• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • 15 grudnia  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Małgorzata Ławrynowicz (ur. 15 grudnia 1988 w Wejherowie) – polska gimnastyczka, olimpijka z Aten 2004. Zawodniczka klubu Stowarzyszenie Gimnastyki Artystycznej Gdynia (SGA Gdynia).Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny (szw. Nobelpriset i fysiologi eller medicin) – jest nagrodą przyznawaną corocznie przez Instytut Karolinska za wyjątkowe osiągnięcia naukowe z różnych dziedzin fizjologii lub medycyny. Jest jedną z pięciu Nagród Nobla ustanowionych w testamencie przez Alfreda Nobla (zm. w 1896 roku). Jak zapisał on w swoim testamencie, nadzór nad nagrodą sprawuje Fundacja Noblowska, a przyznawana jest ona przez zgromadzenie wybierane przez Instytut Karolinska. Określana potocznie jako „Nagroda Nobla z medycyny”, w rzeczywistości była precyzyjnie opisana przez Nobla w jego testamencie, jako nagroda z „fizjologii lub medycyny”. Z tego powodu może być przyznana w każdej ze szczegółowych dziedzin obu tych nauk. Pierwszym laureatem nagrody był w roku 1901 Niemiec Emil Adolf von Behring.

  15 grudnia jest 349. (w latach przestępnych 350.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 16 dni.

  Święta[ | edytuj kod]

 • Imieniny obchodzą: Antoni, Bachus, Bakchus, Drogosław, Drogosława, Euzebiusz, Ireneusz, Jan, Maksymin, Maksymina, Maria, Maryn, Maryniusz, Mścigniew, Mścigniewa, Nina, Saturnin, Teodor, Walerian, Weronika, Wiktor i Wolimir
 • EsperantyściDzień Ludwika Zamenhofa
 • Wspomnienia i święta w Kościele katolickim obchodzą:
 • św. Bakchus (męczennik)
 • bł. Jan Karol Steeb (protestancki kapłan i prezbiter z Tybingi)
 • św. Maria od Krzyża di Rosa (zakonnica)
 • bł. Maria Wiktoria Fornari Strata
 • św. Paweł Słupnik z Latros
 • św. Walerian (biskup i męczennik)
 • Bł. János Brenner
 • Galaktyka Andromedy (zwana również Messier 31, M31 lub NGC 224, a wcześniej także Wielką Mgławicą w Andromedzie) – galaktyka spiralna, leżąca około 2,52 miliona lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Andromedy.Richard Sällström (ur. 15 grudnia 1870 w Sztokholmie, zm. 19 lutego 1951 w Sztokholmie) – szwedzki żeglarz, olimpijczyk, zdobywca srebrnego medalu w regatach na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w 1912 roku w Sztokholmie.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Francisco José Fadul (ur. 15 grudnia 1953), polityk, premier Gwinei Bissau od 3 grudnia 1998 do 19 lutego 2000. Przewodniczący Zjednoczonej Partii Socjaldemokratycznej (PUSD, Partido Unido Social Democrático).
  Orbita – tor ciała (ciała niebieskiego lub sztucznego satelity) krążącego wokół innego ciała niebieskiego. W Układzie Słonecznym Ziemia, inne planety, planetoidy, komety i mniejsze ciała poruszają się po swoich orbitach wokół Słońca. Z kolei księżyce krążą po orbitach wokół planet macierzystych.
  Krzysztof Dołowy (ur. 15 grudnia 1949 w Warszawie) – polski profesor nauk przyrodniczych, biolog, fizyk, chemik, specjalista z zakresu biofizyki i elektrofizjologii, poseł na Sejm II kadencji.
  Roman Anatoljewicz Pawluczenko (ros. Роман Анатольевич Павлюченко, ur. 15 grudnia 1981 w Mostowskim) – rosyjski piłkarz grający na pozycji napastnika. Obecnie występuje w zespole Lokomotiw Moskwa i reprezentacji Rosji. Przed Lokomotiwem był zawodnikiem takich klubów jak: Tottenham Hotspur, Dinamo Stawropol, Rotor Wołgograd i Spartak Moskwa.
  Marco Bernacci (ur. 15 grudnia 1983 roku w Cesenie) – włoski piłkarz występujący na pozycji napastnika. Ostatnio grał w Torino. Był do niego wypożyczony z Bolonii, do której trafił 31 lipca 2009. Wcześniej występował kolejno w takich zespołach jak Cesena, Mantova i Ascoli. 26 sierpnia 2010 Bernacci z powodu depresji zawiesił swoją karierę na czas nieokreślony.
  Wanda Krahelska-Filipowiczowa, primo voto Dobrodzicka, pseud. Alina, Alicja (ur. 15 grudnia 1886 w Sawejkach k. Baranowicz, zm. 5 lutego 1968 w Warszawie) – działaczka Polskiej Partii Socjalistycznej, członkini Organizacji Bojowej PPS, plastyczka, członkini Rady Pomocy Żydom "Żegota".
  Epica – holenderska grupa muzyczna wykonująca metal symfoniczny. Powstała 2002 roku w Rotterdamie z inicjatywy Marka Jansena, zespół do 2003 roku występował pod nazwą Sahara Dust. Obecna nazwa grupy inspirowana jest albumem grupy Kamelot pt. Epica.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.362 sek.