• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zygmunt Majerski

  Przeczytaj także...
  Politechnika Wrocławska – państwowa szkoła wyższa we Wrocławiu, uważana za jedną z najlepszych uczelni technicznych w Polsce. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 1. miejsce w Polsce wśród uczelni technicznych, a na świecie 412. pośród wszystkich typów uczelni.Medal Komisji Edukacji Narodowej (w skrócie: Medal KEN) – polskie odznaczenie resortowe nadawane za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania przez Ministra Edukacji Narodowej.
  Dziekan – kierownik wydziału uczelni, jednoosobowy organ szkoły wyższej, jako kierownik podstawowej jednostki organizacyjnej uczelni. W uczelni publicznej dziekan wydziału i prodziekani pochodzą z wyboru, którego tryb określa statut uczelni. Ich kadencja trwa cztery lata i nie mogą być wybrani na więcej niż dwie następujące po sobie kadencje.
  Pałac Młodzieży w Katowicach – widok od strony ul. Mikołowskiej
  Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu

  prof. Zygmunt Majerski (ur. 24 lutego 1909 w Przemyślu, zm. 4 stycznia 1979 w Gliwicach) – polski architekt, profesor Politechniki Śląskiej.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Syn architekta Stanisława Majerskiego. W 1927 ukończył Państwowe Gimnazjum im. Słowackiego w Przemyślu. Studiował na Politechnice Lwowskiej (1927-1935), od 1930 był młodszym asystentem w Katedrze Architektury Historycznej, a od 1938 starszym asystentem w Katedrze Architektury II w pracowni prof. Witolda Minkiewicza. Walczył podczas kampanii wrześniowej, aresztowany 19 września 1939 dostał się do niewoli przebywał w Oflagu VII A Murnau. W latach 1945-1947 przebywał we Włoszech, w tym okresie zaprojektował Cmentarza Poległych Żołnierzy II Korpusu Wojska Polskiego w Bolonii (1946). Do kraju powrócił w czerwcu 1947, od września tego samego roku pracował jako starszy asystent, a następnie adiunkt w Katedrze Budownictwa Utylitarnego Politechniki Śląskiej. W tym czasie projektował wraz z Julianem Duchowiczem m.in. Pałacu Młodzieży w Katowicach (1949-1951), Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu (1954-1959). Po likwidacji Oddziału Architektury w 1954 przeniósł się do Katedry Projektowania Budynków Mieszkalnych i Społecznych na Politechnice Wrocławskiej. W 1964 reaktywowano Oddział Architektury Politechniki Śląskiej w związku z tym powrócił do Gliwic. W tym okresie stworzył projekty budynku Teatru Dramatycznego w Opolu (1965).

  Krzyż Zasługi – polskie cywilne odznaczenie państwowe, nadawane za zasługi dla Państwa lub obywateli, ustanowione na mocy ustawy z dnia 23 czerwca 1923 roku i nadawane do chwili obecnej.Przemyśl (łac. Praemislia, ros. Перемышль, ukr. Перемишль, niem. Prömsel) – miasto na prawach powiatu w południowo-wschodniej Polsce, w województwie podkarpackim, położone nad Sanem.

  Był nauczycielem i wychowawcą wielu pokoleń architektów w Politechnice Lwowskiej, Wrocławskiej i Śląskiej. Był pierwszym dziekanem Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej oraz współtwórcą śląskiej szkoły architektury. Od 1935 był członkiem SARP, zasiadał w Komisji Urbanistyki i Architektury w katowickim oddziale Polskiej Akademii Nauk.

  Architekt (gr. architéktōn – kierownik budowy, majster budowniczy) – interdyscyplinarny zawód trudny do jednoznacznego zdefiniowania i w zależności od kraju, w różnym czasie, przedstawiciele tego zawodu spełniali nieco odmienne funkcje. Jest to zawód interdyscyplinarny (łączący wiele dziedzin nauki i techniki). Architektami nazywa się:I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu - Szkoła ponadgimnazjalna w Przemyślu, założona w 1628.

