2 lutego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

2 lutego jest 33. dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostało 332 (w latach przestępnych 333) dni.

Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny (szw. Nobelpriset i fysiologi eller medicin) – jest nagrodą przyznawaną corocznie przez Instytut Karolinska za wyjątkowe osiągnięcia naukowe z różnych dziedzin fizjologii lub medycyny. Jest jedną z pięciu Nagród Nobla ustanowionych w testamencie przez Alfreda Nobla (zm. w 1896 roku). Jak zapisał on w swoim testamencie, nadzór nad nagrodą sprawuje Fundacja Noblowska, a przyznawana jest ona przez zgromadzenie wybierane przez Instytut Karolinska. Określana potocznie jako „Nagroda Nobla z medycyny”, w rzeczywistości była precyzyjnie opisana przez Nobla w jego testamencie, jako nagroda z „fizjologii lub medycyny”. Z tego powodu może być przyznana w każdej ze szczegółowych dziedzin obu tych nauk. Pierwszym laureatem nagrody był w roku 1901 Niemiec Emil Adolf von Behring.Christopher Munthali (ur. 2 lutego 1991 w Lusace) – zambijski piłkarz grający na pozycji środkowego obrońcy. Od 2018 jest zawodnikiem klubu Buildcon FC.

Święta[ | edytuj kod]

 • Imieniny obchodzą: Andrzej, Berwin, Ermentruda, Filip, Franciszek, Gonsalwy, Jan, Joanna, Katarzyna, Kornel, Korneli, Korneliusz, Laurencjusz, Laurenty, Marcin, Maria, Markwart, Mikołaj, Miłosław, Miłosława, Piotr, Stefan, Symeon, Teodoryk, Teofan, Wawrzyniec i Werner.
 • Kanada, USADzień Świstaka
 • MiędzynarodoweŚwiatowy Dzień Mokradeł (zw. również Światowym Dniem Obszarów Wodno-Błotnych na mocy konwencji ramsarskiej)
 • PolskaDzień Handlowca
 • Rosja – Dzień Chwały Wojennej
 • Wspomnienia i święta w Kościele katolickim obchodzą:
 • Ofiarowanie Pańskie (w tradycji: Matki Bożej Gromnicznej)
 • Symeon Starzec (Symeon Jerozolimski)
 • Światowy Dzień Życia Konsekrowanego (od 1997)
 • bł. Andrzej Ferrari (arcybiskup Mediolanu)
 • św. Joanna de Lestonnac (założycielka Zgromadzenia Sióstr Naszej Pani)
 • św. Wawrzyniec z Canterbury (Laurencjusz, biskup)
 • Mariusz Szmidka (ur. 2 lutego 1966 r. w Kartuzach) – polski redaktor, dziennikarz i korespondent radiowy; od grudnia 2012 roku redaktor naczelny Dziennika Bałtyckiego POLSKA The Times.Tabitha Sayo Victoria Anne Suzuma (ur. 2 lutego 1975 w Londynie) – brytyjska pisarka pochodzenia japońskiego, autorka literatury młodzieżowej.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Białorusini w Polsce – jedna z dziewięciu ustawowo uznanych mniejszości narodowych w Rzeczypospolitej Polskiej, zamieszkująca w większości w południowo-wschodniej części województwa podlaskiego.
  Pietro Cambiani, Piotr z Ruffi (ur. ok. 1320 w Ruffii, zm. 2 lutego 1365 w Susa) – włoski inkwizytor Piemontu, męczennik chrześcijański i błogosławiony Kościoła katolickiego.
  Jacek Jarzyna (ur. 2 lutego 1969) – polski aktor i reżyser teatralny oraz dubbingowy. W 1992 roku ukończył PWST w Warszawie. Aktor jest związany z wieloma teatrami w Warszawie.
  {{Polityk infobox}} Nieznane pola: "religia" oraz "wykształcenie". Uriah Tracy (ur. 2 lutego 1755 roku – zm. 19 lipca 1807 roku) to amerykański prawnik i polityk.
  Aleksander Jagiełło (ur. 2 lutego 1995 w Warszawie) – polski piłkarz występujący na pozycji pomocnika w polskim klubie Podbeskidzie Bielsko-Biała, do którego jest wypożyczony z Legii Warszawa. Reprezentant Polski do lat 19.
  Marc Bernaus (ur. 2 lutego 1977) - andorski piłkarz posiadający także obywatelstwo hiszpańskie. 13 października 2004 w swoim pierwszym spotkaniu w reprezentacji Andory przeciwko reprezentacji Macedonii zdobył swojego pierwszego (i jedynego) gola w reprezentacyjnej karierze.
  Wolfgang W.E. Samuel (ur. 2 lutego 1935 w Strasburgu) – pisarz i publicysta amerykański oraz weteran Sił Powietrznych USA.

  Reklama