1974 w muzyce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wydarzenia muzyczne w 1974 roku.

Ljubomir Pipkow (bułg. Любомир Панайотов Пипков, ur. 19 września 1904 w Łoweczu, zm. 9 maja 1974 w Sofii) – bułgarski kompozytor, pianista i pedagog muzyczny.Jay Delano, właśc. Jerrel Delano Koningsverdraag (ur. 26 maja 1974 w Eindhoven) – holenderski piosenkarz, kompozytor i producent muzyczny, wokalista zespołu R’n’G (1996–2001).


Wydarzenia[ | edytuj kod]

 • 3 stycznia – Pierwsze tournée Boba Dylana od 1966, razem z grupą The Band.
 • 17 stycznia – Zostaje wydany czternasty album Boba Dylana Planet Waves.
 • 1 marca – Koncertem w Blackpool rozpoczyna się pierwsza samodzielna trasa grupy Queen promująca album Queen II.
 • 8 marcaQueen wydaje album Queen II.
 • 6 kwietniaABBA wygrywa Festiwal Eurowizji w Brighton w Anglii i rozpoczyna międzynarodową karierę.
 • 16 kwietnia – Zespół Queen gra swój pierwszy koncert w USA. Jest to początek trasy koncertowej Queen po Stanach Zjednoczonych jako grupy wspierającej Mott The Hoople.
 • 25 kwietnia – Pam Morrison, wdowę po Jimie Morrisonie znaleziono martwą w jej apartamencie w Hollywood w Kalifornii po przedawkowaniu heroiny.
 • Peter Gabriel opuszcza Genesis i rozpoczyna solową karierę.
 • Rozwiązano zespół Filipinki.
 • 8 listopada – W Wielkiej Brytanii ukazuje się trzeci studyjny album grupy Queen (drugi w tym roku) – Sheer Heart Attack.
 • Stowarzyszenie Cnót Wszelakich przyjmuje nazwę Budka Suflera, powstaje Sen o dolinie, który datuje oficjalną datę powstania zespołu.
 • 13 kwietnia jest 103. (w latach przestępnych 104.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 262 dni. Cass Elliot, właściwie Ellen Naomi Cohen (ur. 19 września 1941 w Baltimore, zm. 29 lipca 1974 w Londynie) – amerykańska piosenkarka, najbardziej znana jako Mama Cass z kwartetu The Mamas & The Papas. Po rozpadzie grupy śpiewała solo, wydając dziewięć albumów. Zmarła na zawał serca w Londynie.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  23 listopada jest 327. (w latach przestępnych 328.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 38 dni.
  Sharon Janny den Adel (ur. 12 lipca 1974 w Waddinxveen) – holenderska wokalistka znana z występów w grupie muzycznej Within Temptation. Wcześniej była członkinią The Circle (1996) - grupy, na gruzach której powstało Within Temptation. Znana jest również z gościnnych występów m.in. w grupach Ayreon oraz Avantasia. Den Adel dysponuje mezzosopranem obejmującym 4 oktawy. Wokalistka nie posiada wykształcenia w dziedzinie śpiewu, jest absolwentką studiów projektanckich.
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Filipinki - polski żeński zespół wokalny powstały w listopadzie 1959 roku przy Technikum Handlowym w Szczecinie (przy ul. gen. Sowińskiego 1, gdzie do dziś mieści się Zespół Szkół nr 3) z okazji 15-lecia szkoły. Założony został przez Jana Janikowskiego - nauczyciela ekonomii, towaroznawstwa i muzyki. Nazwa zespołu pochodzi od tytułu pisma dla dziewcząt "Filipinka".
  Brighton – miasto w Anglii, w hrabstwie ceremonialnym East Sussex, w jednolitej jednostce administracyjnej (unitary authority) Brighton and Hove, położone nad kanałem La Manche. Zamieszkuje je obecnie 155 919 osób. Jest to ważny ośrodek przemysłowy (elektronika) i kulturalno-naukowy. Znajdujący się tutaj University of Sussex jest w czołówce najlepszych uniwersytetów Wielkiej Brytanii. Ponadto w Brighton znajduje się jeszcze jedna uczelnia wyższa i politechnika.
  Within Temptation – holenderski zespół grający metal symfoniczny, istniejący od 1996 roku. Wczesne płyty zespołu można zaliczyć do gothic metalu (na Enter także z elementami doom metalu), a ostatnie do metalu symfonicznego.
  Paul Joshua "Sonny" Sandoval (ur. 16 maja 1974 w San Diego) – amerykański wokalista, raper, znany głównie jako wokalista zespołu P.O.D. W 2005 wystąpił jako on sam w filmie Forever in Our Hearts: The Making of Documentary.

  Reklama