Zulia
Orzacha podziemna, orzech ziemny, orzech arachidowy, fistaszki (Arachis hypogaea L.) – gatunek roślin z rodziny bobowatych. Pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie zaczął być uprawiany na przełomie trzeciego i drugiego tysiąclecia p.n.e. Obecnie szeroko rozpowszechniony w uprawie w krajach tropikalnych i subtropikalnych, nie występuje już na stanowiskach naturalnych. We florze Polski notowany jest jako efemerofit.Maracaibo – miasto w północno-zachodniej Wenezueli. Położone nad cieśniną łączącą jezioro Maracaibo z Zatoką Wenezuelską (Morze Karaibskie), stolica stanu Zulia. Najludniejsze miasto Wenezueli – 2634 tys. mieszkańców (2010).
Ropa naftowa (olej skalny, czarne złoto) – ciekła kopalina, złożona z mieszaniny naturalnych węglowodorów gazowych, ciekłych i stałych (bituminów), z niewielkimi domieszkami azotu, tlenu, siarki i zanieczyszczeń. Ma podstawowe znaczenie dla gospodarki światowej jako surowiec przemysłu chemicznego, a przede wszystkim jako jeden z najważniejszych surowców energetycznych.
Zulia (hiszp. Estado Zulia) – jeden z 23 stanów Wenezueli. Jego stolicą jest Maracaibo. Położony jest na północnym zachodzie Wenezueli.
Położony przy granicy państwa, oddziela Wenezuelę od Kolumbii. Od strony północno-zachodniej graniczy z półwyspem Guajira i górami Perija; od wschodu z Falcon i Lara, a od południa z wenezuelskimi stanami andyjskimi: Táchira, Merida i Trujillo.
Stan Zulia zajmuje powierzchnię 63,1 tys. km², a zamieszkuje go 3 704 404 mieszkańców (2011). Dla porównania, w 1971 było ich 1299 tys.
W granicach stanu znajduje się jezioro Maracaibo. Powierzchnia stanu Zulia jest nizinna, miejscami bagnista, odwadniana przez liczne rzeki spływające do wspomnianego jeziora. Na granicy z Kolumbią leży pasmo Serranía de Perijá. Na południowym zachodzie małe jeziora. Główny region wydobycia ropy naftowej w kraju i jeden z ważniejszych na świecie (w latach 70. XX w. ¾ krajowego wydobycia). Poza tym wydobywa się gaz ziemny. Uprawiana jest trzcina cukrowa, kakaowce, bawełna, bananowce, kokos właściwy, orzacha podziemna. Hoduje się bydło, kozy. Eksploatacja lasów.
Gminy i ich siedziby[ | edytuj kod]
- Almirante Padilla (El Toro)
- Baralt (San Timoteo)
- Cabimas (Cabimas)
- Catatumbo (Encontrados)
- Colón (San Carlos del Zulia)
- Francisco Javier Pulgar (Pueblo Nuevo / El Chivo)
- Jesús Enrique Lossada (La Concepción)
- Jesús María Semprún (Casigua el Cubo)
- La Cañada de Urdaneta (Concepción)
- Lagunillas (Ciudad Ojeda)
- Machiques de Perijá (Machiques)
- Mara (San Rafael del Moján)
- Maracaibo (Maracaibo)
- Miranda (Los Puertos de Altagracia)
- Páez (Sinamaica)
- Rosario de Perijá (La Villa del Rosario)
- San Francisco (San Francisco)
- Santa Rita (Santa Rita)
- Simón Bolívar (Tía Juana)
- Sucre (Bobures)
- Valmore Rodríguez (Bachaquero)
Przypisy[ | edytuj kod]
- Censo 2011. Instituto Nacional de Estadística. [dostęp 28 września 2014].
- ↑ Encyklopedia Powszechna PWN. T. 4. R-Z. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1976, s. 804.