kod]

 • Imieniny obchodzą: Anizja, Anizjusz, Dionizy, Egwin, Eksuperancjusz, Eugeniusz, Liberiusz, Łazarz, Małgorzata, Marceli, Perpet, Rajner, Sewer i Uniedrog.
 • FilipinyDzień Jose Rizala
 • Wspomnienia i święta Kościoła katolickiego
 • św. Anizja (†300, męczennica)
 • św. Anizjusz (†407, biskup Salonik)
 • św. Egwin, biskup Worcesteru (według martyrologium 11 stycznia)
 • św. Feliks I (papież)
 • bł. Jan Maria Boccardo (duszpasterz)
 • św. Perpet z Tours (biskup) (również 8 kwietnia)
 • Jeanette Ottesen Gray (ur. 30 grudnia 1987) – duńska pływaczka, mistrzyni świata, siedmiokrotna mistrzyni Europy (basen 25 m).Maria Pilar od św. Franciszka Borgiasza, hiszp. María Pilar Martinez García, właśc. Jacoba García Martínez (ur. 30 grudnia 1877 w Tarazonie, zm. 24 lipca 1936 w Guadalajarze) – karmelitanka bosa (OCD), męczennica chrześcijańska i błogosławiona Kościoła rzymskokatolickiego.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Gaeta (ant. Caieta) - niewielkie portowe miasto we Włoszech, na wybrzeżu morza Tyrreńskiego, w regionie Lacjum, prowincji Latina. Nazwa pochodzi najprawdopodobniej od "kaiàdas" lub "kaiètas", czyli jaskinia. Mieści się tu baza operacji morskich NATO. Na szycie Monte Orlando znajduje sie mauzoleum rzymskiego senatora, konsula i cenzora Lucjusza Munatiusa Plancusa.
  Eksuperancjusz — imię męskie pochodzenia łacińskiego, oznaczające "pochodzący od Eksuperansa, syn Exsuperansa", zaś Eksuperans oznacza "wybijający się ponad coś". Istnieje kilku świętych katolickich o tym imieniu.
  José Protasio Mercado Rizal de Alejandro, Lam-co Alonso de la Rosa, y Realonda de Quintos (ur. 19 czerwca 1861, Calamba; zm. 30 grudnia 1896, Manila) – lekarz, filipiński bohater narodowy.
  Wasilij Nikołajewicz Osipow (ros. Василий Николаевич Осипов, ur. 30 grudnia 1917 w Piotrogrodzie, zm. 16 lipca 1991 w Leningradzie) – radziecki lotnik wojskowy, dwukrotny Bohater Związku Radzieckiego (1942 i 1944).
  SS Paderewski – polski statek zwodowany w 1920 roku w Mobile w Alabamie (USA) jako włoski parowiec „Trieste”. Po zwodowaniu kadłub nie został jednak ukończony i pozostawał na rzece Mobile River. W marcu 1941 roku kadłub został sprzedany polskiemu rządowi i wyposażony w siłownię w Kanadzie, po czym wprowadzony do służby 20 września 1941 roku jako „Paderewski”, pod dowództwem kpt. Jerzego Mieszkowskiego. Podczas swojego dziewiczego rejsu wpadł na rafę koralową w pobliżu Hawany. Po naprawie w Bethlehem Steel w Hoboken w New Jersey, podjął służbę w transportach alianckich przez Atlantyk. 11 lipca 1942 roku podjął 35 rozbitków z zatopionego 8 czerwca przez U-135 statku „Pleasantville”. 30 grudnia 1942 roku nieeskortowany statek został zatopiony 20 mil na wschód od Trynidadu przez niemiecki okręt podwodny U-214, przeprowadzający na Karaibach swój czwarty patrol.
  Gianni Michel Eugène Zuiverloon (ur. 30 grudnia 1986 w Rotterdamie) – holenderski piłkarz grający na pozycji obrońcy. Od 2013 jest zawodnikiem ADO Den Haag.
  W labiryncie – pierwsza polska opera mydlana w reżyserii Pawła Karpińskiego emitowana w Programie 2 TVP (ówczesnym TP2) od 30 grudnia 1988 do 26 czerwca 1991. Łącznie powstało 120 odcinków w dwóch seriach.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.137 sek.