• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • 23 maja  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Andonis Manitakis, grec. Αντώνης Μανιτάκης (ur. 23 maja 1944 w Salonikach) – grecki prawnik i nauczyciel akademicki, profesor, minister spraw wewnętrznych (2012, 2015), minister ds. reformy administracji (2012–2013). Inkwizycja, Inquisitio haeretica pravitatis, Sanctum officium (łac. Inquisitio – śledztwo, badanie) – nazwa systemu śledczo-sądowniczego Kościoła katolickiego działającego od XIII do XIX wieku, utworzonego w celu wyszukiwania, nawracania i karania heretyków w oparciu o postanowienia ujęte w dokumentach soborowych, synodalnych oraz bullach papieskich.

  23 maja jest 143. (w latach przestępnych 144.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 222 dni.

  Święta[ | edytuj kod]

 • Imieniny obchodzą: Bolelut, Budziwoj, Dezyderia, Dezyderiusz, Dezydery, Emilia, Eufrozyna, Eutychiusz, Gwibert, Jan, Julian, Lucjusz, Łucjusz, Michał, Symeon i Wibert.
 • JamajkaŚwięto Pracy
 • Międzynarodowe
 • Dzień Wymiaru Sprawiedliwości
 • Międzynarodowy Dzień Końca Przetoki Położniczej (Zgromadzenie Ogólne ONZ, rezolucja A/RES/67/147)
 • Światowy Dzień Żółwia
 • Wspomnienia i święta w Kościele katolickim obchodzą:
 • św. Leoncjusz z Rostowa
 • św. Jan Chrzciciel de Rossi
 • św. Wibert (Gwibert) z Gembloux
 • Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny (szw. Nobelpriset i fysiologi eller medicin) – jest nagrodą przyznawaną corocznie przez Instytut Karolinska za wyjątkowe osiągnięcia naukowe z różnych dziedzin fizjologii lub medycyny. Jest jedną z pięciu Nagród Nobla ustanowionych w testamencie przez Alfreda Nobla (zm. w 1896 roku). Jak zapisał on w swoim testamencie, nadzór nad nagrodą sprawuje Fundacja Noblowska, a przyznawana jest ona przez zgromadzenie wybierane przez Instytut Karolinska. Określana potocznie jako „Nagroda Nobla z medycyny”, w rzeczywistości była precyzyjnie opisana przez Nobla w jego testamencie, jako nagroda z „fizjologii lub medycyny”. Z tego powodu może być przyznana w każdej ze szczegółowych dziedzin obu tych nauk. Pierwszym laureatem nagrody był w roku 1901 Niemiec Emil Adolf von Behring.Republika Tajwanu (chiń. upr.: 台湾民主国; chiń. trad.: 臺灣民主國; pinyin: Táiwān Mínzhǔguó) – państwo historyczne położone na wyspie Tajwan.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  The Who – angielski zespół rockowy powstały w 1964, związany z subkulturą modsów, uważany za jedną z najbardziej wpływowych grup rockowych wszech czasów.
  Indiana Jones i świątynia zagłady (ang. Indiana Jones and the Temple of Doom) – amerykański film przygodowy z 1984 roku w reżyserii Stevena Spielberga. Druga część cyklu o przygodach archeologa Indiany Jonesa, nieraz numerowana również jako część 24. z racji włączania do kanonu serii Przygód młodego Indiany Jonesa i traktowania całości jako Wielkiej Księgi Przygód Indiany Jonesa. W roli tytułowej po raz drugi wystąpił Harrison Ford.
  Piotr "Mitloff" Kozieradzki (ur. 23 maja 1970 w Warszawie) – polski perkusista, muzyk sesyjny. Naukę gry na instrumencie rozpoczął w 1985 roku. Swój pierwszy zestaw – firmy Polmuz – otrzymał od starszego brata.
  Władysław Kołek (ur. 23 maja 1914 w Brzesku, zm. 1992 w Krakowie) – polski inżynier elektryk, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
  Valerija Pride (Valerija Udalova, ros. Удалова, Валерия Викторовна), ur. 23 maja 1960 – rosyjska futurolog, socjolog, teoretyk transhumanizmu, jedna z założycieli Rosyjskiego Ruchu Transhumanistycznego, oraz jedna z założycieli i obecna dyrektorka firmy oferującej krioprezerwację KrioRus.
  Andonis Samaras, Antonis Samaras, gr. Αντώνης Σαμαράς (ur. 23 maja 1951 w Atenach) – grecki polityk, od 20 czerwca 2012 premier Grecji. Dwukrotny minister spraw zagranicznych w latach 1989–1992, poseł do Parlamentu Europejskiego w latach 2004–2007, minister kultury w 2009. Członek greckiego parlamentu w latach 1977–1996 oraz od 2007. Przewodniczący Nowej Demokracji od 2009.
  Krzysztof Przecławski (ur. 1927 zm. 15 stycznia 2014) – polski socjolog, specjalista w zakresie socjologii turystyki i socjologii wychowania, prof. dr hab., założyciel Międzynarodowej Akademii Studiów nad Turystyką oraz wieloletni dyrektor Instytutu Turystyki.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.201 sek.