27 listopada

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

27 listopada jest 331. (w latach przestępnych 332.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 34 dni.

Taras Iwanowicz Charieczko (ros. Тарас Иванович Харечко, ukr. Тарас Іванович Харечко, ur. 1893 we wsi Michajłowka w Donbasie, zm. 27 listopada 1937) – polityk Ukraińskiej SRR. Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny (szw. Nobelpriset i fysiologi eller medicin) – jest nagrodą przyznawaną corocznie przez Instytut Karolinska za wyjątkowe osiągnięcia naukowe z różnych dziedzin fizjologii lub medycyny. Jest jedną z pięciu Nagród Nobla ustanowionych w testamencie przez Alfreda Nobla (zm. w 1896 roku). Jak zapisał on w swoim testamencie, nadzór nad nagrodą sprawuje Fundacja Noblowska, a przyznawana jest ona przez zgromadzenie wybierane przez Instytut Karolinska. Określana potocznie jako „Nagroda Nobla z medycyny”, w rzeczywistości była precyzyjnie opisana przez Nobla w jego testamencie, jako nagroda z „fizjologii lub medycyny”. Z tego powodu może być przyznana w każdej ze szczegółowych dziedzin obu tych nauk. Pierwszym laureatem nagrody był w roku 1901 Niemiec Emil Adolf von Behring.

Święta[ | edytuj kod]

 • Imieniny obchodzą: Achacjusz, Achacy, Astryda, Bernardyn, Damazy, Dominik, Franciszek, Gustaw, Gustawa, Irenarch, Jakub, Jarosław, Jozafat, Maksym, Małgorzata, Oda, Prymityw, Radosław, Stojgniew, Walerian, Walery, Wergilia, Wergiliusz, Wirgilia, Wirgiliusz, Zygfryd, Zygfryda i Żaneta
 • Kościół prawosławny:
 • Filip Apostoł
 • Grzegorz Palamas, arcybiskup Salonik
 • Wspomnienia i święta w Kościele katolickim:
 • Najświętszej Maryi Panny od Cudownego Medalika
 • Bernardyn z Fossy (prezbiter)
 • św. Franciszek Antoni Fasani (prezbiter)
 • św. Maksym (biskup)
 • św. Fakund i Prymityw (męczennicy)
 • bł. Małgorzata Sabaudzka (patronka wdów)
 • św. Wirgiliusz z Salzburga (biskup)
 • Unax Ugalde Gutiérrez (ur. 27 listopada 1978 roku w Vitorii-Gasteiz, w prowincji Araba/Álava i wspólnoty autonomicznej Kraju Basków, w Hiszpanii) - hiszpański aktor filmowy. Od 2005 roku spotyka się z hiszpańską aktorką Ingrid RubioWładysław Maćkowiak (ur. 27 listopada 1910 r. w Sytkach, zm. 4 marca 1942 r. w Berezweczu) – kapłan i męczennik, błogosławiony katolicki.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Edyta Urszula Geppert-Loretz (ur. 27 listopada 1953 w Nowej Rudzie) – polska piosenkarka, członkini Akademii Fonograficznej ZPAV.
  Richard Yates(ur. 18 stycznia 1815, zm. 27 listopada 1873) trzynasty gubernator stanu Illinois, pełnił tę funkcję latach 1861-1865. Senator Stanów Zjednoczonych w latach 1865–1871.
  Georgi Pyrwanow Damjanow (bułg. Георги Първанов Дамянов, ur. 5 października 1892 we wsi Łopuszna (później przemianowanej na Georgi Damjanowo), zm. 27 listopada 1958 w Sofii) – bułgarski i sowiecki polityk i wojskowy, generał-lejtnant, minister obrony Bułgarii w latach 1946–1950, przewodniczący Prezydium Zgromadzenia Narodowego Ludowej Republiki Bułgarii w latach 1950–1958.
  Maria del Carmen Viel Ferrando (ur. 27 listopada 1893 w Sueca, zm. 4 listopada 1936) – błogosławiona Kościoła katolickiego.
  Tunel Lærdal (Lærdalstunnelen) – jest to najdłuższy drogowy tunel świata, długości 24 510 m, łączący Lærdal oraz Aurland w Norwegii, w regionie Sogn i Fjordane. Jego budowa rozpoczęta została w 1995 i ukończona w 2000.
  Wirgilia - imię żeńskie pochodzenia łacińskiego, oznacza "gałązkę latorośli". Imię pochodzi od rzymskiego rodu Wirgiliuszów, Wergiliuszów. Wśród patronów tego imienia - św. Wirgiliusz z Arles.
  Maria Ferrand (ur. 27 listopada 1981) – peruwiańska lekkoatletka, specjalizująca się w skoku o tyczce i skoku wzwyż.

  Reklama