15 lipca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

15 lipca jest 196. (w latach przestępnych 197.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 169 dni.

Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny (szw. Nobelpriset i fysiologi eller medicin) – jest nagrodą przyznawaną corocznie przez Instytut Karolinska za wyjątkowe osiągnięcia naukowe z różnych dziedzin fizjologii lub medycyny. Jest jedną z pięciu Nagród Nobla ustanowionych w testamencie przez Alfreda Nobla (zm. w 1896 roku). Jak zapisał on w swoim testamencie, nadzór nad nagrodą sprawuje Fundacja Noblowska, a przyznawana jest ona przez zgromadzenie wybierane przez Instytut Karolinska. Określana potocznie jako „Nagroda Nobla z medycyny”, w rzeczywistości była precyzyjnie opisana przez Nobla w jego testamencie, jako nagroda z „fizjologii lub medycyny”. Z tego powodu może być przyznana w każdej ze szczegółowych dziedzin obu tych nauk. Pierwszym laureatem nagrody był w roku 1901 Niemiec Emil Adolf von Behring.(294) Felicia – planetoida z pasa głównego asteroid okrążająca Słońce w ciągu 5,59 lat w średniej odległości 3,15 j.a. Została odkryta 15 lipca 1890 roku w Nicei przez Auguste Charloisa. Pochodzenie nazwy planetoidy nie jest znane.

Święta[ | edytuj kod]

 • Imieniny obchodzą: Anna, Antioch, Atanazy, Bonawentura, Cyriak, Cyriaka, Daniel, Dawid, Dawida, Egon, Ignacy,Lubomysł, Pompiliusz, Roksana, Włodzimierz i Włodzimir
 • Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego (nieformalne święto ogłoszone przez internautów)
 • Wspomnienia i święta w Kościele katolickim obchodzą:
 • bł. Anna Maria Javouhey (zakonnica)
 • bł. Roksana z Bretanii
 • św. Answer z Ratzeburga (męczennik)
 • św. Bonawentura (biskup i doktor Kościoła)
 • św. Pompiliusz Maria Pirrotti (pijar)
 • Wołczyn (białor. Воўчын) – wieś w obwodzie brzeskim, w rejonie kamienieckim Białorusi; do 1945 w Polsce, w województwie poleskim, w powiecie brzeskim, siedziba gminy Wołczyn.Franco Daniel Jara (ur. 15 lipca 1988 w Villa Maríi) – argentyński piłkarz występujący na pozycji napastnika. Zawodnik klubu SL Benfica.Obecnie na wypożyczeniu w Granada CF.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Weimar – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Turyngia, jedno z europejskich centrów kulturalnych.
  Joe "Satch" Satriani (ur. 15 lipca 1956 w Nowym Jorku) – amerykański wirtuoz gitary elektrycznej, wokalista oraz kompozytor.
  Linda Maria Ronstadt (ur. 15 lipca 1946 w Tucson w Arizonie) – amerykańska piosenkarka, autorka tekstów do utworów muzycznych oraz producentka muzyczna. Wykonuje muzykę określaną jako folk rock i country rock.
  Twinkle, właśc. Lynn Annette Ripley (ur. 15 lipca 1948, zm. 21 maja 2015) – brytyjska piosenkarka i autorka tekstów.
  Juanfran, właśc. Juan Francisco García (ur. 15 lipca 1976 w Walencji) – hiszpański piłkarz występujący najczęściej na pozycji lewego obrońcy. Obecnie jest trenerem zespołu CD Lugo.
  Wojna polsko-ukraińska (ukr. Польсько-українська війна) – konflikt zbrojny o przynależność państwową Galicji Wschodniej, zamieszkanej przez Polaków i Ukraińców.
  József Tóbiás (ur. 15 lipca 1970 w Kisvárdzie) – węgierski polityk, deputowany krajowy, od 2014 przewodniczący Węgierskiej Partii Socjalistycznej (MSZP).

  Reklama