• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zvonimir Boban

  Przeczytaj także...
  XVI Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w 1998 odbyły się po raz drugi w historii we Francji, w dniach od 10 czerwca do 12 lipca.National-football-teams.com – angielska strona internetowa o tematyce piłkarskiej. Dziś strona dostępna jest jedynie w języku angielskim.
  Imotski (wł. Imoschi, niem. Eimot) – miasto w Chorwacji, w żupanii splicko-dalmatyńskiej, siedziba miasta Imotski. W 2011 roku liczyło 4757 mieszkańców.
  .mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

  Zvonimir Boban (ur. 8 października 1968 w Imotski) – chorwacki piłkarz, grający na pozycji rozgrywającego lub ofensywnego pomocnika.

  Piłkarski Superpuchar UEFA (UEFA Super Cup) mecz odbywający się sierpniu, przed rozpoczęciem nowego sezonu Ligi Mistrzów oraz Ligi Europy. Biorą w nim udział zwycięzcy tych rozgrywek z minionego sezonu. Spotkanie pomiędzy nimi ma w założeniu wyłonienie najlepszego piłkarskiego klubu w Europie.Real Club Celta de Vigo – hiszpański klub piłkarski z miasta Vigo występujący obecnie w rozgrywkach Primera Division.

  Z reprezentacją Chorwacji, w której barwach rozegrał 51 meczów, zdobył brązowy medal na Mistrzostwach Świata 1998. Przez dziewięć lat był zawodnikiem Milanu. Czterokrotnie wygrywał z nim ligowe rozgrywki, a w 1994 roku triumfował w Lidze Mistrzów i Superpucharze Europy. Piłkarską karierę zakończył w 2002 roku – w wieku 34 lat – w Celcie Vigo.

  Chorwacja, Republika Chorwacji – państwo w Europie Południowej, nad Morzem Adriatyckim, graniczy od południa z Bośnią i Hercegowiną i Czarnogórą, od wschodu z Serbią oraz Węgrami i Słowenią od północy. Od południowego zachodu ma dostęp do Morza Adriatyckiego. Od 1 lipca 2013 należy do Unii Europejskiej jako 28. członek wspólnoty.8 października jest 281. (w latach przestępnych 282.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 84 dni.

  Od tego czasu pracował jako komentator sportowy w kilku stacjach telewizyjnych oraz jako felietonista dziennika "La Gazzetta dello Sport". Przez pewien czas był redaktorem naczelnym gazety "Sportske novosti".

  W czasie zamieszek, jakie wybuchły w maju 1990 w trakcie meczu Dinama Zagrzeb z Crveną Zvezdą Belgrad, kopnął policjanta, który zaatakował leżącego kibica Dinamo. Ten czyn sprawił, że stał się bohaterem dla Chorwatów, a dla Serbów złoczyńcą. Po tym incydencie, jugosłowiańska federacja zawiesiła go na sześć miesięcy.

  Reprezentacja Chorwacji w piłce nożnej – Po raz pierwszy zasady gry w futbol i sam mecz piłkarski zaprezentowali na terenie dzisiejszej Chorwacji angielscy robotnicy, którzy w 1873 roku budowali fabrykę w Rijece.Sport – forma aktywności człowieka, mająca na celu doskonalenie jego sił psychofizycznych, indywidualnie lub zbiorowo, według reguł umownych.

  Sukcesy piłkarskie[ | edytuj kod]

 • mistrzostwo Włoch 1993, 1994, 1996 i 1999, Superpuchar Włoch 1993 i 1994, Puchar Mistrzów 1994, finał Pucharu Mistrzów 1995 oraz Superpuchar Europy 1994 z Milanem
 • mistrzostwo świata 1987 z reprezentacją Jugosławii U-21
 • Kariera reprezentacyjna[ | edytuj kod]

  W reprezentacji Chorwacji od 1990 do 1999 roku rozegrał 51 meczów i strzelił 12 bramek – brązowy medal Mistrzostw Świata 1998 oraz start w Euro 1996 (ćwierćfinał).

  Zamieszki Crvena Zvezda - Dinamo 1990 - burdy kibiców pomiędzy klubami Dinamo Zagrzeb i Crvena Zvezda Belgrad, które miały miejsce 13 maja 1990 roku na stadionie Maksimir w Zagrzebiu. O incydencie stało się głośno, ponieważ wydarzył się zaledwie kilka tygodni po pierwszych wielopartyjnych wyborach, w których zwyciężyła partia dążąca do niepodległości Chorwacji. Rezultatem bójek było 60 rannych osób.{{Czasopismo infobox}} Nieznane pola: "odpowiednik". La Gazzetta dello Sport – największy włoski dziennik sportowy, należący do koncernu medialnego RCS MediaGroup.

  W reprezentacji Jugosławii do 1992 roku rozegrał 8 meczów i strzelił 1 gola.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Zvonimir Boban w bazie National Football Teams (ang.)
 • Profil na worldfootball.net
 • Warto wiedzieć że... beta

  Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.
  Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 1996 odbyły się w Anglii. Trwały od 8 do 30 czerwca 1996 roku. Po raz pierwszy w historii wystąpiło w nich szesnaście drużyn. Piętnaście prawo do startu uzyskało poprzez eliminacje, a gospodarze - Anglicy awans mieli zapewniony. Triumfatorem Mistrzostw Europy w 1996 roku okazała się drużyna Niemiec.
  A.C. Milan, Associazione Calcio Milan – włoski klub piłkarski z siedzibą w Mediolanie, wielokrotny klubowy mistrz Europy i świata.
  Telewizja (TV) – dziedzina telekomunikacji przekazująca ruchomy obraz oraz dźwięk na odległość. W jednym miejscu za pomocą kamery telewizyjnej i mikrofonu rejestruje się sygnał, który następnie jest transmitowany do dowolnego miejsca w zasięgu transmisji. Sygnał odbierany jest przez odbiornik telewizyjny i przetwarzany na obraz oraz dźwięk.
  Pomocnik (ang. midfielder) – zawodnik w piłce nożnej, który gra w środku pola między atakującymi napastnikami a broniącymi obrońcami. Rozróżnia się pomocników: defensywnych, środkowych, ofensywnych, bocznych oraz cofniętych skrzydłowych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.897 sek.