1568

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rok 1568 / MDLXVIII

Kanonik (łac. canonicus) – wczesnośredniowieczna nazwa duchownych, żyjących według reguł kanonicznych przy kościołach biskupich (katedrach); obecnie kapłan uhonorowany tą godnością za szczególne zasługi dla Kościoła lokalnego, zobowiązany do sprawowania określonych obrzędów liturgicznych wraz z innymi kanonikami lub miejscowym biskupem.Alojzy Gonzaga, wł. Luigi Gonzaga (ur. 9 marca 1568 w Castiglione delle Stiviere koło Mantui w Lombardii, zm. 21 czerwca 1591 w Rzymie) – jeden z najmłodszych kanonizowanych jezuitów, obok św. Stanisława Kostki i św. Jana Berchmansa, święty Kościoła katolickiego.

stulecia: XV wiek ~ XVI wiek ~ XVII wiek
lata: 1558 « 1563 « 1564 « 1565 « 1566 « 1567 « 1568 » 1569 » 1570 » 1571 » 1572 » 1573 » 1578

Wydarzenia w Polsce[ | edytuj kod]

 • 24 marcaZygmunt II August powołał w Gdańsku Komisję Morską, zaczątek polskiej admiralicji, zarządzającej flotą kaperską.
 • W Grodnie zebrał się sejm walny Wielkiego Księstwa Litewskiego
 • 19 sierpnia – wydano wilkierz olsztyński.
 • 28 październikaMrągowo: w wyniku pożaru zniszczona została doszczętnie zabudowa miasta.
 • Założono Toruńskie Gimnazjum Akademickie w Toruniu, jedną z najstarszych uczelni w kraju.
 • W Krakowie, w drukarni Macieja Wirzbięty wykonano z pięknymi drzeworytami „Zwierciadło” Mikołaja Reja.
 • zwołanie przez króla na rok następny Sejmu do Lublina
 • Knyszyn, Rajgród otrzymały prawa miejskie.
 • Jürgen Pavels także Paulsen (ur. 1568 w Trzebiatowie; zm. 10 sierpnia 1645 w Lubece) – kupiec, członek rady miejskiej i urzędnik skarbowy miasta Lubeka.Pisarz polny, łac. notarius campestris – urząd wojskowy w I Rzeczypospolitej. Na Litwie był pisarz polny litewski, a w Koronie pisarz polny koronny.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Tommaso Campanella, w świadectwie chrztu Giovanni Domenico Campanella (ur. 5 września 1568 w Stignano w Kalabrii, zm. 21 maja 1639 w Paryżu) – włoski filozof, teolog i poeta epoki renesansu.
  Drzeworyt – technika graficzna należąca do druku wypukłego. Drzeworytem nazywa się również odbitkę uzyskaną tą techniką.
  Kupiec – dawna nazwa wędrownego handlarza, który przemieszczał się pomiędzy różnymi miastami i sprzedawał (ewentualnie kupował) towar. W średniowieczu kupcy wraz z innymi rzemieślnikami tworzyli mieszczaństwo, w tym samym czasie zrzeszali się również w organizacjach zwanych cechami. Jednym z obowiązków, który mieli spełniać w określonych przez króla miastach, było prawo składu. W Polsce okresu międzywojennego pojęcie kupca oznaczało podmiot, który we własnym imieniu prowadził przedsiębiorstwo zarobkowe (art.2§1 Kodeksu handlowego). W roku 1965 zgodnie z art. VI Przepisów wprowadzających Kodeks cywilny,art.2 KH został uchylony, w związku z czym zniknęło pojęcie kupca z prawa polskiego, a zamiast niego pojawiło się pojęcie jednostka gospodarki uspołecznionej i jednostka gospodarki nieuspołecznionej. W roku 1988 ustawa o działalności gospodarczej wprowadza pojęcie "podmiot gospodarczy", które w 1999 roku zostaje zastąpione pojęciem "przedsiębiorca".
  Katarzyna Månsdotter szw. Karin Månsdotter, fin. Kaarina Maununtytär (ur. 6 listopada 1550, zm. 13 września 1612) – królowa Szwecji, żona władcy Szwecji Eryka XIV, córka landsknechta szwedzkiego Månsa i jego żony Ingrid.
  Generałowie franciszkanów – najwyżsi przełożeni zakonu założonego przez św. Franciszka z Asyżu. Wspólnota, która w ciągu wieków dzieliła się na różne gałęzie, powstała w roku 1209.
  Sir Henry Wotton (ur. 30 marca 1568 w Boughton Malherbe w hrabstwie Kent, zm. w grudniu 1639 w Eton) – angielski dyplomata, poeta i kolekcjoner sztuki.
  Alfons de Mena (ur. 3 lutego 1568 w Logroño, zm. 10 września 1622 w Nagasaki) – hiszpański ksiądz i dominikanin (OP), bratanek jezuity bł. Piotra Pawła Navarro (zm. 1622), ewangelizator i misjonarz na Dalekim Wschodzie, męczennik, błogosławiony Kościoła katolickiego.

  Reklama