• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zweites Deutsches Fernsehen

  Przeczytaj także...
  3sat - kanał telewizyjny poświęcony sprawom kultury, utrzymywany wspólnie przez telewizje publiczne z trzech (stąd nazwa) europejskich krajów niemieckojęzycznych: Niemiec (ARD), początkowo RFN), Austrii (ÖRF) i Szwajcarii (SRG SSR). Przez ostatnie dwa lata przed zjednoczeniem Niemiec, czwartym partnerem była NRD. Kanał ruszył w 1984. W Polsce dostępny jest za pośrednictwem satelity Astra, gdzie można go spotkać również w sieciach kablowych,a na terenach przygranicznych jest dostępny również z naziemnej telewizji cyfrowej.ARD (Arbeitsgemeinschaft der öffentlich-rechtlichen Rundfunkanstalten der Bundesrepublik Deutschland, Związek Niemieckich Nadawców Publiczno-Prawnych) – jeden z największych publicznych nadawców radiowo-telewizyjnych w Europie, powołany do życia 5 sierpnia 1950 w Niemczech Zachodnich. Od strony formalnej stanowi związek działających w Niemczech publicznych nadawców regionalnych. ARD od 1963 roku nadaje program pierwszy telewizji niemieckiej. Pokrewną stacją na początku istnienia było ARD 2.
  KI.KA – niemiecka stacja telewizyjna skierowana głównie do dzieci w wieku od 3 do 14 lat. Stacja powstała dzięki współpracy stacji ARD i ZDF 1 stycznia 1997 roku. Nadaje głównie seriale animowane i fabularne dla dzieci, a także magazyny własnej produkcji. Emisja każdego dnia trwa od 6 do 21, w nocy emitowane są zapętlone kreskówki "Bernd das Brot" (Chleb Bernard) Siedziba znajduje się w Erfurcie. W Polsce można odbierać program stacji dzięki odbiornikom satelitarnym skierowanym na Astrę a także niektórym telewizjom kablowym.

  Zweites Deutsches Fernsehen (ZDF) – drugi program niemieckiej telewizji publicznej.

  Od 2002 roku dyrektorem ZDF jest Markus Schächter.

  Historia[]

  Idea powstania ZDF narodziła się w 1960 roku, przy okazji budowy sieci nowych nadajników telewizyjnych. Program wystartował 1 maja 1961 roku pod nazwą ARD 2, ale nazwę ZDF (i zupełnie nowy status) uzyskał dopiero 1 kwietnia 1963 roku. Początkowo ZDF nadawała z prowizorycznego ciasnego studia w Eschborn, następnie z przyczyn ekonomicznych siedzibę przeniesiono do Wiesbaden, tam jednak nie znajdowała się ona w jednym budynku, a agendach rozrzuconych po całym mieście.

  Eschborn – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Hesja, w rejencji Darmstadt, w powiecie Main-Taunus, nad rzeką Leine.ARD 2 była pokrewną stacją ARD. Planowanie stacji rozpoczęło się już pod koniec lat pięćdziesiątych. ARD 2 istniała od 1 czerwca 1961 do 31 marca 1963. Ze względu na konflikt między rządem federalnym a rządami poszczególnych krajów związkowych 1 kwietnia 1963 powstała nowa stacja ZDF.

  W swojej pierwszej audycji ZDF nadało składankę berlińskich biesiadnych melodii. W roku 1964 nadawane były głównie relacje sportowe i relacje z imprez kulturalnych. Dopiero po przeprowadzce do Wiesbaden możliwe było rozpoczęcie własnej produkcji telewizyjnej. Od 1967 roku nadaje w kolorze.

  Wiesbaden – miasto uzdrowiskowe w środkowych Niemczech, od roku 1945 stolica kraju związkowego Hesja, w rejencji Darmstadt. Leży nad prawym brzegiem Renu, u podnóża gór Taunus. Znane jest ze źródeł termalnych. Od 1945 do Wiesbaden należy Mainz-Kastel, uprzednio część Moguncji.ARTE (fr. Association relative aux télévisions européennes) - francusko-niemiecki kanał telewizyjny, który prezentować ma programy kulturalne, reportaże ze świata sztuki i nauki oraz tzw. ambitne kino.

