• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zwettl-Niederösterreich

  Przeczytaj także...
  Groß Gerungs – miasto w Austrii, w kraju związkowym Dolna Austria, w powiecie Zwettl. Liczy 4 539 mieszkańców (1 stycznia 2014).Jindřichův Hradec (niem. Neuhaus) – miasto w Czechach, w kraju południowoczeskim. Według danych z 31 grudnia 2003 powierzchnia miasta wynosiła 7 427 ha, a liczba jego mieszkańców 22 812.
  Plochingen – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Stuttgart, w regionie Stuttgart, w powiecie Esslingen, siedziba związku gmin Plochingen. Leży przy ujściu rzeki Fils do Neckar, ok. 9 km na wschód od Esslingen am Neckar, przy drodze krajowej B10.
  Kościół klasztorny

  Zwettl-Niederösterreichmiasto powiatowe w Austrii, w kraju związkowym Dolna Austria, siedziba powiatu Zwettl.

  W centrum miasta, na placu Hauptplatz, stoi fontanna autorstwa słynnego Friedensreicha Hundertwassera. W mieście ulokowany jest największy w Austrii prywatny browar Zwettl.

  W mieście znajduje się klasztor cystersów, założony w 1138 roku.

  Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.Kolumna Trójcy Przenajświętszej - wolno stojąca konstrukcja architektoniczna, w kształcie słupa, obelisku bądź piramidy, wsparta na cokole, zdobiona licznymi figurami alegorycznymi. Jest to rodzaj Kolumny morowej.

  Historia[]

  Nazwa Zwettl jest pochodzenia słowiańskiego (czes. světlá oznacza światłość, jasność) i oznacza "polanę" lub "prześwit w lesie". Znalazło to potwierdzenie w późniejszym dokumencie, w którym pojawia się łacińska nazwa Claravallis ("jasna dolina") w odniesieniu do klasztoru w Zwettl. Od 28 grudnia 1200 roku Zwettl jest miastem.

  Powiat Zwettl (niem. Bezirk Zwettl) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Dolna Austria, w Waldviertel. Siedziba znajduje się w Zwettl, starostą jest Michael Widermann.Dolna Austria (Niederösterreich) – kraj związkowy w północnej Austrii. Graniczy z Czechami, Słowacją, Burgenlandem, Styrią, Górną Austrią oraz otacza kraj związkowy Wiedeń. Stolicą landu jest Sankt Pölten. Krajobrazowo dzieli się na:

  Kultura i zabytki[]

 • miasto w dużej części zachowało swój średniowieczny charakter. Zachowały się mury obronne z siedmioma wieżami, stary ratusz miejski z 1307 roku, oraz historyczne budynki
 • w roku 1994 postawiono na rynku miasta fontannę projektu Friedensreicha Hundertwassera
 • centrum duchowym miasta jest leżący w północno wschodnim krańcu miasta klasztor Zwettl
 • Kolumna morowa dłuta Johanna Caspara Högla z Eggenburga
 • kilka kilometrów na zachód od miasta znajduje się zamek Rosenau i przyzamkowe muzeum
 • pomiędzy Zwettl-Niederösterreich a Groß Gerungs znajduje się piramida schodkowa
 • Współpraca[]

  Miejscowości partnerskie:

  Zakon Cystersów (łac. Ordo Cisterciensis, skrót OCist. lub OCSO (Ordo Cisterciensis Strictioris Observantiae) dla trapistów) – katolicki zakon monastyczny reformowany, posługujący się regułą benedyktyńską , założony w 1098 r. przez św. Roberta z Molesme, pierwszego opata z Cîteaux (z łac. Cistercium) (obecnie Saint-Nicolas-lès-Cîteaux) we Francji. Pierwsze klasztory powstały w La Ferté (1113), Pontigny (1114), Clairvaux (1115) i Morimond (1115). Do Polski cystersi przybyli w połowie XII w.Dolna Austria (Niederösterreich) – kraj związkowy w północnej Austrii. Graniczy z Czechami, Słowacją, Burgenlandem, Styrią, Górną Austrią oraz otacza kraj związkowy Wiedeń. Stolicą landu jest Sankt Pölten. Krajobrazowo dzieli się na:
 • Jindřichův Hradec, Czechy
 • Plochingen, Niemcy
 • Zistersdorf, Dolna Austria
 • Zobacz też[]

