• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zwischbergental

  Przeczytaj także...
  Andolla – masyw górski w Alpach Pennińskich. Leży na granicy między Włochami (region Piemont), a Szwajcarią (kanton Valais). Na północ od masywu znajdują się doliny Saastal i Zwischbergental, a na południe doliny Valle Anzasca, Val di Antrona i Val Bognanco. Valais (niem. Wallis, fr. Valais, wł. Vallese, romansz Vallais) – kanton w południowej Szwajcarii. Jego stolicą jest Sion. Jest to trzeci pod względem powierzchni kanton Szwajcarii. Na całej długości kantonu rozciąga się dolina Rodanu, który wypływa z lodowca, w pobliżu Oberwaldu. Od tej głównej doliny odchodzi wiele bocznych odgałęzień, wśród nich Mattertal, w której leży Zermatt – słynna miejscowość turystyczna, u stóp Matterhornu (4477 m n.p.m.).
  Alpy Pennińskie lub Alpy Walijskie (fr. Alpes pennines lub Alpes valaisannes, niem. Walliser Alpen, wł. Alpi Pennine) – pasmo górskie w Alpach Zachodnich. Leży na pograniczu Włoch (regiony Piemont i Dolina Aosty) i Szwajcarii (kanton Valais). Alpy Pennińskie ciągną się z zachodu na wschód, z licznymi i długimi grzbietami bocznymi, wybiegającymi ku północy i południu. Sąsiadują z Alpami Graickimi na zachodzie (przez przełęcz Col Ferret), Alpami Berneńskimi na północy (przez dolinę Rodanu) oraz z Alpami Lepontyńskimi na wschodzie (przez przełęcz Simplon).
  Dolina Zwischbergental

  Zwischbergental – dolina w Szwajcarii w kantonie Valais, w Alpach Pennińskich. W miejscowości Gondo odchodzi na zachód od doliny Val Divedro i dochodzi do przełęczy Zwissbergenpass (3268 m).

  Od północy dolinę ogranicza boczny grzbiet masywu Weissmies m.in. ze szczytami: Tallihorn (3448 m), Tossenhorn (3225 m), Schijenhorn (2980 m) i Balmahorn (2870 m). Oddziela on dolinę Zwischbergental od doliny Laggintal. Od południa, od włoskich dolin Val di Antrona i Val Bognanco, oddziela ją główny grzbiet masywu Andolla i Alp Pennińskich m.in. ze szczytami Cima Dora (2454 m), Cima del Rosso (2624 m), Cima Verosso (2444 m) i Camoscellahorn (2612 m).

  Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.Weissmies – masyw w Alpach Pennińskich. Leży w Szwajcarii w kantonie Valais, na północ od głównego grzbietu Alp Pennińskich. Od leżącego na południu masywu Andolla oddziela go przełęcz Zwissbergenpass (3268 m). Masyw Weissmies znajduje się między doliną Vispertal i jej górną odnogą Saastal (na zachodzie), a dolinami Simplon, Laggintal i Zwischbergental (na wschodzie i południu).

  Doliną płynie potok Gross Wasser wypływający z lodowca Zwissbergengletscher. Uchodzi on w Gondo do rzeki Diverii.

  Jedyną miejscowością w dolinie jest Zwischbergen.

  Widok na dolinę i lodowiec Zwissbergengletscher z przełęczy Zwischbergenpass

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Jan Babicz, Alpy Szwajcarskie, Sklep Podróżnika, Warszawa, 1995, ​​ISBN 83-7136-027-4​​.
  2. Weissmies Mountain Information, www.mountain-forecast.com [dostęp 2018-09-20] (ang.).
  3. Zwischbergental Valley, MySwitzerland.com [dostęp 2018-09-20] (ang.).
  4. Switzerland Svizzera, Hallwag, Bern, Edition 1993, ​​ISBN 3-444-00454-0​​  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.