26 czerwca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

26 czerwca jest 177. (w latach przestępnych 178.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 188 dni.

Burmistrzowie i prezydenci Torunia - prezydenci, nadburmistrzowie, burmistrzowie, zarządcy komisaryczni oraz przewodniczący prezydium Miejskiej Rady Narodowej Torunia na przestrzeni lat.Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny (szw. Nobelpriset i fysiologi eller medicin) – jest nagrodą przyznawaną corocznie przez Instytut Karolinska za wyjątkowe osiągnięcia naukowe z różnych dziedzin fizjologii lub medycyny. Jest jedną z pięciu Nagród Nobla ustanowionych w testamencie przez Alfreda Nobla (zm. w 1896 roku). Jak zapisał on w swoim testamencie, nadzór nad nagrodą sprawuje Fundacja Noblowska, a przyznawana jest ona przez zgromadzenie wybierane przez Instytut Karolinska. Określana potocznie jako „Nagroda Nobla z medycyny”, w rzeczywistości była precyzyjnie opisana przez Nobla w jego testamencie, jako nagroda z „fizjologii lub medycyny”. Z tego powodu może być przyznana w każdej ze szczegółowych dziedzin obu tych nauk. Pierwszym laureatem nagrody był w roku 1901 Niemiec Emil Adolf von Behring.

Święta[ | edytuj kod]

 • Imieniny obchodzą: Dawid, Edburga, Jan, Jeremi, Jeremiasz, Maksanty, Maksencjusz, Mirogod, Paweł, Pelagia, Pelagiusz, Salwia, Salwiusz, Wigiliusz i Zdziwoj.
 • AzerbejdżanŚwięto Sił Zbrojnych Azerbejdżanu
 • Madagaskar, Somalia – Święto Niepodległości
 • Międzynarodowe (ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ):
 • Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii
 • Międzynarodowy Dzień Pomocy Ofiarom Tortur
 • Wspomnienia i święta w Kościele katolickim obchodzą:
 • bł. Andrzej Jacek Longhin (biskup)
 • bł. Jakub z Ghaziru (prezbiter)
 • święci Jan i Paweł (męczennicy)
 • św. Maksencjusz (opat z Poitou)
 • św. Pelagiusz z Kordoby (męczennik)
 • św. Józef Maria Escrivá de Balaguer (założyciel i pierwszy prałat Opus Dei)
 • św. Wigiliusz z Trydentu (biskup)
 • św. Zygmunt Gorazdowski (prezbiter)
 • Reprezentacja Szwecji w piłce nożnej – drużyna reprezentująca Szwecję podczas meczów piłki nożnej mężczyzn. Została założona w 1904 roku.Kajetana Sterni, właśc. wł. Gaetana Sterni (ur. 26 czerwca 1827 w Cassoli w Wenecji Euganejskiej, zm. 26 listopada 1889 w Bassano del Grappa) – włoska kanosjanka, założycielka Zgromadzenia Sióstr Bożej Woli, błogosławiona Kościoła rzymskokatolickiego.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Fryderyk Wilhelm (ur. 16 lutego 1620 w Cölln (dzisiejszy Berlin), zm. 9 maja 1688 w Poczdamie) z dynastii Hohenzollernów nazwany Wielkim Elektorem.
  Kazimierz Wichniarz (ur. 18 stycznia 1915 w Poznaniu, zm. 26 czerwca 1995 w Warszawie) – polski aktor teatralny i filmowy.
  Airbus A320 – pasażerski samolot średniego zasięgu produkowany przez firmę Airbus. Jest pierwszym samolotem pasażerskim wyposażonym w cyfrowy układ sterowania lotem fly-by-wire. Samolot ten został oblatany 22 lutego 1987, a rok później 28 marca 1988 odbył swój pierwszy lot komercyjny w barwach Air France. Airbus A320 jest bazowym modelem samolotów A318, A319 i A321. Obecnie wyprodukowano ponad 5400 sztuk samolotów z rodziny A320. Samolot ten jest bezpośrednią odpowiedzią europejskiego producenta na amerykańskiego Boeinga 737.
  Elvis Aaron Presley (ur. 8 stycznia 1935 r. w Tupelo, zm. 16 sierpnia 1977 r. w Memphis) – amerykański piosenkarz i aktor.
  Ernest Gruening (ur. 6 lutego 1887 w Nowym Jorku, zm. 26 czerwca 1974 w Waszyngtonie) – polityk amerykański związany z Partią Demokratyczną.
  Duncan Phillips (ur. 26 czerwca 1886 w Pittsburghu, zm. 9 maja 1966 w Waszyngtonie) – amerykański kolekcjoner dzieł sztuki i pisarz piszący o sztuce. Podczas gdy jego rodzina dorobiła się majątku na produkcji stali i szkła, on sam postanowił poświęcić się sztuce. Skupował głównie dzieła artystów tworzących na przełomie XIX i XX w. W 1921 otworzył w swym domu w Waszyngtonie pierwsze w Stanach Zjednoczonych stałe muzeum sztuki nowoczesnej – Phillips Collection.
  Mont Aiguille (2086,7 m n.p.m.) – góra w południowo-wschodniej części grupy górskiej Vercors we francuskich Prealpach Delfinackich, zaliczana do tzw. Prealp wapiennych. Znajduje się na pograniczu gmin Chichilianne, Saint-Martin-de-Clelles i Saint-Michel-les-Portes, w południowej części departamentu Isère. Leży na terenie Regionalnego Parku Przyrody Vercors (fr. Parc Naturel Régional du Vercors).

  Reklama