• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zygmunt Radnicki  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Formizm – awangardowy ruch literacko-artystyczny rozwijający się w Polsce, w latach 1917–1922, czerpiący inspirację z dokonań kubizmu, ekspresjonizmu i futuryzmu oraz sztuki ludowej. Był jedną z dwu, obok unizmu, oryginalnie polskich formacji awangardowych.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  Zygmunt Radnicki (ur. 1894 w Czortkowie na Podolu, zm. w listopadzie 1969 w Piwnicznej) – polski malarz i pedagog, reprezentant nurtów formizmu i postimpresjonizmu.

  Biografia[ | edytuj kod]

  Był jednym z sześciorga dzieci oficera wojska austro-węgierskiego Zygmunta Radnickiego i pisarki Marii Anny van Gember, Niemki pochodzenia holenderskiego. W małżeństwie z Natalią Stefanią Seidler (ślub 1921) miał córkę Irenę (ur. 1922) i syna Andrzeja (ur. 1925).

  Związek Polskich Artystów Plastyków (ZPAP) – stowarzyszenie założone w Krakowie z inicjatywy Tytusa Czyżewskiego oraz Zbigniewa i Andrzeja Pronaszków.Piwniczna-Zdrój (do 6 lutego 1998 Piwniczna) – miasto w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Piwniczna-Zdrój. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa nowosądeckiego. W skład gminy wchodzi 6 sołectw: Kokuszka, Głębokie, Młodów, Wierchomla, Łomnica-Zdrój, Zubrzyk oraz siedem miejscowości. Według danych z 30 czerwca 2010 miasto liczyło 5825 mieszkańców.

  W czasie nauki w klasie maturalnej w VIII Gimnazjum we Lwowie uczęszczał na naukę rysunku do Szkoły rysunkowej Leonarda Podhoreckiego.

  Studia rozpoczął w 1913 w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie u Stanisława Dębickiego.

  W 1915 przerwał naukę w związku z powołaniem do wojska austriackiego. Rozpoczął kampanię wojenną, która rozciągnęła studia na okres dziesięciu lat. Zakończył ją w stopniu porucznika.

  W latach wojny studiował w przerwach w służbie wojskowej u Józefa Mehoffera i Wojciecha Weissa.

  Stanisław Matusiak (ur. 7 stycznia 1922 w Leśniewie, zm. 21 października 1988) – polski agrotechnik, poseł na Sejm PRL IV i V kadencji.Cmentarz Rakowicki – jeden z największych cmentarzy w Krakowie o powierzchni 42 ha. Położony jest w całości na terenie Dzielnicy I Stare Miasto.

  Po powrocie do kraju zamieszkał we Lwowie. Był członkiem ugrupowań artystycznych: Formistów, Jednorogu i Awangardy.

  W 1921 pierwszy raz wystawiał swoje prace publicznie we Lwowie (Wystawa Formistów we Lwowie oraz Wystawa Dwóch – wraz ze Stanisławem Matusiakiem).

  W latach 1925–1926 kontynuował studia w filii krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w Paryżu pod kierunkiem Józefa Pankiewicza. Tam zaprzyjaźnił się z członkami Komitetu Paryskiego, w tym z Janem Cybisem.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Po powrocie do kraju zamieszkał we Lwowie.

  Był członkiem ugrupowań artystycznych: Formiści, Jednoróg, Awangarda i Nowa Generacja.

  Równolegle z działalnością artystyczną rozwijał karierę nauczycielską, którą rozpoczął w 1921 r. nauczając w rysunku w VIII, a następnie w IV Gimnazjum we Lwowie. Od 1929 był lektorem rysunku technicznego na Uniwersytecie Jana Kazimierza, a w latach trzydziestych nauczał także w żeńskim Gimnazjum Sacré Coeur. Był autorem pogadanek o sztuce w lwowskiej rozgłośni Polskiego Radia.

  Czortków (ukr. Чортків) – miasto na Ukrainie, w obwodzie tarnopolskim, siedziba rejonu czortkowskiego, do 1939 (formalnie do 1945) w Polsce, siedziba powiatu czortkowskiego województwa tarnopolskiego.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Zajmował się także teorią sztuki i nauczania rysunku publikując swoje rozważania. Był jednym z największych znawców twórczości Paula Cézanne’a w Polsce.

  W 1942 roku przeniósł się (opuszczając Lwów na zawsze) do swego domu w Piwnicznej. W czasie wojny pracował jako nauczyciel w Szkole Rzemieślniczej w Nowym Sączu.

  Po przeniesieniu się do Krakowa nauczał w Szkole Zawodowej Żeńskiej.

  Postimpresjonizm (czyli sztuka po impresjonizmie) – terminem tym określa się różne zjawiska w sztuce francuskiej na przełomie XIX i XX wieku, wywodzące się z impresjonizmu, ale w dużej mierze odrzucające go. Ramy czasowe określa się też bardziej precyzyjnie jako czas od ostatniej wystawy impresjonistów w 1886 roku do pierwszej wystawy fowistów w 1905.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  W roku 1946 został powołany na stanowisko profesora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W latach 1951–52 pełnił funkcję rektora. Od 1958 kierował Katedrą zespolona rysunku i malarstwa.

  Dwukrotnie był prezesem okręgu krakowskiego Związku Polskich Artystów Plastyków. W 1965 r. odszedł z akademii na emeryturę.

  W drugiej połowie lat 60. pracował dzieląc czas między Kraków, Piwniczną i Warszawę. Zmarł nagle w listopadzie 1969 roku w Piwnicznej. Przygotowywał dużą wystawę w Krakowie, którą otwarto już po jego śmierci. Pochowany został na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

  Cech Artystów Plastyków „Jednoróg” – ugrupowanie malarzy założone w Krakowie i działające w latach 1925–1935.Józef Mehoffer (ur. 19 marca 1869 w Ropczycach, zm. 8 lipca 1946 w Wadowicach) – polski malarz, witrażysta, grafik, jeden z najbardziej wyrazistych przedstawicieli Młodej Polski.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Abstrakcjonizm – kierunek we współczesnych sztukach plastycznych, który charakteryzuje się wyeliminowaniem wszelkich przedstawień mających bezpośrednie odniesienie do form lub przedmiotów obserwowanych w rzeczywistości. Jest to sztuka abstrakcyjna, bezprzedmiotowa. Malarze abstrakcyjni szukali nowych form tj.: linia – plama, pion – poziom, odrzucając figuratywność na rzecz wewnętrznej konstrukcji obrazu układu linii barwnych plam, prostych form geometrycznych. Malarstwo to pragnęło wyzwolić się od tematu, odejść od rzeczywistości, zrezygnować z naśladowania natury. Prekursorami abstrakcjonizmu byli: Wassily Kandinsky, Edward Munch.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Stanisław Mieczysław Dębicki (ur. 1866 Lubaczowie, zm. w sierpniu 1924 w Krakowie) – polski malarz i ilustrator książek.
  Józef Pankiewicz – (ur. 29 listopada 1866 w Lublinie, zm. 4 lipca 1940 w La Ciotat we Francji), polski malarz i grafik, pedagog. Młodszy brat Eugeniusza Pankiewicza.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.797 sek.