151 Batalion Schutzmannschaft

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Batalion Policyjny nr 151 (SchutzmannschaftsBtl 151) – batalion policyjny, sformowany z Tatarów Krymskich w lipcu 1942 w Ałuszcie, rozwiązany 8 lipca 1944.

Ałuszta (ukr.: Алушта, ros.: Алушта, krymskotatarski: Aluşta) miejscowość wypoczynkowa na Krymie, na Ukrainie. Miasto leży nad Morzem Czarnym, na trasie: Symferopol - Jałta.Schutzmannschaft (w skrócie: Schuma, pol. Bataliony Ochrony albo Bataliony Policyjne) – ochotnicze oddziały policji pomocniczej, działające w czasie II wojny światowej na podbitych przez III Rzeszę terenach Związku Radzieckiego.

151 batalion był używany do przeszukiwania lasów krymskich i poszukiwania partyzantów radzieckich, a także do działań karnych przeciw mieszkańcom Krymu, których krewni lub bliscy brali udział w partyzantce.

151 (frontowy) batalion prowadził działania operacyjne lub ochronne albo w całości, albo w poszczególnych pododdziałach (kompanie i plutony): sztab batalionu znajdował się w Ałuszcie, a jego pododdziały pełniły służbę w dzielnicach Korbek(ros.) (1 kompania), Ulu-Uzen(ros.) (1 kompania) i Demerji(ros.) (1 pluton).

Kompania (franc. compagnie) – pododdział wojska liczący od 60 do 110 żołnierzy, podoficerów i oficerów. Składa się zazwyczaj z pododdziału dowodzenia, 3-4 plutonów zasadniczego rodzaju wojsk, ewentualnie plutonu wsparcia. Zazwyczaj trzy, rzadziej dwie lub cztery kompanie wchodzą w skład batalionu. Kompanie czasami mogą wchodzić w skład pułku, a nawet brygad czy dywizji (jak np. kompania zaopatrzenia, obsługi).

Zobacz też[ | edytuj kod]

  • Bataliony Schutzmannschaft Tatarów krymskich
  • Przypisy[ | edytuj kod]

    Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Historia kolaboracyjnych formacji zbrojnych Tatarów krymskich (wersja strony z 3 maja 2008 r.). (ros.)
  • Reklama