24 grudnia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

24 grudnia jest 358. (w latach przestępnych 359.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 7 dni.

Pierre Soulages (ur. 24 grudnia 1919 w Rodez, w departemencie Aveyron) – francuski malarz i grafik. Obok Hansa Hartunga główny przedstawiciel nieprzedstawiajacego francuskiego malarstwa współczesnego – abstrakcji. Typowe dla niego kompozycje to szerokie belkokształtne czarne formy na jasnym tle.Jefferson Beauregard Sessions III, znany jako Jeff Sessions (ur. 24 grudnia 1946 w Hybart, Alabama) – polityk amerykański, senator ze stanu Alabama (wybrany w 1996 i ponownie w 2002), członek Partii Republikańskiej.

Święta[ | edytuj kod]

 • Imieniny obchodzą: Ada, Adam, Adamina, Adela, Delfin, Druzjan, Druzjanna, Eryk, Eryka, Ewa, Ewelina, Godzisław, Godzisława, Grzegorz, Grzymisława, Hermana, Hermina, Herminia, Irma, Irmina, Józef, Paula, Tarsylia i Zenobiusz.
 • Słowianie: Święto Godowe
 • Wspomnienia i święta Kościoła katolickiego:
 • Wigilia Bożego Narodzenia
 • Adam i Ewa (pierwsi rodzice)
 • św. Adela z Pfalzel i jej matka św. Irmina z Oeren (benedyktynki)
 • św. Paula Elżbieta Cerioli
 • św. Tarsylia (ciotka Grzegorza I)
 • III najazd mongolski na Polskę, (zwany też III najazdem tatarskim na Polskę) – atak Mongołów na Polskę pod wodzą Nogaja i Telebogi, który miał miejsce na przełomie 1287 i 1288 roku.Federico Laredo Brú (ur. 23 kwietnia 1875 w San Juan de los Remedios, zm. w lipcu 1946 w Hawanie) – kubański polityk i pułkownik.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Krystian Karol Probierz prof. dr hab. inż. (ur. w 1950) – polski geolog zajmujący się geologią złóż. Profesor tytularny związany z Politechniką Śląską.
  Metan (znany także jako gaz błotny i gaz kopalniany), CH4 – organiczny związek chemiczny, najprostszy węglowodór nasycony (alkan). W temperaturze pokojowej jest bezwonnym i bezbarwnym gazem. Jest stosowany jako gaz opałowy i surowiec do syntezy wielu innych związków organicznych.
  Aaron Holmes Gwin (ur. 24 grudnia 1987 w Morongo Valley) − amerykański kolarz górski, dwukrotny zdobywca Pucharu Świata.
  Clarence Darnell Gilyard Jr. (ur. 24 grudnia 1955 w Moses Lake) – amerykański aktor telewizyjny, najbardziej znany m.in. z roli Jimmy’ego Trivette’a w serialu Strażnik Teksasu.
  José María Reina Barrios (ur. 24 grudnia 1854 – zm. 8 lutego 1898), prezydent Gwatemali od 15 marca 1892 do chwili śmierci. Z powodu nikłej postury nazywany zdrobniale Reinita
  Eryk – imię męskie pochodzenia skandynawskiego. Nadawane wielu jarlom i królom szwedzkim i duńskim. Pochodzenie tego imienia podaje się ze staro-wysoko-niemieckiego, gdzie era – honor, cześć oraz richi – bogaty. Całość zaś oznacza osobę zasobną w honor. Jego popularność sięga czasów króla szwedzkiego Eryka zmarłego w 1160. Drugie spotykane znaczenie to "Wieczny władca" od ei(r) co oznacza w staronordyjskim "wieczny" i ríkr – w staronordyjskim "władca".
  Thorbjørn Egner (ur. 12 grudnia 1912 w Kristianii, zm. 24 grudnia 1990 w Oslo) – norweski dramatopisarz, autor piosenek i ilustrator, znany z twórczości dla dzieci.

  Reklama