27 stycznia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

27 stycznia jest 27. dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostało 338 (w latach przestępnych 339) dni.

Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny (szw. Nobelpriset i fysiologi eller medicin) – jest nagrodą przyznawaną corocznie przez Instytut Karolinska za wyjątkowe osiągnięcia naukowe z różnych dziedzin fizjologii lub medycyny. Jest jedną z pięciu Nagród Nobla ustanowionych w testamencie przez Alfreda Nobla (zm. w 1896 roku). Jak zapisał on w swoim testamencie, nadzór nad nagrodą sprawuje Fundacja Noblowska, a przyznawana jest ona przez zgromadzenie wybierane przez Instytut Karolinska. Określana potocznie jako „Nagroda Nobla z medycyny”, w rzeczywistości była precyzyjnie opisana przez Nobla w jego testamencie, jako nagroda z „fizjologii lub medycyny”. Z tego powodu może być przyznana w każdej ze szczegółowych dziedzin obu tych nauk. Pierwszym laureatem nagrody był w roku 1901 Niemiec Emil Adolf von Behring.Arnaldo Salvado – mozambicki trener piłkarski. W latach 1996-1998 i 1999-2000 był selekcjonerem reprezentacji Mozambiku.

Święta[ | edytuj kod]

 • Imieniny obchodzą:Adalruna, Alruna, Chryzostom, Dacjusz, Datyw, Elwira, Henryk, Jan, Jerzy, Julian, Karolina, Leander, Leandra, Natalis, Ninomysł, Przemysław, Przybysław, Przybyrad, Rozalia, Teodoryk i Witalian.
 • MiędzynarodoweMiędzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu (ustanowione w 2005 przez Zgromadzenie Ogólne ONZ)
 • Wspomnienia i święta w Kościele katolickim obchodzą:
 • św. Henryk de Ossó Cervelló (prezbiter)
 • bł. Jerzy Matulewicz (biskup)
 • bł. Maria od Jezusa Santocanale (zakonnica)
 • bł. Paweł Józef Nardini (prezbiter)
 • św. Witalian (papież)
 • Karim El Ahmadi Arrousi (ur. 27 stycznia 1985 w Enschede) – marokański piłkarz urodzony w Holandii, występuje najczęściej na pozycji defensywnego pomocnika. Jest wychowankiem klubu UDI Enschede. Następnie trafił do Twente, gdzie w zespole seniorów grał przez 5 lat. 16 kwietnia 2008 oficjalnie podpisał 5-letni kontrakt z Feyenoordem, kwota transferu wyniosła 5 milionów euro. El Ahmadi ma za sobą występy w młodzieżowych reprezentacjach Holandii, jednak na Mistrzostwach Świata U-20 w 2005 reprezentował barwy Maroka.Lista prawosławnych metropolitów moskiewskich, patriarchów moskiewskich i całej Rusi w pierwszym okresie istnienia patriarchatu, ordynariuszy eparchii moskiewskiej w okresie synodalnym oraz patriarchów moskiewskich i całej Rusi po 1917.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Zbigniew Galor (ur. 16 lipca 1952 w Szczecinie) – doktor habilitowany, polski socjolog i esperantysta, były prezes polskiej sekcji AIS. Były pracownik Katedry Nauk Społecznych Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Kierownik Międzyśrodowiskowej Grupy Badawczej "Margines Społeczny Poznania"
  Peszawar (ang. Peshawar, urdu پشاور, Paśawar) – miasto w północnym Pakistanie liczące około 1 439 205 mieszkańców (2010). Stolica Chajber Pasztunchwa (d. Północno-Zachodniej Prowincji Pogranicznej).
  Suharto (ur. 8 czerwca 1921 w Kemusuk, zm. 27 stycznia 2008 w Dżakarcie) – polityk indonezyjski, wojskowy, wieloletni prezydent państwa.
  Stanisław Tymiński, znany jako Stan Tyminski (ur. 27 stycznia 1948 w Pruszkowie) – polski biznesmen prowadzący interesy w USA, Kanadzie i Ameryce Południowej, zajmujący się branżą elektroniczną, komputerową i telewizyjną, kandydat w polskich wyborach prezydenckich w 1990 i 2005 roku, założyciel Partii X.
  Krzysztof Bukowski (ur. 27 stycznia 1950 we Wrocławiu, zm. 18 kwietnia 2001 w Warszawie) – dokumentalista, reżyser teatralny i telewizyjny. Absolwent Wydział Reżyserii PWSFTviT 1980. Pochowany na Cmentarzu Wojskowym
  Medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata (transkrypcja z hebrajskiego: Chasid Umot ha-Olam, חסיד אומות העולם) – najwyższe izraelskie odznaczenie cywilne nadawane nie-Żydom, przyznawane przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Jad Waszem w Jerozolimie.
  Rani Khedira (ur. 27 stycznia 1994 w Stuttgarcie) - niemiecki piłkarz grający na pozycji pomocnika w rezerwach VfB Stuttgart.

  Reklama