1974 w nauce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania


Christian René de Duve (ur. 2 października 1917 w Thames Ditton, w hrabstwie Surrey, Wielka Brytania, zm. 4 maja 2013 w Nethen, Belgia) – belgijski lekarz, cytolog, w 1974 otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii. Zmarł na skutek przeprowadzonej eutanazji.Laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie chemii – laureaci nagrody przyznawanej corocznie osobom (1–3 rocznie), które dokonały odkrycia naukowego lub wynalazku w dziedzinie chemii (jednej z pięciu różnych dziedzin), wyświadczając tym największe dobrodziejstwo ludzkości; kryterium oceny osiągnięć kandydatów do Nagrody Nobla sformułował Alfred Nobel (1833–1896) w swoim testamencie. Fundusz nagród pochodzi z odsetek od majątku fundatora, którym zarządza Fundacja Nobla. Decyzje w sprawach wyróżnień podejmuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk, zgodnie ze ściśle opisaną procedurą. Ceremonie wręczania nagród odbywają się od roku 1901, 10 grudnia kolejnych lat, co jest uhonorowaniem rocznicy śmierci fundatora (10 grudnia 1896).

Zmarli[ | edytuj kod]

 • 13 październikaWojciech Rubinowicz, polski fizyk
 • Nauki przyrodnicze i ścisłe[ | edytuj kod]

  Astronomia[ | edytuj kod]

 • Edwin Salpeter – Nagroda Henry Norris Russell Lectureship przyznawana przez American Astronomical Society
 • Nagrody Nobla[ | edytuj kod]

 • FizykaMartin Ryle, Antony Hewish
 • ChemiaPaul Flory
 • MedycynaAlbert Claude, Christian de Duve, George Emil Palade
 • 13 października jest 286. (w latach przestępnych 287.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 79 dni.Henry Norris Russell Lectureship jest nagrodą przyznawaną corocznie przez American Astronomical Society (AAS) w uznaniu zasług za wybitne osiągnięcia w badaniach astronomicznych.
  Warto wiedzieć że... beta

  Wojciech Sylwester Piotr Rubinowicz (ur. 22 lutego 1889 w Sadagórze koło Czerniowiec, zm. 13 października 1974 w Warszawie) – polski fizyk teoretyk.
  American Astronomical Society (AAS, Amerykańskie Towarzystwo Astronomiczne) – organizacja zrzeszająca zawodowych astronomów, jak również inne osoby zainteresowane jej działalnością. Mieści się w Waszyngtonie (USA). Pierwotnie (przed rokiem 1915) nosiła nazwę Astronomical and Astrophysical Society of America.
  Albert Claude (ur. 24 sierpnia 1899 w Longlier, zm. 22 maja 1983 w Brukseli) – belgijski biolog, lekarz, cytolog, dokonał rozdzielenia elementów komórkowych, odkrył siateczkę endoplazmatyczną oraz wyjaśnił funkcję mitochondriów. Otrzymał Nagrodę Nobla w 1974 roku za badania struktury i organizacji komórki.
  Sir Martin Ryle (ur. 27 września 1918 w Brighton, Anglia, zm. 14 października 1984 w Cambridge), brytyjski fizyk i astronom, laureat nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 1974 ( pierwsza nagroda przyznana w uznaniu zasług w badaniach astronomicznych ) za pionierskie prace w dziedzinie radioastronomii.
  Paul John Flory (ur. 19 czerwca 1910 w Sterling, Illinois, zm. 9 września 1985 w Big Sur, Kalifornia) - chemik amerykański. Pracował m.in. na Uniwersytecie Stanforda jako profesor, był też członkiem Narodowej Akademii Nauk w Waszyngtonie. Jego prace były poświęcone fizyce, chemii naturalnych i syntetycznych polimerów. Stworzył m.in. statystyczną teorię polimeryzacji. W 1974 otrzymał Nagrodę Nobla z chemii.
  George Emil Palade (ur. 19 listopada 1912 w Jassy w Rumunii, zm. 7 października 2008) – amerykański cytolog, w 1974 roku otrzymał nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny.
  Antony Hewish (ur. 11 maja 1924 w Fowey, zm. 13 września 2021) – brytyjski astrofizyk i radioastronom, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki za rok 1974 (wspólnie z Martinem Ryle’em) za pionierskie badania w dziedzinie radioastronomii i odkrycie pulsarów.

  Reklama