18 sierpnia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

18 sierpnia jest 230. (w latach przestępnych 231.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 135 dni.

Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny (szw. Nobelpriset i fysiologi eller medicin) – jest nagrodą przyznawaną corocznie przez Instytut Karolinska za wyjątkowe osiągnięcia naukowe z różnych dziedzin fizjologii lub medycyny. Jest jedną z pięciu Nagród Nobla ustanowionych w testamencie przez Alfreda Nobla (zm. w 1896 roku). Jak zapisał on w swoim testamencie, nadzór nad nagrodą sprawuje Fundacja Noblowska, a przyznawana jest ona przez zgromadzenie wybierane przez Instytut Karolinska. Określana potocznie jako „Nagroda Nobla z medycyny”, w rzeczywistości była precyzyjnie opisana przez Nobla w jego testamencie, jako nagroda z „fizjologii lub medycyny”. Z tego powodu może być przyznana w każdej ze szczegółowych dziedzin obu tych nauk. Pierwszym laureatem nagrody był w roku 1901 Niemiec Emil Adolf von Behring.Brian Joshua Presley, lepiej znany jako Brian Presley (ur. 18 sierpnia 1977 r. w Midland, w stanie Teksas) – amerykański aktor i producent telewizyjny i filmowy.

Święta[ | edytuj kod]

 • Imieniny obchodzą: Bogusław, Bronisław, Eryk, Eryka, Firmin, Helena, Ilona, Jan, Klara, Laura, Lena, Ludwik, Paula, Sancja, Tacjana, Tworzysława, Włodzimir i Żyrosława.
 • Wspomnienia i święta w Kościele katolickim obchodzą:
 • św. Albert Hurtado Cruchaga (apostoł Chile)
 • Męczennicy z Rochefort (64 ofiary rewolucji francuskiej 1789–1800; beatyfikowani w 1995)
 • święci Flor i Laur (męczennicy)
 • św. Helena (cesarzowa)
 • bł. Joanna z Azy (matka bł. Manesa i św. Dominika Guzmána)
 • bł. Manes Guzmán (również 30 lipca)
 • bł. Sancja Szymkowiak (zakonnica)
 • Glenn E. Plummer (ur. 18 sierpnia 1961 r. w Richmond w stanie Kalifornia, USA) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny.Bronisław, Bronsław, Barnisław, (zniem.) Brunisław, Brosław – męskie imię pochodzenia słowiańskiego, złożone z członów Broni- ("bronić, strzec") i -sław ("sława"). Być może znaczyło "ten, kto broni sławy". Skróconą formą tego imienia był Brosław.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Juliusz Zygmunt Wirtemberski (ur. 18 sierpnia 1653, Oleśnica, zm. 15 października 1684, Dobroszyce) – książę oleśnicki.
  Elvis Aaron Presley (ur. 8 stycznia 1935 r. w Tupelo, zm. 16 sierpnia 1977 r. w Memphis) – amerykański piosenkarz i aktor.
  Janina Bauman, z domu Lewinson (ur. 18 sierpnia 1926 w Warszawie, zm. 29 grudnia 2009 w Leeds) – polska pisarka żydowskiego pochodzenia.
  Funt szterling (ang. pound sterling, £), nieoficjalna nazwa funt brytyjski, symbol międzynarodowy GBP – oficjalna jednostka monetarna w Wielkiej Brytanii.
  Kimberly Glass (ur. 18 sierpnia 1984 w Lancaster) − amerykańska siatkarka, reprezentantka kraju. Gra na pozycji atakującej. W kadrze narodowej zadebiutowała w 2007 roku. Mierzy 191 cm.
  Wanda Krahelska-Filipowiczowa, primo voto Dobrodzicka, pseud. Alina, Alicja (ur. 15 grudnia 1886 w Sawejkach k. Baranowicz, zm. 5 lutego 1968 w Warszawie) – działaczka Polskiej Partii Socjalistycznej, członkini Organizacji Bojowej PPS, plastyczka, członkini Rady Pomocy Żydom "Żegota".
  Andreas "Andi" Deris (ur. 18 sierpnia 1964 w Karlsruhe) – niemiecki muzyk, wokalista i lider power metalowego zespołu Helloween.

  Reklama