 • Niederösterreich
 • Zwettl
 • Przypisy

  1. Antonín Bartoněk, Bohuslav Beneš, Wolfgang Müller-Funk und Friedrich Polleroß: Kulturführer Waldviertel, Weinviertel, Südmähren, Wien 1996, S. 401, ISBN 978-3-216-30043-0

  Linki zewnętrzne[]

 • oficjalna strona miasta
 • strona z fotografiami i informacjami o mieście
 • Języki słowiańskie – grupa języków w obrębie podrodziny bałtosłowiańskiej rodziny języków indoeuropejskich. Pochodzą od języka prasłowiańskiego, który rozpadł się na dialekty regionalne w wyniku wielkiej ekspansji Słowian w pierwszej połowie I tysiąclecia n.e. Używanie języków słowiańskich jest najwyraźniejszym wyznacznikiem przynależności do ludów słowiańskich, które prócz języków łączy kultura i pochodzenie.Czechy (czes. Česko), Republika Czeska (czes. Česká republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Od północnego wschodu graniczy z Polską, od zachodu i północnego zachodu z Niemcami, od południa z Austrią, a od południowego wschodu ze Słowacją. Stolicą i największym miastem Czech jest Praga. Kraj składa się z trzech historycznych krain – Czech właściwych, Moraw i czeskiej części Śląska. Na powierzchni 78 866 km² żyje ponad 10,5 mln osób, z czego 94% to Czesi. Państwo czeskie dzieli się na czternaście krajów. Czechy są republiką parlamentarną, demokratycznym państwem prawa o liberalnym systemie rządów, opartym na swobodnej rywalizacji partii i ruchów politycznych. Głową państwa jest prezydent. Naczelnym organem władzy ustawodawczej jest parlament z Izbą Poselską i Senatem, władzy wykonawczej rząd z czternastoma ministerstwami, a władzy sądowniczej Sąd Konstytucyjny i Sąd Najwyższy. Czechy są członkiem wielu organizacji międzynarodowych, m.in. ONZ, Unii Europejskiej, NATO, strefy Schengen, Rady Europy, OECD i Grupy Wyszehradzkiej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Zistersdorf – miasto w Austrii, w kraju związkowym Dolna Austria, w powiecie Gänserndorf. Liczy 5 351 mieszkańców (1 stycznia 2014).
  Piramida schodkowa – piramida o wyraźnych piętrach. W architekturze egipskiej powstała jako szereg malejących, nakładających się na siebie mastab, najsłynniejsza jest Piramida Dżesera.
  Powiat (w Polsce) – jednostka samorządu terytorialnego II stopnia i podziału administracyjnego, obejmująca część obszaru województwa. Ich funkcjonowanie reguluje ustawa z dnia 5 czerwca 1998 roku o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 1998 r. Nr 91, poz. 578).
  Eggenburg – miasto w Austrii, w kraju związkowym Dolna Austria, w powiecie Horn, w regionie Waldviertel. Liczy 3 502 mieszkańców (1 stycznia 2014).
  Friedensreich Hundertwasser, właściwie Friedrich Stowasser (ur. 15 grudnia 1928 w Wiedniu, zm. 19 lutego 2000) – austriacki malarz, grafik, rzeźbiarz, performer, aktywista ochrony środowiska, znany przede wszystkim z realizacji budowlanych; od 1948 studiował w wiedeńskiej Akademii Sztuk Pięknych, którą porzucił po 3 miesiącach.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.