2 Korpus Obrony Powietrznej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output .infobox.zolnierz-lotnictwo .naglowek{color:black;background:#95a7b9}.mw-parser-output .infobox.zolnierz-marynarka .naglowek{color:white;background:#6082B6}.mw-parser-output .infobox.zolnierz-lądowe .naglowek{color:white;background:#556B2F}.mw-parser-output .infobox.zolnierz-paramilitarny .naglowek{color:black;background:#b6b3c7}

2 Korpus Obrony Powietrznejpolski związek taktyczny Sił Powietrznych, którego dowództwo stacjonowało w Bydgoszczy. Korpus został rozformowany w dniu 15 czerwca 2007 r.

Pułkownik – stopień oficerski. W SZ RP jest to najwyższy stopień wojskowy korpusu oficerów starszych, natomiast w okresie międzywojennym – korpusu oficerów sztabowych. W większości sił zbrojnych po stopniu pułkownika (ang. i fr. – colonel, niem. Oberst, ros. полковник) są stopnie generalskie.Baza morska - obszar na wybrzeżu morskim przeznaczony do bazowania marynarki wojennej obejmujący odpowiednio wyposażony i urządzony obszar wybrzeża morskiego z przylegającym do niego akwenem, służący do zabezpieczenia bojowej i codziennej działalności okrętów i jednostek marynarki wojennej. Bazy morskie dzielą się na:

Formowanie i zadania[ | edytuj kod]

Podstawą do formowania 2 Korpusu Obrony Przeciwlotniczej były rozkazy: MON nr 0054/Org. z dnia 6.07.1957 oraz DWL i OPL nr 033/Org. z 24.07.1957r. W skład korpusu weszły: pułki lotnictwa myśliwskiego (11 plm, 25 plm, 28 plm i 19 esk. hol.), jednostki artylerii przeciwlotniczej (129 spa i 136 spa), jednostki radiotechniczne (2 sbrt, 8 sbrt i 9 sbrt). W latach 1957-1989 na uzbrojenie 2 Korpusu w pierwszej kolejności wprowadzano nowe typy samolotów: MiG-17, MiG-19, MiG-21, MiG-21Bis, MiG-23 oraz MiG-29.

Szachownica lotnicza – znak Sił Powietrznych, malowany na statkach powietrznych. Znak ma formę kwadratowej szachownicy o czterech polach w kolorach czerwonym i białym.Marynarka Wojenna (MW) – jeden z czterech rodzajów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych i Wojsk Specjalnych. Marynarka Wojenna przeznaczona jest do obrony interesów państwa na polskich obszarach morskich, morskiej obrony wybrzeża oraz udziału w lądowej obronie wybrzeża we współdziałaniu z innymi rodzajami sił zbrojnych w ramach strategicznej operacji obronnej. Na podstawie umów międzynarodowych, Marynarka Wojenna zobowiązana jest do utrzymywania zdolności do realizacji zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa zarówno w obszarze Morza Bałtyckiego jak i poza nim. Podstawowym zadaniem Marynarki Wojennej jest obrona i utrzymanie morskich linii komunikacyjnych państwa podczas kryzysu i wojny oraz niedopuszczenie do blokady morskiej kraju. W czasie pokoju Marynarka Wojenna wspiera działania Straży Granicznej w obszarze morskich wód terytorialnych i wyłącznej strefy ekonomicznej. Trzon struktury Marynarki Wojennej tworzą flotylle okrętów, Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej, a także brzegowe jednostki wsparcia i zabezpieczenia działań oraz ośrodki szkolne.

Zadania

Do podstawowych zadań Korpusu należało:

 • zapewnienie osłony ważnych ośrodków polityczno-administracyjnych, obiektów przemysłowych, baz morskich w rejonie północnych i zachodnich granic kraju;
 • gotowość do osłony okrętów Marynarki Wojennej na morzu;
 • odpowiedzialność za obronę baz morskich, mostów kolejowych i drogowych.


 • Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Michał Jakubik (ur. 31 marca 1914 w Czuczewiczach, w pow. łuninieckim, zm. 28 października 1966 w Łodzi) – generał brygady Wojska Polskiego.
  Władysław Hermaszewski (ur. 4 stycznia 1928 w Lipnikach na Wołyniu, zm. 26 lipca 2002 k. Bracka nad Angarą na Syberii, syn Romana i Kamili) – generał brygady, pilot Wojska Polskiego, wieloletni oficer Wojsk Obrony Powietrznej Kraju, doktor nauk wojskowych.
  Dyżurna służba operacyjna - całodobowa służba w punktach dowodzenia (dowództwach). Jej zadaniem jest alarmowanie i ostrzeganie wojsk, zbieranie danych o sytuacji i przedstawianie meldunków przełożonym, a także przekazywanie doraźnych rozkazów i zarządzeń wojskom. W czasie nieobecności przełożonych w dowództwie dyżurna służba operacyjna kieruje przechodzeniem wojsk w wyższy stan gotowości bojowej, innymi doraźnymi akcjami oraz wykonywaniem otrzymanych od wyższych przełożonych (w tym od dyżurnej służby operacyjnej wyższego szczebla) rozkazów i zarządzeń wymagających niezwłocznej realizacji.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  2 Baza Lotnicza "Bydgoszcz" – wojskowa baza lotnicza zlokalizowana w Bydgoszczy, funkcjonująca w latach 1992-2010 (JW 3033).
  Świdwin (niem. Schivelbein) – miasto i gmina w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, siedziba powiatu świdwińskiego, położone na Wysoczyźnie Łobeskiej nad Regą, przy drogach wojewódzkich: nr 151, nr 152, nr 162.
  Zbigniew Franciszek Bielewicz (ur. 24 lipca 1950 w Mogilnie) – generał dywizji pilot inżynier Sił Zbrojnych Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

  Reklama