• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zygmunt Krzak

  Przeczytaj także...
  Wydział Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego (WH UW) – wydział Uniwersytetu Warszawskiego kształcący w trybie dziennym, wieczorowym i zaocznym. Istnieje też możliwość podjęcia studiów doktoranckich.Prehistoria, prahistoria (łac. præ - przedrostek oznaczający uprzedniość, "przed", "wcześniej") to najdłuższy okres dziejów ludzkości - od pojawienia się na Ziemi pierwszych człowiekowatych lub człowieka rozumnego do powstania pisma. Badanie tego okresu możliwe jest jedynie metodami archeologicznymi. Na terenach Afryki zaczyna się około 5 mln lat temu razem z pojawieniem się pierwszych człowiekowatych, na terenie Europy około 1 mln lat temu, natomiast na innych terenach z momentem pojawienia się tam człowieka. Dzieli się na sześć podstawowych epok - daty w nawiasach nakładają się na siebie, ze względu na to, że na różnych terenach epoki te zaczynały się i kończyły w różnym czasie:
  Religioznawstwo – zespół nauk o religii, których podejście – w odróżnieniu od teologii i od filozofii religii – charakteryzuje się , empirycznym (antropologicznym, socjologicznym, historycznym, ekonomicznym) stosunkiem do przedmiotu badań. Często stosowana jest perspektywa porównawcza (fenomenologia religii).

  Zygmunt Krzak (ur. 12 lipca 1933 w Grójcu, zm. 23 czerwca 2020) – polski prehistoryk specjalizujący się w tematyce młodszej epoki kamienia i prahistorii świata, pracownik Instytutu Archeologii i Etnologii PAN.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Absolwent liceum w Ćmielowie. W latach 1951–1955 student Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. W 1967 roku na podstawie rozprawy Kultura złocka uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie prehistorii w Instytucie Historii Kultury Materialnej Polskiej Akademii Nauk. Habilitował się w 1988 roku na podstawie pracy Geneza i chronologia kultury ceramiki sznurowej w Europie. W 1995 roku otrzymał tytuł naukowy profesora.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Autor ponad 300 publikacji, w tym 10 książkowych. W kręgu jego zainteresowań pozostawały megality, religioznawstwo, dzieje myśli ludzkiej i mitologia porównawcza. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (1993).

  Wybrane publikacje[ | edytuj kod]

 • Od matriarchatu do patriarchatu (Warszawa 2007)
 • Megality świata (Wrocław 2001)
 • Megality Europy (Warszawa 1994) – nagrodzona nagrodą im. Erazma Ma­jewskiego
 • Tezeusz w labiryncie, wspólnie z Krzysztofem Kowalskim (Wrocław 1989, wydanie II zmienione Warszawa 2003)
 • Geneza i chronologia kultury ceramiki sznurowej w Europie (Wrocław 1980)
 • The Złota Culture (Wrocław 1976) – nagrodzona nagrodą naukową Sekretarza Naukowego PAN
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Krzysztof Kowalski. Zygmunt Krzak : od pastuszka do profesora. „Archeologia Polski”. T. XLVIII (2003), z. 1-2, s. 7–10, 2003. ISSN 0003-8180. 
  2. Prof. dr hab. Zygmunt Krzak (pol.). nekrologi.wyborcza.pl. [dostęp 2020-07-01].
  3. Zygmunt Krzak, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2012-10-21].
  4. Zygmunt Krzak (pol.). eneteia.pl. [dostęp 2020-05-04].
  5. M.P. z 1993 r. nr 57, poz. 524
  6. Bogdan Balcer. Zygmunt Krzak: mój ulubiony bohater. „Z otchłani wieków”. Tom 59 (Numer 1–4), s. 176–179, 2004–2005. ISSN 0044-1481. 
  Ćmielów – miasto w powiecie ostrowieckim, w województwie świętokrzyskim. Siedziba władz miejsko-wiejskiej gminy Ćmielów. Według danych z 31 grudnia 2004 miasto miało 3222 mieszkańców.Budowle megalityczne (megality) występują na obszarze całego świata, w tym również w Europie i Polsce. Początki megalityzmu na terenach Europy sięgają V tysiąclecia p.n.e. Stopniowy zanik idei obserwuje się około 2 tysiąclecia p.n.e. Czasem jednak budowle megalityczne funkcjonowały jeszcze w epoce brązu. Stonehenge straciło swe znaczenie kultowe około 1400 r p.n.e. Szczególnym typem budowli megalitycznej były megaksylony (gr., mega = wielki; ksylon = drzewo), zbudowane według podobnej idei, ale z innego materiału – z drewna i ziemi.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Neolit (gr. néos „nowy” i líthos „kamień”), młodsza epoka kamienia, epoka kamienia gładzonego – ostatni okres epoki kamienia (poprzedzający epokę brązu). Jego charakterystyczne cechy to uprawa roślin i hodowla zwierząt oraz stałe osady. Proces ten nazwano „rewolucją neolityczną”. W neolicie rozwijały się też nowe techniki obróbki kamienia, takie jak gładzenie powierzchni i wiercenie otworów.
  Krzyż Zasługi – polskie cywilne odznaczenie państwowe, nadawane za zasługi dla Państwa lub obywateli, ustanowione na mocy ustawy z dnia 23 czerwca 1923 roku i nadawane do chwili obecnej.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Polska Akademia Nauk (PAN) – państwowa instytucja naukowa będąca z jednej strony placówką skupiającą najwybitniejszych polskich uczonych, na wzór Francuskiej Akademii Nauk, a z drugiej - siecią wspólnie zarządzanych państwowych instytutów naukowych, których celem jest prowadzenie badań naukowych o możliwie najwyższym poziomie naukowym.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.