23 kwietnia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

23 kwietnia jest 113. (w latach przestępnych 114.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 252 dni.

Feliks (łac. felix - łaskawy, szczęśliwy) - imię męskie pochodzenia łacińskiego. Jego żeński odpowiednik to Feliksa i Felicja. W innych językach na ogół w formie Felix. Dawniej popularne było także jego polskie "tłumaczenie" - Szczęsny.Peng Cheng (chiń. 彭程; pinyin: Péng Chéng; ur. 23 kwietnia 1997 w Harbinie) – chińska łyżwiarka figurowa, startująca w parach sportowych z Jin Yangiem. Uczestniczka igrzysk olimpijskich w Soczi (2014) i Pjongczangu (2018), wicemistrzyni czterech kontynentów (2015), srebrna medalistka finału Grand Prix (2018) oraz 3-krotna mistrzyni Chin (2014, 2017, 2019).

Święta[ | edytuj kod]

 • Imieniny obchodzą: Achilles, Adalbert, Egidia, Feliks, Fortunat, Gabriela, Gerard, Gerarda, Helena, Idzi, Jerzy, Lena, Maria, Marol, Wojciech i Wojciecha.
 • Międzynarodowe
 • Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich (ustanowiony przez UNESCO w 1995 r. w celu promowania czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej)
 • Dzień języka angielskiego w ONZ w ramach dni języków
 • Anglia – Dzień św. Jerzego, patrona Anglii
 • TurcjaNarodowy Dzień Niepodległości i Dzień Dziecka
 • Wielka BrytaniaŚwięto Orderu Podwiązki
 • Wspomnienia i święta w Kościele katolickim obchodzą:
 • św. Ibar (apostoł Wexfordu)
 • św. Jerzy (męczennik) (w Polsce i w Czechach 24 kwietnia)
 • bł. Maria Gabriella Sagheddu (zakonnica) (w polskim Kościele 22 kwietnia)
 • bł. Teresa Maria Manetti (zakonnica)
 • św. Wojciech (biskup i męczennik, patron Polski)
 • Llucia Ramis i Laloux (ur. 23 kwietnia 1977 w Palma de Mallorca) – dziennikarka i pisarka publikująca po katalońsku. Ukończyła wydział Nauk o Informacji na Uniwersytecie Autonomicznym w Barcelonie, współpracowała z różnymi redakcjami, wśród których należy wymienić Diario de Mallorca, przegląd literacki Quimera, COM Ràdio, Rac1 i katalońskie wydanie dziennika 'El Mundo'. W tym ostatnim publikuje kronikę Plexiglas w dodatku Tendencje. Zadebiutowała powieścią „Rzeczy, które przydarzają się Barcelonie, kiedy masz 30 lat”, która uzyskała przychylne recenzje. W 2010 roku otrzymała nagrodę Josep Pla za swoją drugą powieść “Egosurfing”.Francesco Zerrillo (ur. 23 kwietnia 1931 w Reino) – włoski biskup rzymskokatolicki, w latach 1997-2017 biskup Lucera-Troia.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Gheorghe Cantacuzino (ur. w 1837, zm. w 1913) – był konserwatywnym rumuńskim politykiem, który dwa razy sprawował stanowisko premiera Rumunii: pomiędzy 23 kwietnia 1899 a 19 lipca 1900 oraz między 4 stycznia 1906 a 24 marca 1907 roku.
  Frances Jennings Casement (ur. 23 kwietnia 1840, zm. 24 sierpnia 1928) – amerykańska działaczka na rzecz praw kobiet.
  Andre Gunder Frank (ur. 24 lutego 1929 w Berlinie, zm. 23 kwietnia 2005 w Luksemburgu) – niemiecko-amerykański ekonomista, jeden z współtwórców teorii systemów-światów i teorii zależności. Studiował w USA, gdzie w 1957 r. na Uniwersytecie Chicagowskim obronił doktorat napisany pod kierunkiem Miltona Friedmana. Wykładał w Ameryce Południowej, a następnie w Zachodniej Europie.
  Prusowie – ludy bałtyckie zamieszkujące w średniowieczu tereny między Pomorzem, Mazowszem, Litwą a Bałtykiem (wybrzeże Bałtyku między dolną Wisłą a dolnym Niemnem). Obecnie na ich terytorium znajdują się: województwo warmińsko-mazurskie oraz obwód kaliningradzki.
  Egidia - imię żeńskie pochodzenia greckiego, żeński odpowiednik imienia Egidiusz, które funkcjonuje w Polsce przede wszystkim w formie Idzi. Patronem tego imienia jest św. Idzi i inni święci o tym imieniu. To imię nosiły córki królów szkockich, np. Roberta II.
  Diecezja Guadix - łac. Dioecesis Guadicensis - diecezja Kościoła rzymskokatolickiego w Hiszpanii. Należy do metropolii granadzkiej. Została erygowana w I wieku.
  Dayton – miasto w środkowowschodniej części Stanów Zjednoczonych, w stanie Ohio. Miasto ma 166 tys. mieszkańców, obszar metropolitalny 848 tys. mieszkańców (dane z 2000 roku).

  Reklama