• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zybert

  Przeczytaj także...
  Siegbert Alber (ur. 27 lipca 1936 w Hechingen) – niemiecki polityk, Rzecznik Generalny Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich w latach 1997–2003.Austrazja – kraina historyczna, w VI – VII w. stanowiąca północno-wschodnią część merowińskiego Królestwa Franków. Obejmowała tereny nad Mozą, Mozelą i środkowym Renem, które obecnie leżą we wschodniej Francji, zachodnich Niemczech, Belgii i Holandii. Głównymi ośrodkami i siedzibami władców były Metz i Reims.
  Sigebert I, Zygbert I (ur. w 535, zm. 575) – król Austrazji w latach 561-575, trzeci syn Chlotara I i Ingundy. Jego panowanie upłynęło głównie pod znakiem walk z bratem przyrodnim Chilperykiem I.

  Zybert, Zybracht, Zybart, Zygbert, Zygisbert – męskie imię germańskie, notowane w Polsce po raz pierwszy w 1480 roku w formach Zybart i Zybert. Pierwszym członem imienia jest sig: stsas. sigi, stwniem. sigu — "zwycięstwo" albo germ. sigis. Forma ściągnięta sī < sii powstała bardzo wcześnie na terenach zachodniofrankońskich na skutek zaniku międzywokalicznego -g-. Drugi człon imienia, -bert, wywodzi się z pnia bercht, pochodzącego od germ. berhta — "jasny". Forma -bert, pozbawiona śródgłosowego -h-, jest charakterystyczna dla nazw osobowych przekazywanych przez piśmiennictwo łacińskie, zaś forma -bart jest wynikiem obniżenia e > a. Niektóre możliwe staropolskie zdrobnienia: Zyka, Zyc.

  Sigebert III, również: Sigisbert, Święty Zygisbert (ur. 630, zm. 1 lutego 656 prawd. w Metzu) – król Austrazji w latach ok. 633/34 - 656, syn Dagoberta I i Ragnetrudy, święty Kościoła katolickiego.Piśmiennictwo – ogół wypowiedzi językowych utrwalonych w piśmie, pełniących określone funkcje w różnych dziedzinach życia społecznego; obejmuje m.in. literaturę piękną, publicystykę, dzieła naukowe i popularnonaukowe, dokumenty życia zbiorowego.

  Zybert, Zybracht, Zybart, Zygbert | edytuj kod]

 • 1 lutego, jako wspomnienie św. Zygisberta III, króla Austrazji
 • 11 lipca, jako wspomnienie św. Placyda i Zygisberta z Disentis.
 • 27 września, jako wspomnienie św. Zygisberta, króla Anglii Wschodniej
 • W innych językach[ | edytuj kod]

 • łacina: Sigibertus, Sigbertus, Sigisbertus
 • język angielski: Sigebert
 • język francuski: Sigebert, Sigisbert
 • język niemiecki: Sigisbert, Sigibert, Siegbert, Sigbrecht
 • Znane osoby noszące imię Zybert, Zybracht, Zybart, Zygbert[ | edytuj kod]

 • Sigebert I — król Austrazji
 • Sigebert II — dzielnicowy król Franków
 • Sigebert III — król Austrazji
 • Siegbert Alber — niemiecki polityk, Rzecznik Generalny Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich w latach 1997–2003
 • Sigbert Josef Maria Ganser — niemiecki psychiatra
 • Siegbert Tarrasch — niemiecki szachista, uczestnik meczu o mistrzostwo świata z Emanuelem Laskerem
 • Postaci fikcyjne o imieniu lub pseudonimie Zybert[ | edytuj kod]

 • Kapitan "Zybert" — postać z polskiego filmu wojennego Bołdyn z 1981 roku
 • prof. Tadeusz Zybert oraz dr Monika Zybert — postacie z serialu Na dobre i na złe
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Z. Klimek (opr.), Słownik etymologiczno-motywacyjny staropolskich nazw osobowych, t. 5 — Nazwy osobowe pochodzenia niemieckiego, Kraków 1997, ​ISBN 83-85579-14-1
  2. Kazimierz Rymut, Słownik imion współcześnie w Polsce używanych, Kraków: IJP PAN, 1995, ISBN 83-85579-13-3, OCLC 835394324.
  3. Janowowa W. i inni [oprac.], Słownik imion, Wrocław 1991, ​ISBN 83-04-03123-X
  4. W. Taszycki (red.), Słownik staropolskich nazw osobowych, T. VI, z. 3, (Zimnowodzki-Źwierzyniec), Wrocław-Warszawa-Kraków-Gdańsk 1983
  5. H. Fros, F. Sowa, Księga imion i świętych, t. 5, Kraków 2000, ​ISBN 83-7318-376-0​, szpalta 270-1
  6. H. Fros, F. Sowa, Księga imion i świętych, t. 4, Kraków 2000, ​ISBN 83-7097-671-9​, szpalta 653
  7. Santi e beati, Heiligenlexikon
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.
  Warto wiedzieć że... beta

  Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.
  Bołdyn – polski film fabularny z 1981 roku, psychologiczny dramat wojenny nakręcony na podstawie powieści Jerzego Putramenta pod tym samym tytułem.
  Język starosaksoński, język starosaski - język, którym posługiwali się Sasi i Anglowie we wczesnym średniowieczu. Bardzo wcześnie rozpadł się na dwie formy, które rozwinęły się w Anglii w język staroangielski, a w północnych Niemczech w język dolnoniemiecki.
  Na dobre i na złe – polski serial telewizyjny nadawany w stacji TVP2 od 7 listopada 1999 roku. Od 5 września 2012 (od odc. 489) serial jest emitowany w każdą środę o godzinie 20:40. Do 21 grudnia 2008 roku premierowe odcinki były emitowane w niedzielne popołudnia (odc. 1–351), a od 9 stycznia 2009 roku w piątkowe wieczory o godzinie 20:05 (odc. 352–488). Każdy odcinek jest także emitowany drugi raz w tygodniu, w niedzielę o 16:25. 21 listopada 2012 roku na antenie TVP2 został wyemitowany 500. odcinek serialu.
  Siegbert Tarrasch (ur. 5 marca 1862 we Wrocławiu, zm. 17 lutego 1934 w Monachium) – niemiecki szachista, uczestnik meczu o mistrzostwo świata z Emanuelem Laskerem.
  Języki germańskie – grupa języków w obrębie języków indoeuropejskich, którymi posługuje się kilkaset milionów mówiących na całym świecie. Wywodzą się ze wspólnego języka pragermańskiego.
  Kazimierz Rymut (ur. 18 grudnia 1935 w Chechłach os. Ropczyc, zm. 14 listopada 2006 w Krakowie), profesor doktor habilitowany, polski językoznawca, onomasta.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.