1 sierpnia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

1 sierpnia jest 213. (w latach przestępnych 214.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 152 dni.

Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny (szw. Nobelpriset i fysiologi eller medicin) – jest nagrodą przyznawaną corocznie przez Instytut Karolinska za wyjątkowe osiągnięcia naukowe z różnych dziedzin fizjologii lub medycyny. Jest jedną z pięciu Nagród Nobla ustanowionych w testamencie przez Alfreda Nobla (zm. w 1896 roku). Jak zapisał on w swoim testamencie, nadzór nad nagrodą sprawuje Fundacja Noblowska, a przyznawana jest ona przez zgromadzenie wybierane przez Instytut Karolinska. Określana potocznie jako „Nagroda Nobla z medycyny”, w rzeczywistości była precyzyjnie opisana przez Nobla w jego testamencie, jako nagroda z „fizjologii lub medycyny”. Z tego powodu może być przyznana w każdej ze szczegółowych dziedzin obu tych nauk. Pierwszym laureatem nagrody był w roku 1901 Niemiec Emil Adolf von Behring.Ariel Turner (ur. 1 sierpnia 1991 w Highlands Ranch) – amerykańska siatkarka, grająca na pozycji przyjmującej. Od sezonu 2015/2016 występuje w niemieckiej Bundeslidze, w drużynie Schweriner SC.

Święta[ | edytuj kod]

 • Imieniny obchodzą: Akcjusz, Aleksander, Alfons, Antonin, Brodzisław, Eleazar, Etelwold, Justyna, Konrad, Konrada, Leoncjusz, Marceli, Nadzieja, Nemezjusz, Nemezy, Piotr, Rudolf, Rudolfa, Rudolfina, Salomea, Wiara i Wiercisław.
 • Barbados, Dominika, Gujana, Jamajka, Trynidad i Tobago – Dzień Wyzwolenia
 • Benin – Święto Niepodległości
 • Chińska Republika Ludowa – Święto Armii
 • Demokratyczna Republika Konga – Dzień Rodziców
 • Irlandia, daw. święto CeltówLughnasadh
 • Kanada – Civic Holiday
 • PolskaNarodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego (święto państwowe)
 • Ruch Rastafari – obchody wyzwolenia z niewolnictwa
 • Szwajcaria – Święto Narodowe (rocznica utworzenia konfederacji 1291)
 • Wspomnienia i święta w Kościele katolickim obchodzą:
 • 11 bł. męczennic z Nowogródka: bł. Maria Stella i towarzyszki (w Polsce 4 września)
 • św. Alfons Maria Liguori (biskup i doktor Kościoła)
 • św. Euzebiusz z Vercelli (biskup i ojciec Kościoła)
 • święte: Wiara, Nadzieja i Miłość (męczennice)
 • Anna Szulc-Halba (ur. 3 listopada 1942, zm. 1 sierpnia 2013 w Warszawie) – polska pianistka i wykładowca akademicki. Klaudiusz, Tiberius Claudius Drusus Nero Germanicus, oficjalna tytulatura cesarska: Tiberius Claudius Caesar Augustus Germanicus (ur. 1 sierpnia 10 p.n.e. w Lugdunum w Galii, zm. 13 października 54 n.e.) – historyk, czwarty cesarz rzymski od 25 stycznia 41 roku do swojej śmierci, syn Druzusa Starszego i Antonii Młodszej; bratanek cesarza Tyberiusza, stryj cesarza Kaliguli, brat Germanika.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Aleksandr Nikołajewicz Saburow (ros. Алекса́ндр Никола́евич Сабу́ров; ur. 1 sierpnia 1908, zm. 15 kwietnia 1974 w Moskwie) – generał major, bohater Związku Radzieckiego.
  Paul Sueo Hamaguchi (jap. パウロ浜口末雄; ur. 1 sierpnia 1948 w Higashishitsu) – japoński duchowny rzymskokatolicki, od 2011 biskup diecezjalny Ōity.
  Siergiej Władimirowicz Mandrieko (ur. 1 sierpnia 1971 w Kurgonteppie) – rosyjski piłkarz pochodzenia tadżyckiego występujący na pozycji pomocnika.
  Roman Radziwonowicz – wokalista, dyrygent; ukończył Akademię Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Pracował jako nauczyciel muzyki, instruktor muzyczny, dyrygent orkiestry dętej. W latach 1993–1999 był dyrektorem artystycznym i dyrygentem Chóru Męskiego Żurawli, którego wcześniej był chórzystą (1977–1993). Wielokrotnie był w kierownictwie artystycznym Festiwali Kultury Ukraińskiej w Polsce oraz Spotkań Kultur i Festiwali Zespołów Dziecięcych w Koszalinie. Wykonał „Dumkę Bohuna” do filmu Jerzego Hoffmana „Ogniem i mieczem”. Odznaczony Srebrną Odznaką Polskiego Związku Chórów i Orkiestr (1992), nadawaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką Zasłużony Działacz Kultury (1997), stypendium twórczym Ministra Kultury i Sztuki (1999). W latach 2004-2007 pełnił funkcję dyrektora naczelnego Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie.
  Saszan, właściwie Roksana Pindor (ur. 1 sierpnia 1994 w Żyrardowie) – polska wokalistka, blogerka i autorka tekstów.
  Václav Babinský (ur. 20 sierpnia 1796 w Litomierzycach czes. Litoměřice, zm. 1 sierpnia 1879 Praha-Řepy) — był jednym z najbardziej znanych znanych czeskich przestępców. Używał m.in. pseudonimów: Wenz z Pokratic, Josef Schmidt, Franz Mally, Anton Müller.
  Godzina W (Wybuch) lub (Wystąpienie) – kryptonim rozpoczęcia powstania warszawskiego o godz. 17:00, we wtorek 1 sierpnia 1944.

  Reklama