1621

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rok 1621 / MDCXXI

Ryga (łot. Rīga, niem. Riga, lit. Ryga, est. Riia, liw. Rīgõ, fin. Riika, jidysz ריגע, Rige, ros. Рига, Riga, ukr. Рига, Ryha) – stolica Łotwy, miasto położone nad rzeką Dźwiną w pobliżu jej ujścia do Bałtyku w Zatoce Ryskiej. Jest głównym ośrodkiem gospodarczo-przemysłowym, komunikacyjnym (port morski, lotniczy i węzeł kolejowy Ryga Centralna), kulturalnym i naukowym kraju. Posiada liczne zabytki, w tym jeszcze z czasów średniowiecza. Jest wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. Stanowi jedno z największych w Europie skupisk architektury secesyjnej.Dzień Dziękczynienia, Święto Dziękczynienia (ang. Thanksgiving Day lub Thanksgiving) – święto obchodzone w Stanach Zjednoczonych Ameryki w czwarty czwartek listopada, a w Kanadzie w drugi poniedziałek października jako pamiątka pierwszego Dziękczynienia członków kolonii Plymouth w 1621.

stulecia: XVI wiek ~ XVII wiek ~ XVIII wiek
lata: 1611 « 1616 « 1617 « 1618 « 1619 « 1620 « 1621 » 1622 » 1623 » 1624 » 1625 » 1626 » 1631

Wydarzenia w Polsce[ | edytuj kod]

 • 21 czerwcapoświęcono kościół św. Józefa w Poznaniu
 • 1 sierpnia – w oczekiwaniu na nadciągające wojska tureckie wojska Rzeczypospolitej pod dowództwem hetmana Chodkiewicza stanęły obozem nad Dniestrem w pobliżu zamku w Chocimiu
 • 21 sierpniawojna polsko-szwedzka: wojska szwedzkie rozpoczęły oblężenie Rygi
 • 23 sierpnia – w Warszawie rozpoczął obrady sejm zwyczajny
 • koniec sierpnia – pod Chocim przybyły posiłki z królewiczem Władysławem Wazą z 10 tys. żołnierzy
 • 1 września – pod Chocim przybyło 30 tys. Kozaków pod dowództwem Piotra Konaszewicza-Sahajdacznego
 • 2 września9 październikabitwa pod Chocimiem, zakończona zwycięstwem wojsk polsko-litewsko-kozackich pod dowództwem Jana Karola Chodkiewicza nad siłami tureckimi
 • Wrzesień – Jerzy Wilhelm Hohenzollern złożył Zygmuntowi III Wazie hołd lenny z Prus Książęcych
 • 24 września – w obozie pod Chocimiem zmarł Jan Karol Chodkiewicz
 • 24 września – poświęcono kościół św. Tomasza Apostoła w Krakowie
 • 25 września – wojna polsko-szwedzka: wojska szwedzkie pod dowództwem Gustawa Adolfa zdobyły Rygę
 • 9 października – podpisano pokój pod Chocimiem.
 • Uroczysty wjazd do Krakowa królewicza Władysława po zwycięstwie nad Turkami pod Chocimem. Królewicz odbył pielgrzymkę do siedmiu kościołów krakowskich
 • Król Zygmunt III Waza rozpoczął budowę floty królewskiej.
 • Ludwik Burbon, zwany Kondeuszem Wielkim (ur. 8 września 1621 w Paryżu, zm. 11 grudnia 1686 w Fontainebleau) – książę de Condé, marszałek Francji, jeden z największych dowódców wojskowych w historii.9 października jest 282. (w latach przestępnych 283.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 83 dni.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Filip IV Habsburg (Felipe IV, ur. 8 kwietnia 1605 w Valladolid, zm. 17 września 1665 w Madrycie) - król Hiszpanii i Portugalii jako Filip IV (Filipe IV). Syn Filipa III i Małgorzaty Habsburg, córki arcyksięcia Karola II Styryjskiego.
  Chronologiczna lista władców i prezydentów Hiszpanii po zjednoczeniu królestw Kastylii i Aragonii pod berłem jednego monarchy 1516 roku.
  Zakon pijarów – potoczna nazwa Zakonu Kleryków Regularnych Ubogich Matki Bożej Szkół Pobożnych (Ordo Clericorum Regularium Pauperum Matris Dei Scholarum Piarum) czyli Zakonu Szkół Pobożnych – zakon ustanowiony przez papieża Grzegorza XV 18 listopada 1621 r. (regułę zatwierdzono rok później). Korzenie swe wywodzi jednak od roku 1597, kiedy to św. Józef Kalasancjusz otworzył pierwszą bezpłatną i powszechną szkołę podstawową w Europie.
  Praga (czes. i słow. Praha, niem. Prag) – stolica i największe miasto Czech, położone w środkowej części kraju, nad Wełtawą. Jest miastem wydzielonym na prawach kraju, będąc jednocześnie stolicą kraju środkowoczeskiego.
  Lord Kanclerz (en. Lord Chancellor), pełna nazwa: Lord Wielki Kanclerz Wielkiej Brytanii (en. Lord High Chancellor of Great Britain) – jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych urzędów w Wielkiej Brytanii. Jest członkiem gabinetu. Powołuje go monarcha na wniosek premiera. Lord Kanclerz jest opiekunem Wielkiej Pieczęci Królestwa. Odpowiada również za funkcjonowanie i niezależność sądownictwa. Do reformy z 2005 r. przewodniczył obradom Izby Lordów i stał na czele brytyjskiej judykatury (obecnie te kompetencje przeszły na odpowiednio Lorda Speakera i Lorda Najwyższego Sędziego).
  23 sierpnia jest 235. (w latach przestępnych 236.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 130 dni.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Reklama