14 maja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

14 maja jest 134. (w latach przestępnych 135.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 231 dni.

Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny (szw. Nobelpriset i fysiologi eller medicin) – jest nagrodą przyznawaną corocznie przez Instytut Karolinska za wyjątkowe osiągnięcia naukowe z różnych dziedzin fizjologii lub medycyny. Jest jedną z pięciu Nagród Nobla ustanowionych w testamencie przez Alfreda Nobla (zm. w 1896 roku). Jak zapisał on w swoim testamencie, nadzór nad nagrodą sprawuje Fundacja Noblowska, a przyznawana jest ona przez zgromadzenie wybierane przez Instytut Karolinska. Określana potocznie jako „Nagroda Nobla z medycyny”, w rzeczywistości była precyzyjnie opisana przez Nobla w jego testamencie, jako nagroda z „fizjologii lub medycyny”. Z tego powodu może być przyznana w każdej ze szczegółowych dziedzin obu tych nauk. Pierwszym laureatem nagrody był w roku 1901 Niemiec Emil Adolf von Behring.Sebastian Grochowiak (ur. 14 maja 1977 w Zielonej Górze) znany również jako Bastis i Vlad Ysengrimm - polski wokalista i autor tekstów. Współzałożyciel grupy muzycznej Profanum oraz członek grupy Witchmaster.

Święta[ | edytuj kod]

 • Imieniny obchodzą: Ampelia, Ampeliusz, Bonifacy, Dobiesława, Dominika, Egidia, Fenenna, Idzi, Izydor, Jeremi, Jeremiasz, Koryna, Maciej, Maria, Michał i Wiktor.
 • Liberia – Dzień Jedności
 • Polska – Dzień Farmaceuty
 • Samoa – Dzień Matek Samoa
 • Szwecja – Dzień Języka Migowego
 • Wspomnienia i święta w Kościele katolickim obchodzą:
 • św. Bonifacy z Tarsu (męczennik, jeden z tzw. „trzech zimnych ogrodników”)
 • św. Maciej Apostoł (męczennik)
 • św. Maria Dominika Mazzarello (salezjanka)
 • św. Michał Garicoïts (zakonnik)
 • św. Teodora Guérin (zakonnica)
 • Tamilskie Tygrysy (Tygrysy Wyzwolenia Tamilskiego Ilamu, LTTE) − organizacja tamilska żądająca utworzenia w północnej części Sri Lanki niepodległego państwa tamilskiego Ilamu. Powstała w 1976 roku i prowadziła działalność do końca wojny domowej na Sri Lance w 2009 roku. Jej przywódcą był Velupillai Prabhakaran.Alan Jerrard (ur. 3 grudnia 1897, zm. 14 maja 1968) – brytyjski pilot myśliwski okresu I wojny światowej, odznaczony Krzyżem Wiktorii (VC).


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Jan Chudzik (ur. 11 października 1904 w Wołoszynach, zm. 14 maja 1933 w Brzozowie) – prawnik, działacz narodowy i społeczny, podchorąży lotnictwa wojskowego II RP.
  Curtis Melvin "Curt" Harnett (ur. 14 maja 1965 w Toronto) – kanadyjski kolarz torowy, trzykrotny medalista olimpijski oraz dwukrotny medalista mistrzostw świata.
  Egidia - imię żeńskie pochodzenia greckiego, żeński odpowiednik imienia Egidiusz, które funkcjonuje w Polsce przede wszystkim w formie Idzi. Patronem tego imienia jest św. Idzi i inni święci o tym imieniu. To imię nosiły córki królów szkockich, np. Roberta II.
  Jan Ignacy Korytkowski (ur. 31 grudnia 1824 w Gnieźnie, zm. 14 maja 1888 tamże) – duchowny katolicki, historyk, archiwista, bibliotekarz, biskup-nominat pomocniczy gnieźnieński.
  Charles Rappo właśc. Karl von Rapp (ur. 14 maja 1800 w Innsbrucku, zm. w styczniu 1854 w Moskwie) – austriacki artysta cyrkowy, żongler i akrobata.
  U-234 – niemiecki okręt podwodny (U-Boot) z okresu II wojny światowej. Płynąc z ładunkiem surowców strategicznych do Japonii poddał się Amerykanom 14 maja 1945 roku, sześć dni po kapitulacji III Rzeszy.
  Sandor Rado (ur. 8 stycznia 1890, Kisvárda; zm. 14 maja 1972, Nowy Jork) – węgierski psychoanalityk i lekarz; współzałożyciel Węgierskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego; współzałożyciel i dyrektor New York School of Psychiatry, State University of New York.

  Reklama