• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zucchelli

  Przeczytaj także...
  Jang Bogo (kor. 장보고과학기지, latynizacja poprawiona: Jangbogo Gwahak Giji, Naukowa Baza [im.] Chang Pogo) – całoroczna stacja polarna należąca do Republiki Korei, położona na Antarktydzie Wschodniej. Została nazwana na cześć Chang Pogo, koreańskiego żeglarza i dowódcy z IX wieku.Concordia – francusko-włoska całoroczna stacja polarna na Płaskowyżu Polarnym na Antarktydzie, położona na wysokości 3220 m n.p.m. na obszarze o nazwie Dome C, otwarta w 2005 roku. Leży w odległości 1670 km od bieguna południowego. Najbliższe stacje polarne to francuska Dumont d’Urville, australijska Casey (obie w odległości 1100 km) i włoska Zucchelli w zatoce Terra Nova.
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

  Stazione Mario Zucchelliwłoska stacja antarktyczna położona w Zatoce Terra Nova.

  Położenie i warunki[]

  Stazione Mario Zucchelli jest stacją działająca w miesiącach letnich (październik – luty). Obecną nazwę nosi od 2004, upamiętnia ona Mario Zucchelliego, który przez 16 lat kierował włoskimi projektami antarktycznymi (stał na czele Programma Nazionale di Ricerche in Antartide). Wcześniej była znana pod nazwą BTN (Baia Terra Nova). W Zatoce Terra Nova mieszczą się także inne stacje, całoroczna koreańska Jang Bogo i sezonowa niemiecka Gondwana.

  Na mapach: 74°50′S 164°30′E/-74,833333 164,500000 Zatoka Terra Nova (ang. Terra Nova Bay) – zatoka między Cape Washington a Lodowcem Drygalskiego, u wybrzeży Ziemi Wiktorii.Stacje polarne w Antarktyce – placówki badawcze założone przez różne państwa w Antarktyce. Stacje te składają się głównie z kontenerów badawczych i mieszkalnych oraz własnego źródła energii (generatora prądu). Do stacji polarnych zalicza się wszystkie stacje działające w ramach Komitetu Naukowego Badań Antarktycznych (Scientific Committee on Antarctic Research – SCAR). Stacje rozmieszczone są na samym kontynencie oraz na wyspach Antarktyki. Obecnie istnieje 39 całorocznych i 41 stacji czynnych tylko latem, a ponadto placówki dające bardziej ograniczone możliwości bytowe i mniej wygód: 18 obozów i 2 schronienia.

  W skład stacji Zucchelli wchodzą budynki mieszkalne, laboratoria oraz urządzenia badawcze. Stacja zajmuje powierzchnię około 7100 m². Logistycznie jest ona powiązana z włosko-francuską stacją Concordia.

  Działalność[]

  W stacji prowadzone są badania nad przystosowaniem organizmów do życia na Antarktydzie, zmianami klimatycznymi, atmosferyczne, glacjologiczne, geofizyczne.

  Bibliografia[]

 • Programma Nazionale di Ricerche in Antartide (PNRA): Stazione Mario Zucchelli (wł.). www.italiantartide.it. [dostęp 2012-03-02].
 • Linki zewnętrzne[]

 • Mario Zucchelli Station / Antarctica (ang.). French Polar Team. [dostęp 2014-10-24]. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.