• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Związek Polskich Artystów Plastyków  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Ceramika – w rozumieniu tradycyjnym, tworzywa i wyroby otrzymywane w wyniku wypalenia odpowiednio uformowanej gliny. Nazwa tych wyrobów wywodzi się z greckiego określenia κεραμικός (keramikos), które pochodzi z kolei od słowa κέραμος (keramos – ziemia, glina).Międzynarodowe Stowarzyszenie Sztuk Plastycznych (fr. Association Internationale des Arts Plastiques – AIAP, ang. International Association of Arts – IAA) - największa na świecie organizacja pozarządowa zrzeszająca artystów plastyków, założona w 1956 w Paryżu, dzieląca się na pięć regionów kulturowych: Europa, Azja i Oceania, Ameryka Łacińska i Karaiby, Afryka, Kraje arabskie.
  Tablica upamiętniająca działającą w latach 1972-1973 w piwnicy Klubu Związku Polskich Artystów Plastyków galerię "adres". Kamienica pod Gutenbergiem na ulicy Piotrkowskiej 86 w Łodzi.

  Związek Polskich Artystów Plastyków (ZPAP) – stowarzyszenie zarejestrowane w marcu 1911 r. w Krakowie z inicjatywy Tytusa Czyżewskiego oraz Zbigniewa i Andrzeja Pronaszków.

  Jerzy Józef Biernat (ur. 1948 w Krakowie) – polski projektant wzornictwa przemysłowego, prezes Związku Polskich Artystów Plastyków (27.09.2002-28.03.2010), członek później przewodniczący Rady Pozarządowych Organizacji Kulturalnych przy Ministrze Kultury, później przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2005 -2011), przewodniczący Porozumienia Łazienki Królewskie zrzeszającego ponad 30 związków i stowarzyszeń twórców oraz artystów wykonawców (2003-2010), wiceprezes Stowarzyszenia Autorów i Wydawców „Polska Książka” (2009-2013).Zbigniew Pronaszko (ur. 27 maja 1885 w Derebczynie k. Jampola na Podolu, zm. 8 lutego 1958 w Krakowie ) – polski malarz, rzeźbiarz, scenograf, współtwórca teatru awangardowego Cricot.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 2 Współczesna struktura
 • 2.1 Okręgi
 • 2.2 Galerie
 • 3 Prezesi ZPAP
 • 4 Członkowie
 • 5 Przypisy
 • 6 Linki zewnętrzne


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Scenografia – plastyczna oprawa filmu, sztuki teatralnej, widowiska operowego, baletowego lub telewizyjnego. Składa się z dekoracji, kostiumów, rekwizytów, charakteryzacji postaci i oświetlenia. Jest to: sztuka kształtowania przestrzeni teatralnej oraz plastyczne oprawy przedstawień, filmów; wizualna oprawa widowiska teatralnego, filmowego, telewizyjnego, baletowego itd.
  Tytus Czyżewski (ur. 28 grudnia 1880 w Przyszowej, zm. 5 maja 1945 w Krakowie) – polski malarz, poeta, krytyk sztuki, jeden z teoretyków formizmu.
  Kielce (łac. Civitas Kielcensis, lit. Kielcai, łot. Kelce, ros. Ке́льце) – miasto wojewódzkie położone w południowej części centralnej Polski, stolica województwa świętokrzyskiego. Położone w Górach Świętokrzyskich nad rzeką Silnicą. Stanowi regionalny ośrodek gospodarczy,naukowy,turystyczny oraz wystawienniczo-targowy. Pod koniec 2011 roku miasto liczyło 201 815 mieszkańców. Na terenie Kielc znajduje się pięć rezerwatów przyrody, w tym cztery geologiczne.
  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – urząd administracji rządowej w Polsce, obsługujący Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, obecnie właściwego do spraw jednego działu administracji rządowej - kultura i dziedzictwo narodowe. Ministerstwo utworzone zostało w dniu 26 października 1999 roku, z mocą od dnia 10 listopada 1999 roku. W okresie od dnia 23 października 2001 roku do dnia 31 października 2005 roku funkcjonowało pod nazwą Ministerstwo Kultury.
  Tkanina dekoracyjna (artystyczna) – tkanina posiadająca wartości artystyczne i dekoracyjne wykonana przez artystę lub według jego projektu.
  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.
  Nowy Sącz – miasto na prawach powiatu w województwie małopolskim, siedziba ziemskiego powiatu nowosądeckiego. Trzecie co do liczby mieszkańców i trzecie co do powierzchni miasto w województwie małopolskim. Węzeł komunikacyjny, główny ośrodek turystyczny Sądecczyzny. Jedno z najstarszych miast w Małopolsce – lokowane 8 listopada 1292 roku. Był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.042 sek.