149 Batalion Schutzmannschaft

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Batalion Policyjny nr 149 (SchutzmannschaftsBtl 149) – batalion policyjny, sformowany z Tatarów Krymskich w lipcu 1942 w Bakczysaraju, a rozwiązany 8 lipca 1944.

Bakczysaraj (Bachczysaraj, ukr. Бахчисарай, ros. Бахчисарай, krym.-tat. Bağçasaray) – miasto na Ukrainie, na Krymie, położone w Górach Krymskich. Ośrodek przemysłu spożywczego.Bataliony Schutzmannschaft (Schuma) Tatarów krymskich – ochotnicze pomocnicze jednostki policyjne w służbie niemieckiej złożone z Tatarów krymskich podczas II wojny światowej

149 (frontowy) batalion był używany do przeszukiwania lasów krymskich i poszukiwania partyzantów radzieckich, a także do działań karnych przeciw mieszkańcom Krymu, których krewni lub bliscy brali udział w partyzantce.

149 batalion prowadził działania operacyjne lub ochronne albo w całości, albo w poszczególnych pododdziałach (kompanie i plutony): sztab batalionu znajdował się w Bakczysaraju, a jego pododdziały pełniły służbę w dzielnicach Kokkozy(ros.) (1 kompania), Koush(ros.) (2 kompanie) i Mangusz(ros.) (1 pluton).

Kompania (franc. compagnie) – pododdział wojska liczący od 60 do 110 żołnierzy, podoficerów i oficerów. Składa się zazwyczaj z pododdziału dowodzenia, 3-4 plutonów zasadniczego rodzaju wojsk, ewentualnie plutonu wsparcia. Zazwyczaj trzy, rzadziej dwie lub cztery kompanie wchodzą w skład batalionu. Kompanie czasami mogą wchodzić w skład pułku, a nawet brygad czy dywizji (jak np. kompania zaopatrzenia, obsługi).

Zobacz też[ | edytuj kod]

  • Bataliony Schutzmannschaften Tatarów krymskich
  • Przypisy[ | edytuj kod]

    Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Historia kolaboracyjnych formacji zbrojnych Tatarów krymskich (wersja strony z 3 maja 2008 r.). (ros.)
  • Reklama