10 grudnia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

10 grudnia jest 344. (w latach przestępnych 345.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 21 dni.

Katastrofa lotu Sosoliso Airlines 1145 – wydarzyła się 10 grudnia 2005 w Port Harcourt w Nigerii. McDonnell Douglas DC-9-32, należący do linii lotniczych Sosoliso Airlines, lecący z Abudży do Port Harcourt, rozbił się w trakcie podchodzenia do lądowania na lotnisku Port Harcourt International Airport. W katastrofie zginęło 108 osób, ocalały dwie.Terytorium zorganizowane – terytorium objęte przez Kongres Stanów Zjednoczonych ustawą Organic Act formalizującą terytorialny system rządów. Terytoria te dzielą się na terytoria inkorporowane i terytoria nieinkorporowane.

Święta[ | edytuj kod]

 • Imieniny obchodzą: Bogdał, Bogdan, Bogodał, Brajan, Daniel, Donat, Eulalia, Grzegorz, Hermogenes, Judyta, Julia, Loreta, Maria, Maur, Melchiades, Menas, Nikoleta, Polidor, Switun, Unierad i Unirad.
 • Międzynarodowe
 • Dzień Praw Człowieka (święto państwowe w: Gwinei Równikowej, Namibii, Kambodży, Kiribati, Turks i Caicos)
 • Międzynarodowy Dzień Praw Zwierząt (w dzień ratyfikacji przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1948 roku Powszechnej deklaracji praw człowieka; uchwalony 21 września 1977 roku w Londynie przez Międzynarodową Federację Praw Zwierzęcia)
 • Polska – Dzień Odlewnika (święto branżowe)
 • Wspomnienia i święta w Kościele katolickim obchodzą:
 • Najświętsza Maryja Panna Loretańska (zob. litania loretańska)
 • św. Eulalia z Méridy (męczennica)
 • bł. Adolf Kolping (prezbiter)
 • św. Deusdedit z Canterbury (biskup)
 • św. Grzegorz III (papież)
 • św. Julia z Meridy
 • bł. Marcin od św. Mikołaja (męczennik)
 • bł. Marek Antoni Durando (prezbiter)
 • bł. Melchior od św. Augustyna (męczennik)
 • św. Milcjades (papież)
 • Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny (szw. Nobelpriset i fysiologi eller medicin) – jest nagrodą przyznawaną corocznie przez Instytut Karolinska za wyjątkowe osiągnięcia naukowe z różnych dziedzin fizjologii lub medycyny. Jest jedną z pięciu Nagród Nobla ustanowionych w testamencie przez Alfreda Nobla (zm. w 1896 roku). Jak zapisał on w swoim testamencie, nadzór nad nagrodą sprawuje Fundacja Noblowska, a przyznawana jest ona przez zgromadzenie wybierane przez Instytut Karolinska. Określana potocznie jako „Nagroda Nobla z medycyny”, w rzeczywistości była precyzyjnie opisana przez Nobla w jego testamencie, jako nagroda z „fizjologii lub medycyny”. Z tego powodu może być przyznana w każdej ze szczegółowych dziedzin obu tych nauk. Pierwszym laureatem nagrody był w roku 1901 Niemiec Emil Adolf von Behring.Komisja dla zbadania odpowiedzialności byłych pracowników Głównego Zarządu Informacji, Naczelnej Prokuratury Wojskowej i Najwyższego Sądu Wojskowego (tzw. komisja Mazura) - komisja powołana po śmierci Bolesława Bieruta do zbadania przypadków łamania prawa w naczelnych wojskowych organach ścigania i wymiaru sprawiedliwości - Głównego Zarządu Informacji, Naczelnej Prokuraturze Wojskowej oraz w Najwyższym Sądzie Wojskowym do 1956 roku.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Diecezja Margarita (łac. Dioecesis Margaritensis) – diecezja Kościoła rzymskokatolickiego w Wenezueli. Należy do archidiecezji Cumaná. Została erygowana 18 czerwca 1969 roku przez papieża Pawła VI mocą konstytucji apostolskiej Verba Christi.
  Waldemar Krzysztof Polczyński (ur. 10 grudnia 1954 we Wrocławiu) – polski polityk, technik budowlany, poseł na Sejm I kadencji.
  Ludwik Brzozowski (ur. 22 czerwca 1833 w Opaczy Wielkiej, zm. 10 grudnia 1873 w Paryżu) – polski pisarz i poeta. Uczestnik powstania styczniowego, po jego upadku wyemigrował do Francji. Na emigracji publikował poezję i prozę o tematyce patriotycznej.
  Maria Ludmiła Józefa Modrakowska, secundo voto Jackowska, z domu Kuczkiewicz (ur. 10 grudnia 1896 we Lwowie, zm. 16 października 1965 we Wrocławiu) – polska śpiewaczka i pedagog.
  Ludwik Konstanty Górski (ur. 21 grudnia 1924 w Krakowie, zm. 10 grudnia 2012 w Krakowie) – polski chemik, profesor Politechniki Krakowskiej.
  Lipman Halpern (hebr. ליפמן היילפרין, ur. 10 grudnia 1902 w Białymstoku, zm. 26 września 1968 w Jerozolimie) – niemiecko-izraelski lekarz neurolog, neuropatolog, psychiatra, działacz syjonistyczny. Brat historyka Israela Halperna (1910–1971).
  Montego Bay – miasto w północno-zachodniej części Jamajki, nad Morzem Karaibskim. Około 80 tys. mieszkańców; największy ośrodek turystyczny kraju; kąpielisko morskie; przemysł środków transportu, spożywczy; port morski. Czwarte co do wielkości miasto kraju.

  Reklama