• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zygmunt Dembowski

  Przeczytaj także...
  Sejm Krajowy – istniejący w Galicji w latach 1861–1918 organ przedstawicielski, kompetentny w niektórych sprawach wewnętrznych Galicji (gospodarka, oświata i kultura).Lwów (dawna nazwa form. Królewskie Stołeczne Miasto Lwów), ukr. Львів (Lwiw), ros. Львов (Lwow), niem. Lemberg, łac. Leopolis, jidysz לעמבערג ,לעמבעריק (Lemberg, Lemberik), orm. Լվով (Lwow) – miasto na Ukrainie, ośrodek administracyjny obwodu lwowskiego.
  Galicyjskie Towarzystwo Kredytowe Ziemskie (GTKZ) – kredytowa instytucja hipoteczna w Galicji z siedzibą we Lwowie, działające w latach 1842-1940.

  Zygmunt Dembowski herbu Jelita (ur. 14 marca 1823 w Warszawie, zm. 26 października 1896 we Lwowie) – polski ziemianin, właściciel Rokietnicy, poseł na Sejm Krajowy.

  Był synem Ignacego Maurycego Dembowskiego i Eleonory Zboińskiej. Ok 1870 nabył wieś Kosienice. W 1882 został posłem do Sejmu Krajowego Galicji V kadencji z obwodu przemyskiego. Okręg ten reprezentował w VI kadencji i został wybrany w 1895 na kolejną VII kadencję. Zmarł jednak po pierwszej sesji, jego miejsce w grudniu 1896 zajął adwokat Władysław Czaykowski. W 1886 był wiceprezesem, a od 1889 do 1896 pełnił funkcję prezesa Towarzystwa Wzajemnych Ubezpieczeń w Krakowie. W 1889 był także prezesem dyrekcji Galicyjskiego Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego we Lwowie.

  Polski Słownik Biograficzny (PSB) – wielotomowa publikacja mająca na celu gromadzenie biografii zasłużonych, nieżyjących już osób związanych z Polską (również z Wielkim Księstwem Litewskim, z Rzecząpospolitą Obojga Narodów i ich lennami), mieszkających czy działających w kraju i za granicą – od czasów legendarnego Popiela począwszy, aż do roku 2000.Jelita (Hastae, Jelito, Koźlarogi, Koźle Rogi, Tres Hastae) – polski herb szlachecki, związany z zawołaniami Jelita i Nagody. Występował głównie w ziemi brzeskiej, krakowskiej, sandomierskiej, sieradzkiej, łęczyckiej, poznańskiej i na Mazowszu.

  Jego pierwszą żoną była Helena Humnicka, z którą miał córkę Eugenię i syna Ignacego, zaś 1 grudnia 1881 ożenił się z Antoniną Marią Teresą Radziwiłł córką Konstantego Radziwiłła, która urodziła córkę, Adelę.

  Spoczywa w Kościele Świętej Trójcy 'w lesie" w Kosienicach.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.Konstanty Mikołaj Stanisław Juliusz Franciszek Radziwiłł (ur. 5 kwietnia 1793 r. w Rzymie, zm. 6 kwietnia 1869 r. w Połoneczce) – polski arystokrata, książę, od 2 września 1800 r. tytularny hrabia na Szydłowcu. Na Litwie znany jako Maciej Konstanty.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  26 października jest 299. (w latach przestępnych 300.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 66 dni.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.711 sek.