2021 w muzyce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wydarzenia muzyczne w 2021 roku.

The Rolling Stones [ðɘ rɘʊlɪŋ stɘʊnz] – brytyjski zespół rockowy, założony 12 lipca 1962 w Londynie. Są czwartym zespołem rockowym z największą liczbą sprzedanych wydawnictw muzycznych w historii. Łącznie sprzedali ok. 250 milionów egzemplarzy albumów na całym świecie. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena − festiwal muzyki poważnej odbywający się co roku w Warszawie w okresie poprzedzającym święta Wielkanocy. Dyrektorem Generalnym Festiwalu jest Elżbieta Penderecka a organizatorem Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.


Wydarzenia[ | edytuj kod]

Z powodu pandemii COVID-19 niektóre koncerty i festiwale w 2021 zostały odwołane, ale niektóre zostają wznowione w reżimie sanitarnym.

Rezerwat – polska grupa rockowa, założona w 1982 roku w Łodzi. Czołową postacią grupy jest jej założyciel i autor większości materiału, Andrzej Adamiak – kompozytor, autor tekstów, producent, wokalista i gitarzysta basowy.Baryton jest to rodzaj głosu ludzkiego. Głos męski mieszczący się w środkowym zakresie skali głosu (niższy od tenoru, wyższy od basu). Jest to najczęstszy głos występujący u mężczyzn. Barytonowy zakres skali głosu sięga od A do f w muzyce chóralnej i od G do g w muzyce poważnej, ale może być poszerzony zarówno w górę jak i w dół. Głos barytonowy można sklasyfikować na baryton dramatyczny (jest to głos o ciemnej barwie posiadający bardzo bogate i pełne brzmienie oraz niską tessiturę głosu, zakres od G do f ) oraz baryton liryczny (głos ten posiada jasną barwę o lekkim i ciepłym brzmieniu oraz wyższej tessiturze głosu niż baryton dramatyczny, zakres od A do g ).

Polska[ | edytuj kod]

Festiwale[ | edytuj kod]

 • 25. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, 20 marca – 2 kwietnia
 • 60. Festiwal Muzyczny w Łańcucie, 20 czerwca – 2 lipca
 • 23. Bielska Zadymka Jazzowa, 23–27 czerwca
 • LVIII Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu, 3–6 września
 • 57. Jazz nad Odrą, Wrocław, 15–19 września
 • XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, Warszawa, 2–23 października
 • 63. Jazz Jamboree, Warszawa, 21–24 października
 • Świat[ | edytuj kod]

  Koncerty[ | edytuj kod]

 • 18, 20 i 22 maja 2021 – Eurowizja 2021
 • Chris Barber, właśc. Donald Christopher Barber (ur. 17 kwietnia 1930 w Welwyn Garden City) – angielski muzyk jazzowy, puzonista, saksofonista (tenor), basista i kierownik zespołu.Jan Borkowski (wł. Jan Narkiewicz-Jodko) – dziennikarz muzyczny, producent nagrań i koncertów radiowych, wieloletni pracownik Polskiego Radia, w Trójce od 1970.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Christa Ludwig (ur. 16 marca 1928 w Berlinie, zm. 24 kwietnia 2021 w Klosterneuburgu) – niemiecka śpiewaczka, mezzosopran.
  Zbigniew Paweł Nikodemski ps. "Niko" (ur. pomiędzy 9 marca a 15 marca 1954 w Łodzi) – polski muzyk i klawiszowiec.
  Milan Lasica (ur. 3 lutego 1940 w Zwoleniu) – słowacki aktor, dramaturg, komik, piosenkarz i osobowość telewizyjna.
  Gregory E. Jacobs lepiej znany jako Shock G lub Humpty Hump (ur. 25 sierpnia 1963 na Brooklynie w Nowym Jorku) – amerykański raper i muzyk. Zasłynął produkując pierwszy, debiutancki album 2Paca 2Pacalypse Now. Uznanie zyskał przede wszystkim dzięki stworzeniu grupy Digital Underground.
  Status Quo – brytyjski zespół rockowy założony przez wokalistę Alana Lancastera i gitarzystę Francisa Rossiego w roku 1962 jako "The Spectres".
  Suzafon – instrument dęty blaszany z grupy aerofonów ustnikowych, odmiana helikonu o bardzo dużej czarze głosowej znajdującej się nad głową grającego. Został skonstruowany w 1898 r. według pomysłu kapelmistrza i kompozytora Johana Philippa Sousa i stąd nazwany suzafonem (potocznie w orkiestrach dętych zwany słoneczkiem). Najczęściej używany w stroju B, rzadziej w Es, używany w wielkich orkiestrach dętych oraz w orkiestrach tanecznych, dixielandowych i muzyce jazzowej.
  Omega – węgierska grupa rockowa grająca hard rocka i rocka progresywnego. Za datę założenia zespołu przyjmuje się 23 września 1962, kiedy to w "University Club" Wyższej Szkoły Technicznej w Budapeszcie grupa dała pierwszy koncert. Pomysł powstania zespołu istniał jednak już w 1959 roku i jak mówi legenda, o przydziale instrumentów zadecydowało głosowanie.

  Reklama