  25 czerwca 1964 ZDF zakupił w Moguncji dużą działkę budowlaną z zamiarem wybudowania kompleksowej i nowoczesnej siedziby telewizyjnej. Na wiosnę 1974 rozpoczęto nadawanie transmisji z nowego studia w Moguncji, a w 1984 roku otwarto jeszcze nowszą część nadawczo-transmisyjną. 17 lipca 2009 roku otwarte zostało najnowsze studio ZDF w Moguncji.

  Moguncja (niem. Mainz; fr. Mayence, lat. Moguntiacum/Mogontiacum) – miasto na prawach powiatu nad Renem w Niemczech, obecna stolica kraju związkowego Nadrenia-Palatynat, dawna stolica Arcybiskupstwa Moguncji w czasach Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego. W starożytności Moguncja była twierdzą dominującą zachodni brzeg Renu, jako część północnych kresów Cesarstwa rzymskiego.

  Dzisiaj ZDF ma ponad 15 terenowych agend telewizyjnych, jak również prawie 20 redakcji zagranicznych.

  Organizacja[]

  W przeciwieństwie do ARD, dla którego nie istnieje żaden centralny ośrodek, ZDF ma swoje centrum w Moguncji. Nad ZDF stoi Rada Telewizyjna, która zatwierdza zarząd, budżet i wybiera dyrektorów. Stanowiska są zajmowane przez delegatów partyjnych proporcjonalnie do ich liczebności w Bundestagu, co w ostatnich latach wydaje się być dość kontrowersyjne.

  ZDF jako telewizja publiczna współfinansowana ze środków abonamentowych, w niedziele i święta nie nadaje żadnych reklam i materiałów ogłoszeniowych. Zazwyczaj przerwy reklamowe trwają około 1-3 minuty, rzadko też zdarza się, aby reklamy przerywały program. Ogólnie, średnia za każdy dzień roboczy nie może przekraczać 20 minut reklam na antenie ogólnokrajowej.

  W 2008 roku ZDF (podobnie jak stacje wchodzące w skład ARD) przeszło prawie wyłącznie na nadawanie cyfrowe i jest to jeden z pierwszych ogólnokrajowych programów nadający w nowej technologii. 15 sierpnia 2009 roku uruchomiono kanał ZDF HD.

  "Sztandarowe" programy[]

 • Heute - serwis informacyjny telewizji ZDF, którego główne wydanie jest emitowane o godzinie 19.00. Pierwsze wydanie wyemitowano 1 kwietnia 1963 roku.
 • ZDF-Morgenmagazin - magazyn śniadaniowy nadawany od 13 lipca 1992 roku codziennie od 5:30 do 9:00, co dwa tygodnie przez cały tydzień w ZDF (i równolegle w ARD), a w kolejnym tygodniu nadawany jest ARD-Morgenmagazin i następnie ponownie ZDF-Morgenmagazin (w takim cyklu 27 wydań ZDF-Morgenmagazin prezentuje się jednocześnie w ZDF i ARD).
 • Frontal21 - program polityczno-społeczny prowadzony przez Hilke Petersen. Nadawny od 2001 roku.
 • Old Man - nadawany od 1977 roku serial kryminalny, opowiadający o pracy monachijskiego wydziału zabójstw.
 • "Rodzina ZDF"[]

  ZDF współpracuje także z innymi publicznymi nadawcami, produkując:

 • 3sat,
 • Phoenix,
 • arte,
 • KI.KA;
 • a oferując widzom pakiet cyfrowy ZDFvision produkuje także swoje mutacje:

 • ZDFinfo,
 • ZDFneo,
 • ZDFkultur;
 • Dzisiaj ZDF jest największą w Europie siecią telewizyjną.

  Linki zewnętrzne[]

 • Strona ZDF (niem.)
 • O platformie cyfrowej (niem.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.