• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • 15 marca  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny (szw. Nobelpriset i fysiologi eller medicin) – jest nagrodą przyznawaną corocznie przez Instytut Karolinska za wyjątkowe osiągnięcia naukowe z różnych dziedzin fizjologii lub medycyny. Jest jedną z pięciu Nagród Nobla ustanowionych w testamencie przez Alfreda Nobla (zm. w 1896 roku). Jak zapisał on w swoim testamencie, nadzór nad nagrodą sprawuje Fundacja Noblowska, a przyznawana jest ona przez zgromadzenie wybierane przez Instytut Karolinska. Określana potocznie jako „Nagroda Nobla z medycyny”, w rzeczywistości była precyzyjnie opisana przez Nobla w jego testamencie, jako nagroda z „fizjologii lub medycyny”. Z tego powodu może być przyznana w każdej ze szczegółowych dziedzin obu tych nauk. Pierwszym laureatem nagrody był w roku 1901 Niemiec Emil Adolf von Behring.Ismar Isidor Boas (ur. 28 marca 1858 w Kcyni, zm. 15 marca 1938 w Wiedniu) – niemiecki lekarz, jeden z twórców gastroenterologii jako odrębnej specjalności lekarskiej.

  15 marca jest 74. (w latach przestępnych 75.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 291 dni.

  Święta[ | edytuj kod]

 • Imieniny obchodzą: Gościmir, Heloiza, Klemens, Krzysztof, Leokrycja, Longin, Longina, Ludwika, Luiza, Matrona, Nikander, Nikandra, Placyd, Probus, Zachariasz i Zachary.
 • Białoruś – Święto Konstytucji
 • Liberia – Urodziny J.J. Robertsa
 • MiędzynarodoweŚwiatowy Dzień Konsumenta, Dzień Piekarzy i Cukierników
 • Węgry – Rocznica Wiosny Ludów
 • Wspomnienia i święta w Kościele katolickim obchodzą:
 • bł. Artemide Zatti (salezjanin)
 • św. Klemens Maria Hofbauer
 • św. Ludwika de Marillac
 • św. Matrona z Barcelony
 • Włodzimierz Stefan Pasternak (ur. 31 października 1938 w Starachowicach, zm. 15 marca 2012 w Kielcach) – polski działacz partyjny i państwowy, wojewoda kielecki (1980–1990).Bank krwi – instytucja, której zadaniem jest: zbieranie, przechowywanie lub przetwarzanie krwi, w taki sposób by mogła być użyta do transfuzji i do innych celów. Krew jest przechowywana w specjalnych szafach chłodniczych. Krew pełna oraz koncentrat krwinek czerwonych może być przechowywany w temperaturze od +2 °C do +6 °C. Temperatura przechowywania świeżo mrożonego osocza powinna wynosić poniżej -18 °C (zalecana -30 °C).


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Howard Phillips Lovecraft (ur. 20 sierpnia 1890 w Providence, zm. 15 marca 1937 w Providence) – pisarz amerykański, autor fantasy i opowieści grozy (weird fiction), składających się na tzw. mitologię Cthulhu. Jest jednym z prekursorów fantastyki naukowej, opowiadania utrzymane w tej konwencji wprowadzają znaczną część istot znanych z jego mitologii.
  Manuel Lisandro Barillas Bercián (ur. 17 stycznia 1845 w Quetzaltenango, Gwatemala, zm. 15 marca 1907 w Meksyku) - prezydent Gwatemali w okresie od 6 kwietnia 1885 do 15 marca 1886 oraz od 16 marca 1886 do 15 marca 1892. Został następcą Alejandro Sinibaldiego.
  Stronnictwo Chłopskie (SCh) – partia powstała 2–3 marca 1926 z połączenia odłamu PSL "Wyzwolenie" pod nazwą Jedność Ludowa oraz partii Związek Chłopski. Utworzona została na bazie klubu parlamentarnego Stronnictwo Chłopskie, założonego 12 stycznia 1926 przez Jana Dąbskiego, do którego 22 stycznia 1926 dołączyli parlamentarzyści Związku Chłopskiego. Początkowo SCh poparło przewrót majowy Józefa Piłsudskiego (1926), wkrótce jednak przeszło do opozycji (jeden z jego działaczy, Adolf Sawicki, był nawet aresztowany i sądzony ale ostatecznie uniewinniony w procesie brzeskim).
  Cláudio Roberto Pires Duarte znany jako Cláudio Duarte (ur. 15 marca 1950 w São Jerônimo) – brazylijski piłkarz, grający na pozycji obrońcy, trener piłkarski. Pracuje jako komentator sportowy na RBS TV.
  Joseph Théophile Louis Marie Madec (ur. 15 marca 1923 w Ploërmel, zm. 6 lutego 2013) – francuski duchowny katolicki, biskup.
  Longin, Longinus — imię męskie pochodzenia łacińskiego. Wywodzi się od wyrazu Longus oznaczającego "długi". Żyło 9 świętych katolickich o tym imieniu. Patronem imienia jest męczennik z I wieku św. Longin z Cezarei Kapadockiej.
  Elsina Hidersha ps. Emmy (ur. 15 marca 1989 we wsi Rehovicë, okręg Skrapar, zm. 28 lutego 2011 w Tiranie) – albańska piosenkarka.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.45 sek.