• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zwientje tikken

  Przeczytaj także...
  Holandia podzielona jest na 12 europejskich prowincji oraz 3 karaibskie gminy specjalne. Nie należy przy tym mylić Holandii z Królestwem Niderlandów, którego częścią Holandia jest.Jarmark (niem. Jahrmarkt – targ doroczny) – rodzaj targu średniowiecznego o znaczeniu ponadlokalnym, będącego centrum wymiany towarów handlu dalekosiężnego.
  Prawa zwierząt – idea, zgodnie z którą zwierzęta mają fundamentalne interesy lub prawa, które powinny być uszanowane tak samo, jak to się dzieje w przypadku podstawowych, analogicznych interesów ludzi. Według Encyklopedii Britannica, prawa zwierząt to moralne lub legalne prawa przypisywane zwierzętom, zazwyczaj ze względu na złożoność ich życia w sferze poznawczej, emocjonalnej i społecznej oraz ich zdolności do odczuwania fizycznego bądź emocjonalnego bólu lub przyjemności. Do zasadniczych praw zwierząt zalicza się najczęściej prawo do życia i prawo do wolności od cierpienia. Filozofowie uznający konieczność zmiany stosunku człowieka do zwierząt innych niż ludzie prezentują dużą różnorodność poglądów – od protekcjonizmu Petera Singera wyrastającego z filozofii utylitarystycznej, przez podejście oparte na niezbywalnych prawach preferowane przez Toma Regana do abolicjonizmu prezentowanego przez takich myślicieli jak np. Gary L. Francione. Pomimo wielu różnic w ruchu praw zwierząt istnieje daleko idący konsensus, że zwierzęta powinny być traktowane jako osoby i włączone do moralnej wspólnoty; że nie powinny być traktowane jak przedmioty, ale jak podmioty; że nie powinny być zabijane na pożywienie, wykorzystywane w eksperymentach medycznych czy rozrywce. Bardzo często praktycznym skutkiem przyjęcia idei praw zwierząt jest przejście na wegetarianizm lub weganizm.

  Zwientie tikken (właśc. zwijntje tikken, Język dolnoniemiecki zwientie tikken, hol. klepanie świnki) – staroholenderska gra uprawiana głównie na wschodzie Holandii (prowincja Overijssel).

  Przebieg i cel gry[ | edytuj kod]

  Przebieg gry jest prosty: głęboka dziura jest wypełniana dużą ilością błota, piór i innych odpadków. Uczestnikom (żadne reguły nie określają ich ilości) zawiązuje się oczy, po czym muszą oni wpełznąć do dziury. Następnie do dziury wpuszcza się świnię, a zadaniem uczestników jest jej klepnięcie podczas kąpieli w błocie i piórach. Uczestnik, który jako pierwszy klepnie świnię jest ogłaszany zwycięzcą.

  Język niderlandzki (nid. Nederlandse taal, Nederlands, niekiedy również określany jako język holenderski, język flamandzki) – język indoeuropejski z grupy języków germańskich zaliczany do języków dolnoniemieckich. Językiem niderlandzkim posługuje się ok. 27 milionów ludzi. Dla 23 milionów jest językiem ojczystym (pierwszym) lub językiem kultury i literatury, a dla kolejnych 4 milionów drugim językiem. Większość użytkowników tego języka mieszka na zachodzie Europy. Niderlandzki jest oficjalnym językiem urzędowym w Holandii i Belgii (Flandria), a poza Europą w Surinamie i dawnych Antylach Holenderskich, czyli Bonaire, Curaçao, Sabie, Sint Eustatius, Sint Maarten i Arubie. Niderlandzki jest blisko spokrewniony z językiem niemieckim i wykazuje podobieństwo do angielskiego i duńskiego. Języki o mniejszym zasięgu, które są blisko spokrewnione z niderlandzkim to afrikaans (do 1925 uważany za lokalną odmianę niderlandzkiego) i fryzyjski (w mniejszym stopniu, gdyż nie należy do języków dolnofrankońskich).Gra – czynność o ustalonych zasadach, w której udział bierze zwykle kilka osób (rzadziej jedna). Od innych rozrywek grę oddziela istnienie ścisłego zbioru zasad gry, od innych skodyfikowanych czynności jej rozrywkowy charakter.

  Grę uprawia się przede wszystkim na wschodzie kraju, gdzie organizuje się prawdziwe mistrzostwa (Open Nederlands kampioenschap zwientie tikk'n in Luttenberg). Zabawa zawsze jest dużym widowiskiem, zaprasza się nawet jedną z prowincjonalnych stacji telewizyjnych. Gra jest organizowana corocznie m.in. podczas jarmarku w wiosce Luttenberg.

  Język dolnoniemiecki, dialekty dolnoniemieckie (w języku dolnoniemieckim Nedderdüütsch lub Plattdüütsch, w języku niemieckim Niederdeutsch lub Plattdeutsch) – język germański blisko spokrewniony z językami niderlandzkim, afrykanerskim i niemieckim, często uznawany również za dialekt tego ostatniego. Wywodzi się z języka starosaksońskiego i jego późniejszych stadiów. Oznaczany jest kodem ISO 639-2 nds.Telewizja (TV) – dziedzina telekomunikacji przekazująca ruchomy obraz oraz dźwięk na odległość. W jednym miejscu za pomocą kamery telewizyjnej i mikrofonu rejestruje się sygnał, który następnie jest transmitowany do dowolnego miejsca w zasięgu transmisji. Sygnał odbierany jest przez odbiornik telewizyjny i przetwarzany na obraz oraz dźwięk.

  Niektórzy aktywni obrońcy praw zwierząt uważają zabawę "zwientie tikken" za krzywdzącą zwierzęta, gdyż biorąca udział w grze świnia jest sprowadzana do roli obiektu (zabawki).

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. 'Zwientje tikken' niet meer van deze tijd (niderl.). Blik op Nieuws, 2005-07-16. [dostęp 2008-05-03].
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.729 sek.