Zwientje tikken
Holandia podzielona jest na 12 europejskich prowincji oraz 3 karaibskie gminy specjalne. Nie należy przy tym mylić Holandii z Królestwem Niderlandów, którego częścią Holandia jest.Jarmark (niem. Jahrmarkt – targ doroczny) – rodzaj targu średniowiecznego o znaczeniu ponadlokalnym, będącego centrum wymiany towarów handlu dalekosiężnego.
Prawa zwierząt – idea, zgodnie z którą zwierzęta mają fundamentalne interesy lub prawa, które powinny być uszanowane tak samo, jak to się dzieje w przypadku podstawowych, analogicznych interesów ludzi. Według Encyklopedii Britannica, prawa zwierząt to moralne lub legalne prawa przypisywane zwierzętom, zazwyczaj ze względu na złożoność ich życia w sferze poznawczej, emocjonalnej i społecznej oraz ich zdolności do odczuwania fizycznego bądź emocjonalnego bólu lub przyjemności. Do zasadniczych praw zwierząt zalicza się najczęściej prawo do życia i prawo do wolności od cierpienia. Filozofowie uznający konieczność zmiany stosunku człowieka do zwierząt innych niż ludzie prezentują dużą różnorodność poglądów – od protekcjonizmu Petera Singera wyrastającego z filozofii utylitarystycznej, przez podejście oparte na niezbywalnych prawach preferowane przez Toma Regana do abolicjonizmu prezentowanego przez takich myślicieli jak np. Gary L. Francione. Pomimo wielu różnic w ruchu praw zwierząt istnieje daleko idący konsensus, że zwierzęta powinny być traktowane jako osoby i włączone do moralnej wspólnoty; że nie powinny być traktowane jak przedmioty, ale jak podmioty; że nie powinny być zabijane na pożywienie, wykorzystywane w eksperymentach medycznych czy rozrywce. Bardzo często praktycznym skutkiem przyjęcia idei praw zwierząt jest przejście na wegetarianizm lub weganizm.
Zwientie tikken (właśc. zwijntje tikken, Język dolnoniemiecki zwientie tikken, hol. klepanie świnki) – staroholenderska gra uprawiana głównie na wschodzie Holandii (prowincja Overijssel).
Przebieg i cel gry[ | edytuj kod]
Przebieg gry jest prosty: głęboka dziura jest wypełniana dużą ilością błota, piór i innych odpadków. Uczestnikom (żadne reguły nie określają ich ilości) zawiązuje się oczy, po czym muszą oni wpełznąć do dziury. Następnie do dziury wpuszcza się świnię, a zadaniem uczestników jest jej klepnięcie podczas kąpieli w błocie i piórach. Uczestnik, który jako pierwszy klepnie świnię jest ogłaszany zwycięzcą.
Grę uprawia się przede wszystkim na wschodzie kraju, gdzie organizuje się prawdziwe mistrzostwa (Open Nederlands kampioenschap zwientie tikk'n in Luttenberg). Zabawa zawsze jest dużym widowiskiem, zaprasza się nawet jedną z prowincjonalnych stacji telewizyjnych. Gra jest organizowana corocznie m.in. podczas jarmarku w wiosce Luttenberg.
Niektórzy aktywni obrońcy praw zwierząt uważają zabawę "zwientie tikken" za krzywdzącą zwierzęta, gdyż biorąca udział w grze świnia jest sprowadzana do roli obiektu (zabawki).
Przypisy[ | edytuj kod]
- 'Zwientje tikken' niet meer van deze tijd (niderl.). Blik op Nieuws, 2005-07-16. [dostęp 2008-05-03].