• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zygmunt Komorowski

  Przeczytaj także...
  Bronisław Maria Komorowski (ur. 4 czerwca 1952 w Obornikach Śląskich) – polski polityk, z wykształcenia historyk. Od 6 sierpnia 2010 prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.Drezno (niem. Dresden, górnołuż. Drježdźany, czes. Drážďany, dawniej Drezdno) – miasto we wschodnich Niemczech na Pogórzu Zachodniosudeckim, położone nad Łabą, stolica kraju związkowego Saksonia. Aglomeracja drezdeńska liczy ok. 1,036 mln mieszkańców (2004).
  Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM) – powstały w 1919 państwowy uniwersytet z siedzibą w Poznaniu. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 3. miejsce w Polsce wśród uniwersytetów, a na świecie 393. pośród wszystkich typów uczelni.

  Zygmunt Leon Komorowski (ur. 11 kwietnia 1925 w Kowaliszkach, zm. 27 września 1992) – polski afrykanista, socjolog, antropolog, profesor, dyplomata, żołnierz Armii Krajowej i następnie Ludowego Wojska Polskiego, poeta.

  Życiorys[]

  Pochodził z rodziny ziemiańskiej. Był synem właściciela majątku Kowaliszki hrabiego Juliusza Komorowskiego z gałęzi litewskiej i jego żony Magdaleny z Górskich. Ukończył studia na Uniwersytecie Poznańskim.

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Kowaliszki (lit. Kavoliškis) – wieś na Litwie, położona w okręgu poniewieskim, w rejonie rakiszańskim, 2 km na zachód od Rakiszek, w pobliżu drogi do Ponedeli. Siedziba gminy Rakiszki. We wsi znajduje się szkoła, poczta i biblioteka.

  Podczas II wojny światowej działał w konspiracji (od 1939). Od jesieni 1943 walczył jako partyzant w 3 i 6 Brygadzie Armii Krajowej pod pseudonimem „Cor”. Później służył w 12 Kołobrzeskim Pułku Piechoty Ludowego Wojska Polskiego, kończąc wojnę w stopniu podporucznika pod Dreznem.

  Bukareszt (rum. București) – stolica i centrum przemysłowo-usługowe Rumunii. Leży w południowo-wschodniej części kraju (44°25′N 26°06′E), nad rzeką Dymbowicą.Ludowe Wojsko Polskie (LWP) – potoczna nazwa polskich sił zbrojnych sformowanych w latach 1943–1944 w ZSRR oraz wywodzącego się z nich Wojska Polskiego w Polsce Ludowej w latach 1944–1952 i Sił Zbrojnych Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w latach 1952–1989.

  Po wojnie był pracownikiem naukowym Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizował się w socjologii i antropologii kulturowej Afryki. W latach 1991–1992 pełnił funkcję ambasadora RP w Bukareszcie.

  Został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kwatera II, rząd 2, miejsce 22, 23).

  Rodzina[]

  Grób Zygmunta Komorowskiego na Cmentarzu Powązkowskim

  29 września 1946 r. w Łodzi poślubił Jadwigę Szalkowską (ur. 1921), córkę Antoniego i Czesławy z Zielińskich. Mieli trójkę dzieci, w tym jednego syna, późniejszego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.

  Armia Krajowa (AK) – zakonspirowana organizacja zbrojna polskiego podziemia w latach II wojny światowej, działająca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, okupowanej przez Niemców, ZSRR i Słowaków.Uniwersytet Warszawski – polska uczelnia państwowa, założona 19 listopada 1816 roku w Warszawie. Najlepszy uniwersytet w Polsce według The Times Higher Education Supplement (QS World University Rankings). W rankingu szanghajskim (ARWU) z 2012 roku uczelnia została sklasyfikowana na miejscach 301-400. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 1. miejsce w Polsce wśród uniwersytetów, a na świecie 234. pośród wszystkich typów uczelni. Corocznie uniwersytet zajmuje 1-2 miejsce w rankingu polskich uczelni państwowych przeprowadzanych przez "Rzeczpospolitą" i "Perspektywy".

  Publikacje[]

 • Kultura i oświata w Senegalu. Przykład systemu szkolnego krajów francuskojęzycznych (1968)
 • Struktura i rozwój szkolnictwa wyższego we Francji (1968)
 • Szkolnictwo w kulturach Afryki. Tradycje wychowawcze oraz współczesne szkolnictwo Afryki Zachodniej i Maghrebu (1973)
 • Tradycje i współczesność Afryki Zachodniej. Wstęp do antropologii kulturowej regionu (1973)
 • Wśród legend i prawd Afryki (1974)
 • Afryka Zachodnia (wraz z Aleksandrem Kawalcem, 1977)
 • Senegal – kształtowanie się jedności i niepodległości (1977)
 • Wprowadzenie do socjologii Afryki dla studiów podyplomowych (1978)
 • Ludy Afryki. Przegląd regionalny (wraz z Bożenną Hanczką-Wrzosek i Adamem Rybińskim, 1985)
 • Kultury Maghrebu. Dzieje i grupy etniczne (1989)
 • Kultury Czarnej Afryki (1994)
 • Bibliografia[]

 • Sylwetka na stronie o potomkach posłów Sejmu Wielkiego
 • Oficjalna strona Bronisława Komorowskiego
 • Zygmunt Komorowski w bazie „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI).
 • Katalog Biblioteki Narodowej
 • 6 Wileńska Brygada Armii Krajowej (6 Samodzielna Brygada Partyzancka AK Wilno) - polski oddział partyzancki Okręgu Wilno Armii Krajowej.Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI) - jednostka badawczo-rozwojowa nadzorowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (wcześniej przez Komitet Badań Naukowych). Jej zadaniem jest ułatwienie szybkiego dostępu do aktualnej i kompleksowej informacji o nauce polskiej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.04 sek.