  W 2005 roku Wydział Architektury Politechniki Śląskiej ustanowił Medal imienia Profesora Zygmunta Majerskiego dla wyróżnienia osób szczególnie zasłużonych dla architektury i urbanistyki regionu górnośląskiego.

  Odznaczenia[ | edytuj kod]

 • Honorowa Nagroda SARP (1973);
 • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski;
 • Złoty Krzyż Zasługi – dwukrotnie;
 • Medal Komisji Edukacji Narodowej.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Encyklopedia Gazety Wyborczej. Tom 10. Agora SA, 2005
  2. Wielka Encyklopedia Powszechna PWN. Suplement. PWN, Warszawa 1970
  3. Z Życia Politechniki Śląskiej, Nr 12, Wrzesień 2006

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Nauczyciele akademiccy Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, Almanach XXX lecia s. 135-138
 • Stanisław Kostka Majerski (ur. 13 listopada 1872 w Przemyślu, zm. 25 stycznia 1926 w Przemyślu) – polski architekt związany z Przemyślem.Profesor (z łac. professor) – termin, który może oznaczać: tytuł naukowy nadawany samodzielnym pracownikom naukowym, stanowisko nauczycieli akademickich, tytuł honorowy nadawany w Polsce nauczycielom szkolnictwa podstawowego, gimnazjalnego i ponadgimnazjalnego oraz tytuł zwyczajowy używany w polskim szkolnictwie średnim.
  Warto wiedzieć że... beta

  Teatr im. Jana Kochanowskiego – teatr działający w Opolu. Budynek na pl. Teatralnym, w którym obecnie znajduje się jego siedziba, powstał w 1975.
  Dom Muzyki i Tańca – hala widowiskowo-rozrywkowa, wzniesiona w 1959 r. w Zabrzu, według projektu architektów Zygmunta Majerskiego i Juliana Duchowicza. Miejsce licznych imprez rozrywkowych o charakterze lokalnym i ogólnopolskim. Jedna z czołowych sal w Polsce pod względem wielkości (2100 miejsc siedzących), o bardzo dobrych parametrach akustycznych i możliwościach technicznych. Od 1992 r. miejsce koncertów "Serce za serce" Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi w których brali udział m.in.: Plácido Domingo, José Carreras i Chris de Burgh.
  Witold Minkiewicz (ur. 17 czerwca 1880 w Irkucku, zm. 24 stycznia 1961 w Gdańsku) - polski inżynier architekt, rektor Politechniki Lwowskiej, profesor.
  Politechnika Śląska – publiczna wyższa uczelnia techniczna w Gliwicach. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities z lipca 2013 opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 7. miejsce w Polsce wśród uczelni technicznych, a na świecie 1083. pośród wszystkich typów uczelni. W edycji 2013 rankingu szkół wyższych Perspektyw Politechnika Śląska zajęła 5. miejsce wśród uczelni technicznych w Polsce oraz 18. miejsce spośród wszystkich uczelni akademickich w Polsce.
  Honorowa Nagroda SARP - nagroda przyznawana od 1966 polskim architektom przez Stowarzyszenie Architektów Polskich, uchodząca często za najbardziej prestiżową polską nagrodę architektoniczną. Nagrodę przyznaje się za wybitne osiągnięcia w dziedzinie architektury, najczęściej za całokształt działalności. Równolegle przyznawane są Nagrody Roku za najlepszy budynek.
  Pałac Młodzieży im. prof. Aleksandra Kamińskiego w Katowicach – placówka wychowania pozaszkolnego miasta Katowice. Nadzór pedagogiczny nad Pałacem Młodzieży sprawuje Śląski Kurator Oświaty w Katowicach.
  Politechnika Lwowska – lwowska państwowa szkoła wyższa założona w 1843, a otwarta w 1844. Najstarsza po Szkole Akademiczno-Górniczej w Kielcach polska uczelnia techniczna w okresie przynależności miasta do Polski.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.036 sek.