• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • 25 sierpnia  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Układ Warszawski (oficjalna nazwa: Układ o Przyjaźni, Współpracy i Pomocy Wzajemnej ang. Warsaw Pact ros. Договор о дружбе, сотрудничестве и взаимной помощи) – sojusz polityczno-wojskowy państw tzw. bloku wschodniego z dominującą rolą ZSRR. Formalnie powstał na podstawie Deklaracji Bukaresztańskiej, jako odpowiedź na militaryzację tzw. Niemiec Zachodnich i włączenie ich w strukturę NATO, a sankcjonował istniejące od zakończenia II wojny światowej podporządkowanie poszczególnych państw i ich armii ZSRR.Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny (szw. Nobelpriset i fysiologi eller medicin) – jest nagrodą przyznawaną corocznie przez Instytut Karolinska za wyjątkowe osiągnięcia naukowe z różnych dziedzin fizjologii lub medycyny. Jest jedną z pięciu Nagród Nobla ustanowionych w testamencie przez Alfreda Nobla (zm. w 1896 roku). Jak zapisał on w swoim testamencie, nadzór nad nagrodą sprawuje Fundacja Noblowska, a przyznawana jest ona przez zgromadzenie wybierane przez Instytut Karolinska. Określana potocznie jako „Nagroda Nobla z medycyny”, w rzeczywistości była precyzyjnie opisana przez Nobla w jego testamencie, jako nagroda z „fizjologii lub medycyny”. Z tego powodu może być przyznana w każdej ze szczegółowych dziedzin obu tych nauk. Pierwszym laureatem nagrody był w roku 1901 Niemiec Emil Adolf von Behring.

  25 sierpnia jest 237. (w latach przestępnych 238.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 128 dni.

  Święta[ | edytuj kod]

 • Imieniny obchodzą: Arediusz, Elwira, Euzebiusz, Gaudencjusz, Gaudenty, Genezjusz, Grzegorz, Hermina, Józef, Julian, Kalasanty, Ludwik, Luiza, Michał, Patrycja, Peregryn, Poncjan, Teodoryk i Wincenty.
 • Urugwaj – Święto Niepodległości
 • Polska – Dzień polskiej żywności (od 2013 roku)
 • Wspomnienia i święta w Kościele katolickim obchodzą:
 • bł. Aleksander Dordi Negroni (prezbiter i męczennik)
 • bł. Alojzy Bordino
 • św. Ludwik IX (król Francji)
 • św. Józef Kalasanty (prezbiter)
 • św. Patrycja z Neapolu (dziewica)
 • bł. Maria del Transito od Jezusa Sakramentalnego (zakonnica)
 • David Alan Hampshire (ur. 29 grudnia 1917 w Mickleover, Derbach, zm. 25 sierpnia 1990 roku w Newton Solney) – brytyjski kierowca wyścigowy.Jocelyn Percy - właśc. John Samuel Jocelyn Baumgartner (ur. 9 marca 1871, zm. 25 sierpnia 1952 w Bishopsteignton) - generał armii brytyjskiej.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Abraham Mateo Chamorro (urodzony 25 sierpnia 1998 r.) jest hiszpańskim nastoletnim aktorem i wokalistą związanym obecnie kontraktem płytowym z Sony Music Spain. Jego kariera zaczęła nabierać tempa, gdy w 2009 roku, mając jedenaście lat, nagrał pierwszy album wraz z EMI Music Spain. Pierwsza płyta pojawiła się w Hiszpanii w grudniu 2009 r. i pracował nad nią hiszpański kompozytor i producent Jacobo Calderon, znany ze współpracy z międzynarodowymi gwiazdami takimi jak Raphael, David Bisbal czy Luis Fonsi. Abraham obecnie pracuje nad swoim drugim albumem studyjnym, który zostanie wydany przez Sony Music Spain w przeciągu najbliższych tygodni.
  Philippe Léotard, właściwie Ange Philippe Paul André Léotard-Tomas (ur. 28 sierpnia 1940 r. w Nicei, zm. 25 sierpnia 2001 r. w Paryżu) – francuski aktor filmowy, teatralny, radiowy i telewizyjny, poeta i piosenkarz.
  Aleksiej Iwanowicz Bugajew (ros. Алексей Иванович Бугаев, ur. 25 sierpnia 1981 w Moskwie), piłkarz rosyjski grający na pozycji środkowego obrońcy. Mierzy 180 cm wzrostu, waży 74 kg.
  Gerd Müller (ur. 25 sierpnia 1955 w Krumbach) – niemiecki polityk, od 2013 minister federalny ds. współpracy gospodarczej i rozwoju w trzecim rządzie Angeli Merkel.
  Rona Nishliu (ur. 25 sierpnia 1986 w Kosowskiej Mitrowicy) – kosowska piosenkarka, prezenterka radiowa rozgłośni albańskiej. Reprezentantka Albanii w Konkursie Piosenki Eurowizji w 2012 roku.
  Jacek Piorunek (ur. 25 sierpnia 1965 w Łomży) – polski samorządowiec i prawnik, były wicestarosta łomżyński i wicewójt Wizny, w latach 2008–2014 członek zarządu województwa podlaskiego, w 2018 przewodniczący sejmiku podlaskiego.
  Stanisław Bartoszek (ur. 25 sierpnia 1947 w Tarnobrzegu) – polski polityk, urzędnik państwowy, poseł na Sejm II kadencji.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.14 sek.