• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zygmunt Jesionka

  Przeczytaj także...
  Polski Związek Piłki Nożnej (oficjalny skrót PZPN) – ogólnokrajowe stowarzyszenie sportowe, posiadające osobowość prawną, działające na terenie Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie statutu, będące jedynym prawnym reprezentantem polskiej piłki nożnej (także halowej, plażowej zarówno mężczyzn jak i kobiet we wszystkich kategoriach wiekowych) w kraju i zagranicą. Od 1923 członek FIFA (przyjęcie na pierwszym powojennym kongresie w Genewie), a od 2 marca 1955 UEFA (przyjęcie na kongresie w Brnie).Andrzej Gowarzewski (ur. 19 lipca 1945 w Szopienicach) – polski dziennikarz sportowy, znawca i historyk piłki nożnej.
  Garbarnia Kraków – polski klub piłkarski z siedzibą w Krakowie, założony w 1921 roku przez kilkuosobową grupę pracowników Polskich Zakładów Garbarskich. Obecnie działa w formie stowarzyszenia kultury fizycznej. Początkowo Garbarnia była klubem wielosekcyjnym. Aktualnie funkcjonuje jedynie sekcja piłki nożnej mężczyzn, której seniorzy występują w rozgrywkach II ligi polskiej w grupie wschodniej.

  Zygmunt Julian Jesionka (ur. 1 maja 1904 w Krakowie, zm. 20 kwietnia 1985 tamże) – polski piłkarz, trener, działacz piłkarski.

  Wykształcenie[]

  W 1932 ukończył warszawski CIWF, a w 1935 Studium WF Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uprawnienia trenera I klasy uzyskał w 1948.

  Kariera piłkarska[]

  Przed wojną piłkarz mniejszych klubów krakowskich. W ekstraklasie zadebiutował w Garbarni Kraków, z którą w 1929 zdobył tytuł wicemistrza Polski. W Legii Warszawa od 1931 do 1935 rozegrał 30 spotkań ligowych na poziomie ekstraklasy.

  Uniwersytet Jagielloński (historyczne nazwy: Akademia Krakowska, Szkoła Główna Koronna, Szkoła Główna Krakowska, Uniwersytet Krakowski; łac. Universitas Jagellonica Cracoviensis) – najstarsza polska szkoła wyższa, jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie, mieszczący się w Krakowie.Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.

  Trener i działacz PZPN[]

  Jeszcze przed wojną prowadził zespół Olszynki Warszawa. Po wojnie prowadził zespoły Tarnovii i Cracovii. Uważany był za teoretyka i organizatora, związany z krakowskim OZPN. W PZPN trenował drużyny młodzieżowe. Od lutego 1954 do grudnia 1956 wiceprezes PZPN, a potem członek zarządu do lutego 1957. W 1954 roku współselekcjoner reprezentacji Polski – wraz z Michałem Matyasem prowadził kadrę w spotkaniu reprezentacji z NRD (wygrana 1:0). W latach 1954-1958 przewodniczący Rady Trenerów. Dwukrotnie obserwator finałów MŚ w grupie ekspertów PZPN (1958, 1966). Od 1985 honorowy członek PZPN.

  Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego (AWF Warszawa) w Warszawie – publiczna szkoła wyższa, powstała w 1929 roku jako Wyższy Zakład Naukowo-Wychowawczy i przekształcona w 1938 w Wojskową Szkołę Akademicką.Cracovia (błędnie nazywana Cracovia Kraków) – najstarszy nieprzerwanie istniejący polski klub sportowy założony 13 czerwca 1906. W 1998 roku powstał także w ramach spółki KS Cracovia i Gminy Kraków – Miejski Klub Sportowy Cracovia Sportowa Spółka Akcyjna, w ramach którego działa m.in. sekcja piłki nożnej mężczyzn. Współzałożyciel Związku Polskiego Piłki Nożnej (1911) i Polskiego Związku Piłki Nożnej (1919).

  Bibliografia[]

 • Encyklopedia Piłkarska Fuji, nr 14, Katowice 1995
 • Andrzej Gowarzewski: MISTRZOSTWA POLSKI. LUDZIE (1918-1939). 100 lat prawdziwej historii (1), Wydawnictwo GiA, Katowice 2017 • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  VIII Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 1966 zostały rozegrane w Anglii w dniach 11-30 lipca. Zwyciężyła reprezentacja gospodarzy, która w finale pokonała reprezentację RFN. Trzecie miejsce zajęli Portugalczycy a czwarte reprezentanci ZSRR.
  Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.
  Michał Franciszek Mieczysław Matyas (ur. 28 września 1910 w Brzozowie, zm. 22 października 1975 w Krakowie) – polski piłkarz, grający na pozycji napastnika, reprezentant Polski, olimpijczyk, trener piłkarski.
  Reprezentacja Polski w piłce nożnej mężczyzn – zespół piłkarski, biorący udział w imieniu Rzeczypospolitej Polski w meczach i sportowych imprezach międzynarodowych, powoływany przez selekcjonera, w którym mogą występować wyłącznie zawodnicy posiadający obywatelstwo polskie. Za jego funkcjonowanie odpowiedzialny jest Polski Związek Piłki Nożnej (PZPN).
  Legia Warszawa – polski klub piłkarski z siedzibą w Warszawie, aktualny mistrz Polski. Od 9 kwietnia 2004 stanowi część holdingu Grupa ITI, kontynuator tradycji – powołanej w marcu 1916 w Kostiuchnówce pod Maniewiczami na Wołyniu – piłkarskiej Drużyny Legjonowej LEGIA, reaktywowanej 14 marca 1920 w Warszawie. Od lat 90. XX wieku zajmuje 1. miejsce w tabeli wszech czasów polskiej ekstraklasy, będąc zarazem jednym z najbardziej utytułowanych polskich klubów piłkarskich na arenie międzynarodowej (m.in. półfinalista Pucharu Europy Mistrzów Krajowych 1969/70 i Pucharu Europy Zdobywców Pucharów 1990/91, a także ćwierćfinalista Ligi Mistrzów 1995/96).
  VI Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w 1958 roku zostały rozegrane w Szwecji w dniach 8-29 czerwca. Po wybraniu Szwecji na gospodarza Mistrzostw Świata FIFA zadecydowała, że Mistrzostwa Świata będą się odbywały naprzemiennie w Europie i Ameryce.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.048 sek.