11 marca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

11 marca jest 70. (w latach przestępnych 71.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 295 dni.

Rodney McGee (ur. 11 marca 1974 w Blacktown) – australijski kolarz torowy i szosowy, dwukrotny medalista torowych mistrzostw świata.Daton Duain Fix (ur. 11 marca 1998) – amerykański zapaśnik walczący w stylu wolnym. Zajął dwunaste miejsce na mistrzostwach świata w 2019. Mistrz igrzysk panamerykańskich w 2019. Mistrz świata juniorów w 2017; trzeci w 2016 i 2018. Wicemistrz igrzysk młodzieży w 2014. Trzeci na MŚ kadetów w 2015 roku.

Święta[ | edytuj kod]

 • Imieniny obchodzą: Balbina, Benedykt, Dominik, Drogosława, Eulogiusz, Eutymiusz, Jan, Kandyd, Konstanty, Konstantyn, Nawoj, Sofroniusz, Sylwia, Świetlana, Tala, Talus, Teresa i Trofim.
 • Lesotho – Dzień Króla Moshoeshoe I
 • Litwa – Dzień Odrodzenia Niepodległości
 • PolskaDzień Sołtysa (lokalnie inne terminy)
 • Wspomnienia i święta w Kościele katolickim obchodzą:
 • św. Eulogiusz z Kordoby (męczennik)
 • św. Sofroniusz z Damaszku (biskup, pisarz chrześcijański)
 • święci: Trofim i Talus (męczennicy z Laodycei)
 • Kościół Polskokatolicki w RP – Święto Kościoła Narodowego
 • Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny (szw. Nobelpriset i fysiologi eller medicin) – jest nagrodą przyznawaną corocznie przez Instytut Karolinska za wyjątkowe osiągnięcia naukowe z różnych dziedzin fizjologii lub medycyny. Jest jedną z pięciu Nagród Nobla ustanowionych w testamencie przez Alfreda Nobla (zm. w 1896 roku). Jak zapisał on w swoim testamencie, nadzór nad nagrodą sprawuje Fundacja Noblowska, a przyznawana jest ona przez zgromadzenie wybierane przez Instytut Karolinska. Określana potocznie jako „Nagroda Nobla z medycyny”, w rzeczywistości była precyzyjnie opisana przez Nobla w jego testamencie, jako nagroda z „fizjologii lub medycyny”. Z tego powodu może być przyznana w każdej ze szczegółowych dziedzin obu tych nauk. Pierwszym laureatem nagrody był w roku 1901 Niemiec Emil Adolf von Behring.Termin wojny maoryskie (ang. Māori Wars, New Zealand Wars lub The Land Wars) odnosi się do serii konfliktów, które miały miejsce w Nowej Zelandii między rokiem 1845 a 1872. Przyczyny tych wojen były różnorakie, jednak najważniejszą była sprawa własności ziemskiej Maorysów sprzedawanej nielegalnie białym osadnikom, głównie przez New Zealand Company.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Maria Zduniak (ur. 6 kwietnia 1934 r. w Łaziskach Średnich (dzisiejszej dzielnicy Łazisk Górnych), zm. 11 marca 2011 r. w Opolu) – polska historyk muzyki.
  Ricardo Froilán Lagos Escobar (ur. 2 marca 1938 w Santiago) – chilijski ekonomista, prawnik, polityk Socjalistycznej Partii Chile. W latach 2000-2006 pełnił funkcję prezydenta Chile.
  Sybin (rum. Sibiu, węg. Nagyszeben, niem. Hermannstadt) – miasto w środkowej Rumunii, w Siedmiogrodzie, stolica okręgu Sybin. Liczy 154 892 mieszkańców. Leży nad rzeką Cibin, dopływem Aluty.
  Edmund Ludwig Zalinski (ang Edmund Louis Zalinski lub Zalinsky), ur. 13 grudnia 1849 w Kórniku, zm. 11 marca 1909 w Rochester – amerykański żołnierz i wynalazca, major armii amerykańskiej. Wynalazca pneumatycznego działa torpedowego, wykładowca w Massachusetts Institute of Technology, jeden ze współtwórców pierwszych okrętów podwodnych.
  Wojciech Wiktor Kowalski (ur. 11 marca 1950 w Chorzowie) – polski prawnik i dyplomata, profesor nauk prawnych, specjalista w zakresie prawa cywilnego, prawa autorskiego i prawa własności intelektualnej, profesor zwyczajny na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, ambasador tytularny.
  Falklandy (ang. Falkland Islands) – brytyjskie terytorium zamorskie na południowym Atlantyku, około 480 km od wybrzeży Argentyny obejmujące wyspy o tej samej nazwie. Wyspy znajdują się pod administracją brytyjską, ale prawa do nich rości sobie także Argentyna, z tego powodu są czasem również nazywane Malwinami, od ich hiszpańskiej nazwy Islas Malvinas.
  Diecezja Ozieri - diecezja Kościoła rzymskokatolickiego we Włoszech, a ściślej na Sardynii. Została erygowana w 1804 roku jako diecezja Bisarchio o Bisarcio. Swoją współczesną nazwę uzyskała w 1915 roku. Należy do metropolii Sassari.

  Reklama