23 lipca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

23 lipca jest 204. (w latach przestępnych 205.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 161 dni.

Klementyna Czosnowska, po mężu Bykow (ur. 11 listopada 1864 w Rudzie Guzowskiej, ob. Żyrardów, zm. 23 lipca 1913 w Warszawie) – polska śpiewaczka operetkowa (sopran) i aktorka. František Daneš (ur. 23 lipca 1919 w Písku, zm. 18 marca 2015 w Pradze) – czeski językoznawca. W swojej działalności naukowo-badawczej koncentrował się na bohemistyce (problematyka literackiej czeszczyzny) i językoznawstwie ogólnym. Poświęcił się przede wszystkim syntaktyce, semantyce, fonologii, stylistyce, socjolingwistyce i lingwistyce tekstu. Autor bądź współautor licznych publikacji naukowych; członek rad redakcyjnych czasopism fachowych.

Święta[ | edytuj kod]

 • Imieniny obchodzą: Apolinary, Apolinaria, Bogna, Bolesław, Brygida, Jan, Joanna, Kasjan, Krystyn, Liboriusz, Olimpiusz, Romula i Żelisław.
 • dawn. święto: Starożytny Rzym – Święto Neptuna (Neptunalia)
 • Egipt – Święto Rewolucji Lipcowej
 • Fidżi – Święto Konstytucji
 • Libia – Święto Rewolucji
 • Papua-Nowa Gwinea – Święto Wyzwolenia
 • Polska – Dzień Włóczykija
 • Ruch Rastafari – Obchody rocznicy urodzin Haile Selassie
 • Wspomnienia i święta w Kościele katolickim obchodzą:
 • św. Apolinary z Rawenny (biskup i męczennik) (również 20 lipca)
 • św. Brygida Szwedzka (zakonnica i patronka Europy)
 • św. Jan Kasjan (święty mnich, Ojciec Kościoła i pustyni)
 • bł. Krystyn Gondek (franciszkanin)
 • bł. Małgorzata Maria López de Maturana (zakonnica)
 • święci Trofim i Teofil (męczennicy)
 • Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny (szw. Nobelpriset i fysiologi eller medicin) – jest nagrodą przyznawaną corocznie przez Instytut Karolinska za wyjątkowe osiągnięcia naukowe z różnych dziedzin fizjologii lub medycyny. Jest jedną z pięciu Nagród Nobla ustanowionych w testamencie przez Alfreda Nobla (zm. w 1896 roku). Jak zapisał on w swoim testamencie, nadzór nad nagrodą sprawuje Fundacja Noblowska, a przyznawana jest ona przez zgromadzenie wybierane przez Instytut Karolinska. Określana potocznie jako „Nagroda Nobla z medycyny”, w rzeczywistości była precyzyjnie opisana przez Nobla w jego testamencie, jako nagroda z „fizjologii lub medycyny”. Z tego powodu może być przyznana w każdej ze szczegółowych dziedzin obu tych nauk. Pierwszym laureatem nagrody był w roku 1901 Niemiec Emil Adolf von Behring.Don Imus (John Donald Imus, Jr., ur. 23 lipca 1940 roku w Riverside, Kalifornia) – amerykański gospodarz programu radiowego nadawanego też w telewizji, humorysta, pisarz, filantrop. Jego talk show, Imus in the Morning stacji ABC Radio, jest dostępny w całych USA.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Roman Oczanowicz Chagba, ros. Роман Очанович Хагба (ur. 23 lipca 1964 w Gudauta, Gruzińska SRR, ZSRR) – rosyjski piłkarz pochodzenia abchaskiego grający na pozycji napastnika.
  Andrea Ugolini (ur. 23 lipca 1974 w San Marino) – sanmaryński piłkarz występujący na pozycji napastnika, 12-krotny reprezentant San Marino.
  Hennadij Hryhorowycz Orbu, ukr. Геннадiй Григорович Орбу, ros. Геннадий Григорьевич Орбу, Giennadij Grigorjewicz Orbu (ur. 23 lipca 1970 w Makiejewkie, w obwodzie donieckim, Ukraińska SRR) – ukraiński piłkarz grający na pozycji pomocnika, reprezentant Ukrainy, trener piłkarski.
  Muzeum Mohameda Mahmouda Khalila – galeria sztuki znajdująca się w Gizie, w aglomeracji Kairu. Muzeum szczyci się najcenniejszą na Bliskim Wschodzie kolekcją sztuki europejskiej XIX i XX w.
  Lista prawosławnych metropolitów moskiewskich, patriarchów moskiewskich i całej Rusi w pierwszym okresie istnienia patriarchatu, ordynariuszy eparchii moskiewskiej w okresie synodalnym oraz patriarchów moskiewskich i całej Rusi po 1917.
  Tianwen-1 (w trakcie budowy: Huoxing-1, HX-1) – pierwsza samodzielna misja badawcza Marsa prowadzona przez Chińską Narodową Agencję Kosmiczną. W skład bezzałogowej sondy weszły: moduł przelotowy, lądownik oraz łazik, które zostały wyniesione z Centrum Startowego Satelitów Wenchang rakietą Długi Marsz 5, 23 lipca 2020 roku o godzinie 04:41.
  Chłaniów-Kolonia (dawniej Borowina) – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie krasnostawskim, w gminie Żółkiewka.

  Reklama