12 lipca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

12 lipca jest 193. (w latach przestępnych 194.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 172 dni.

Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny (szw. Nobelpriset i fysiologi eller medicin) – jest nagrodą przyznawaną corocznie przez Instytut Karolinska za wyjątkowe osiągnięcia naukowe z różnych dziedzin fizjologii lub medycyny. Jest jedną z pięciu Nagród Nobla ustanowionych w testamencie przez Alfreda Nobla (zm. w 1896 roku). Jak zapisał on w swoim testamencie, nadzór nad nagrodą sprawuje Fundacja Noblowska, a przyznawana jest ona przez zgromadzenie wybierane przez Instytut Karolinska. Określana potocznie jako „Nagroda Nobla z medycyny”, w rzeczywistości była precyzyjnie opisana przez Nobla w jego testamencie, jako nagroda z „fizjologii lub medycyny”. Z tego powodu może być przyznana w każdej ze szczegółowych dziedzin obu tych nauk. Pierwszym laureatem nagrody był w roku 1901 Niemiec Emil Adolf von Behring.Feliks (łac. felix - łaskawy, szczęśliwy) - imię męskie pochodzenia łacińskiego. Jego żeński odpowiednik to Feliksa i Felicja. W innych językach na ogół w formie Felix. Dawniej popularne było także jego polskie "tłumaczenie" - Szczęsny.

Święta[ | edytuj kod]

 • Imieniny obchodzą: Bonifacy, Bruno, Brunon, Epifania, Euzebiusz, Feliks, Hilarion, Hilariona, Himisław, Imisława, Jan Gwalbert, Janina, Jazon, Leon, Leona, Marcjanna, Natan, Paulin, Prokles, Prokul, Świętożyźń, Tatomir, Wera i Weronika.
 • Czarnogóra – Święto Narodowe
 • Irlandia Północna – Rocznica bitwy nad Boyne (Dzień Oranżystów)
 • Kiribati, Wyspy Świętego Tomasza i Książęca – Święto Niepodległości
 • PolskaDzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej
 • Wspomnienia i święta w Kościele katolickim obchodzą:
 • św. Bruno z Kwerfurtu (męczennik, biskup misyjny)
 • św. Hermagoras z Akwilei (męczennik, pierwszy biskup Aquilei)
 • św. Jan Gwalbert (opat)
 • św.św. Nabor i Feliks (męczennicy)
 • św. Paulin (pierwszy biskup Lukki)
 • Ziad Jaziri (ar. زياد جزيري, ur. 12 lipca 1978 w Susie), były tunezyjski piłkarz występujący na pozycji napastnika, reprezentant Tunezji.Abdulaziz Belraysh (ar. عبدالعزيز بلريش, ur. 12 lipca 1990 w Trypolisie) – piłkarz libijski grający na pozycji obrońcy. Od 2008 roku jest zawodnikiem klubu Al-Ittihad Trypolis.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Biblia ostrogska – pierwsze pełne wydanie drukowane wszystkich ksiąg Pisma Świętego przetłumaczonego na język cerkiewnosłowiański. Wydrukowana została przez drukarza Iwana Fedorowa w latach 1580–1581. Adresatami tej Biblii byli wyznawcy Kościoła Wschodniego, posługujący się językiem cerkiewnosłowiańskim. Przedsięwzięcie to było możliwe dzięki swobodom zapewnionym prawosławiu na ziemiach ruskich Rzeczypospolitej.
  Bitwa pod Kressenbrunn (dziś Groissenbrunn w Dolnej Austrii, 15 km na północny zachód od Bratysławy) – starcie zbrojne, które miało miejsce 12 lipca 1260 r. Była to decydująca bitwa czeskiego króla Przemysła II Ottokara w walkach z Węgrami.
  Mazo de la Roche, właściwie Mazo Louise Roche (ur. 15 stycznia 1879 roku w Newmarket, Ontario; zm. 12 lipca 1961 roku w Toronto) – kanadyjska powieściopisarka, przez krótki okres popularna w Polsce.
  Bohdan Jezierski (ur. 1935 r. w Częstochowie) - polski architekt, urbanista. Uczęszczał do szkół w rodzinnej Częstochowie, po czym po pomyślnie zdanym egzaminie maturalny, studiował architekturę na Politechnice Warszawskiej. Bezpośrednio po studiach związał się z Biurem Projektów Typowych i Studiów Budownictwa Miejskiego w Warszawie oraz pracownią architektoniczną Miastoprojekt w Częstochowie. Zajmował się projektowanie budynków użyteczności publicznej, prywatnych domów mieszkalnych oraz osiedli mieszkaniowych. Wiele zaprojektowanych przez niego obiektów nosi cechy socrealistyczne.
  Domenico Carafa della Spina di Traetto (ur. 12 lipca 1805 w Neapolu, zm. 17 czerwca 1879 tamże) – włoski duchowny katolicki, arcybiskup Benewentu, kardynał.
  Philip Taylor Kramer (ur. 12 lipca 1952, zm. 12 lutego 1995) – amerykański gitarzysta basowy, członek grupy rockowej Iron Butterfly.
  Marek Serafiński (ur. 12 lipca 1954 w Warszawie) – polski reżyser, scenarzysta i autor oprawy plastycznej filmów animowanych. Zajmuje się także malarstwem i grafiką użytkową.

  Reklama