• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zulusi

  Przeczytaj także...
  Czaka (Zulus Czaka, zulu Shaka kaSenzangakhona, ok. 1787 - 22 września 1828) - wódz plemion zuluskich, który doprowadził do ich zjednoczenia.Republika Południowej Afryki (RPA, afr. Republiek van Suid-Afrika, ang. Republic of South Africa) – państwo na południowym krańcu Afryki.
  Nguni – grupa ludów Bantu, zamieszkująca rozległe obszary RPA, Suazi, Lesotho i Zimbabwe. W latach 90. XX wieku ich liczebność wynosiła ok. 15 mln. Posługują się językami nguni.
  Zuluscy wojownicy
  Zulusi na ilustracji z końca XIX wieku

  Zulusi – lud negroidalny obejmujący większość grup ludności Nguni. Zulusi mówią językiem zulu, z rodziny bantu, zbliżonym do języka xhosa. Zamieszkują Afrykę Południową, zajmują się pasterstwem.

  Języki bantu – rodzina języków afrykańskich, zaliczana do wielkiej rodziny nigero-kongijskiej. W rodzinie tej wyróżnia się ponad 400 języków, którymi posługuje się około 150 mln mówiących na terenie niemal całej Czarnej Afryki z wyjątkiem większości Afryki Zachodniej, Rogu Afryki oraz południowo-centralnej Namibii i zachodniego RPA. Najważniejsze języki z tej grupy to: suahili, rwanda, lingala, niandża, makua, bemba, tonga, szona, xhosa, zulu.KwaZulu-Natal – prowincja Republiki Południowej Afryki zamieszkana głównie przez ludność wywodzącą się z grupy ludów Bantu. Powstała w 1994 roku w wyniku włączenia bantustanu KwaZulu do prowincji Natal. Największe miasto i zarówno ośrodek przemysłowy to Durban. W latach 1839-1843 istniała na tym terytorium republika burska o nazwie Natal. Prowincja stanowi tradycyjną ojczyznę Zulusów.

  Historia[]

  W pierwszej połowie XIX wieku Zulusi utworzyli, pod dowództwem Czaki, silne wodzowskie państwo i dobrze zorganizowane siły zbrojne, zaopatrzone nawet w broń palną. Odrzucili ultimatum brytyjskie o rozwiązaniu swej armii i prowadzili przez kilkadziesiąt lat walkę przeciw Burom i Brytyjczykom, wypierającym ich z siedzib ich zamieszkania. Swą determinację Zulusi opłacili dziesiątkami tysięcy ofiar. W 1879 roku zostali podbici przez Brytyjczyków. Stanowią najliczniejszą grupę etniczną w RPA. Ich główny rejon zamieszkania to KwaZulu-Natal.

  Język xhosa – jeden z ważniejszych języków z rodziny bantu, posługuje się nim południowoafrykański lud Xhosa (głównie w RPA i Lesotho), liczbę użytkowników szacuje się na ok. 5,6 mln. Zalicza się do języków mlaskowych, co wyróżnia go spośród innych języków bantu (cecha ta została zapożyczona z języków khoisan). Mlask boczny dziąsłowy (zapisywany jako "xh") występuje również w nazwie języka.

  Zobacz też[]

 • Królowie Zulusów • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.