1941 w filmie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wydarzenia filmowe w 1941 roku.

Dorothy Faye Dunaway (ur. 14 stycznia 1941 roku w Bascom, na Florydzie, USA) – amerykańska aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna.Laura Antonelli, właściwie Laura Antonaz (ur. 28 listopada 1941 roku w Puli, na Istrii, obecnie Chorwacja) – włoska aktorka filmowa.

Wydarzenia[ | edytuj kod]

 • 1 sierpniaSenat Stanów Zjednoczonych powołał podkomisję ds. kontroli amerykańskiego przemysłu filmowego. Jej powstanie było reakcją republikanów na nieodpowiedzialne „podżeganie do wojny” w takich flmach jak Dyktator Charlie Chaplina. Podkomisję rozwiązano w 6 tygodni po ataku na Pearl Harbor.
 • Peter Coyote (ur. 10 października 1941 w Nowym Jorku) - amerykański aktor, zdobywca nagrody Emmy za film The Pacific Century (1992), narrator wielu filmów dokumentalnych oraz książek mówionych. Pracował jako narrator w czasie ceremonii otwarcia Zimowej Olimpiady 2002.Igor Andriejewicz Sawczenko (ros. Игорь Андреевич Са́вченко; ur. 1906 w Winnica , zm. 1950 w Moskwie) – radziecki reżyser filmowy. Znany m.in. z wyreżyserowania filmów biograficznych m.in. Bohdan Chmielnicki (1941) i Taras Szewczenko (ukończony po śmierci reżysera w 1951 roku przez jego uczniów – Aleksandra Ałowa i Władimira Naumowa).


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Ja tu rządzę – polski film fabularny z 1939 roku w reż. Mieczysława Krawicza. Komediofarsa, która nie zdążyła wejść na ekrany przed wybuchem wojny. Niemiecki okupant dopuścił do jej premiery dopiero 23 grudnia 1941 roku. Pierwowzór: dramat Wincentego Rapackiego pt. Pani majstrowa.
  Michael Apted (ur. 10 lutego 1941 w Aylesbury, Buckinghamshire) – angielski reżyser, producent, scenarzysta i aktor. Od 2003 r. prezydent Stowarzyszenia Reżyserów Amerykańskich (Directors Guild of America).
  Wolfgang Petersen (ur. 14 marca 1941 w Emden) – niemiecki reżyser i producent filmowy i telewizyjny. Swoją karierę rozpoczął na początku lat 60., reżyserując sztuki teatralne. W latach 70. rozpoczął pracę w telewizji niemieckiej (RFN), a następnie zajął się realizacją filmów.
  28 kwietnia jest 118. (w latach przestępnych 119.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 247 dni.
  Nick Nolte, właściwie Nicholas King Nolte (ur. 8 lutego 1941 w Omaha, w stanie Nebraska) – amerykański aktor i producent filmowy, model.
  Sokół maltański (tytuł oryginalny The Maltese Falcon) – amerykański film fabularny z 1941 roku z Humphreyem Bogartem i Mary Astor w rolach głównych. Film jest debiutanckim dziełem reżysera Johna Hustona, który jest także autorem scenariusza, napisanego na podstawie powieści Dashiella Hammetta o tym samym tytule.
  Zielona dolina (ang. How Green Was My Valley, 1941) − amerykański film dramatyczny w reżyserii Johna Forda. Adaptacja powieści pod tym samym tytułem autostwa Richarda Llewellyna. Obraz nagrodzony Oscarem dla Najlepszego Filmu Roku.

  Reklama