• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Łukasz Piotr Grzędzicki, kaszub. Łukôsz Pioter Grzãdzëcczi (ur. 1981 w Szymbarku) – polski urzędnik samorządowy i działacz regionalny, od 2010 prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.Bernard Szczęsny (ur. 27 października 1919 w Berlinie, zm. 19 grudnia 1999) - członek Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf Pomorski", więzień KL Stutthof, działacz kaszubski, w 1947 r. członek Komitetu Rozwoju Gospodarczego Ziemi Kaszubskiej, burmistrz Wejherowa, Honorowy Obywatel Miasta Wejherowa.
  Gdyńska Parada Niepodległości, 11 listopada 2010 r.

  Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie (kasz. Kaszëbskò-Pòmòrsczé Zrzeszenié) – organizacja społeczno-kulturalna, zrzeszająca Pomorzan oraz wszystkie osoby, które utożsamiają się z jej celami statutowymi, przede wszystkim wszechstronnym rozwojem Pomorza.

  Moja ziemia dwumiesięcznik wydawany przez Oddział Kociewski Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Zblewie. Pismo powstało wkrótce po reaktywacji działalności oddziału w 1991 roku, początkowo wychodząc pod nazwą "Zblewska Ziemia". Pod koniec 1992 roku z powodu podjęcia szerokiej współpracy z oddziałami ZKP w Lubichowie, Osiecznej i Szlachcie, zmieniło nazwę na "Moja ziemia".Stanisław Pestka, pseud. Jan Zbrzyca (ur. 8 kwietnia 1929 w Rolbiku, zm. 2 kwietnia 2015 w Gdańsku) - polski dziennikarz, poeta i działacz kaszubski.

  Spis treści

 • 1 Historia Organizacji
 • 2 Statutowe cele działania Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
 • 3 Struktura Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
 • 4 Instytucje związane ze Zrzeszeniem Kaszubsko-Pomorskim
 • 5 Prezesi Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
 • 6 Prezesi Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
 • 7 Przypisy
 • 8 Zobacz też
 • 9 Linki zewnętrzne
 • Aleksander Arendt (ur. 6 grudnia 1912 w Będargowie na Kaszubach, zm. 2002) – oficer rezerwy Wojska Polskiego (podporucznik), działacz kaszubski, komendant naczelny Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf Pomorski" w okresie od listopada 1943 r. do maja 1944 r., ps. "Konar", "Dębina"Izabella Trojanowska (ur. 10 lipca 1929 w Gdyni, zm. 21 kwietnia 1995) - dziennikarka, pisarka, w latach 1980-1983 prezes Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

  Historia Organizacji[]

  Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie jest kontynuatorem Zrzeszenia Kaszubskiego istniejącego od 1956 r. oraz Zrzeszenia Kociewskiego, istniejącego od 1957 r., a obecną nazwę nosi od roku 1964, kiedy to doszło do połączenia obu tych organizacji. Zrzesza około 5.000 członków w ponad siedemdziesięciu oddziałach. Ze względu na fakt, że zdecydowana większość Zarządu ZKP, to Kaszubi, jego działalność koncentruje się na sprawach kaszubskich. W roku 2005 Zrzeszenie zostało zaproszone do wydelegowania przedstawicieli w Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie posiada status Organizacji Pożytku Publicznego.

  Organizacja pożytku publicznego (OPP) − termin wprowadzony w Polsce 1 stycznia 2004 przepisami ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.Tajna Organizacja Wojskowa "Gryf Pomorski" (TOW "Gryf Pomorski") – polska wojskowo-cywilna organizacja konspiracyjna o charakterze katolickim, działająca na Pomorzu i w części Prus Wschodnich w okresie od poł. 1941 r. do końca marca 1945 r.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Medal Stolema przyznawany jest przez Klub Studencki Pomorania od 1967 roku. Wśród wielu wyróżnień, odznaczeń i nagród przyznawanych w Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim cieszy się największym uznaniem.
  Teki Kociewskie – pierwsze kociewskie czasopismo elektroniczne. „Teki Kociewskie” są periodykiem popularno-naukowym wydawanym przez Oddział Kociewski Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Tczewie i publikowanym na stronach Kociewskiej Biblioteki Internetowej.
  Józef Borzyszkowski (ur. 6 lutego 1946 w Karsinie) – polski historyk, profesor nauk humanistycznych, senator II kadencji, były wicewojewoda gdański.
  Oddział Kociewski Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Tczewie – oddział terenowy Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, posiadający własną osobowość prawną, koncentrujący swoją działalność na sprawach kociewskich oraz nadwiślańskich. Zgodnie ze statutem ZKP organizacja ta zajmuje się rozwojem kultury, gwary oraz budowy regionalizmu i społeczeństwa obywatelskiego na całym Pomorzu oraz w jego subregionach, w tym na Kociewiu.
  Brunon Synak (ur. 23 października 1943 w Podjazach) – polski profesor, socjolog, były prezes zarządu głównego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, polityk i działacz samorządowy.
  Zrzeszenie Kaszubskie – pierwsza po II wojnie światowej organizacja społeczno-kulturalna utworzona przez Kaszubów i ich sympatyków, jej sukcesorem jest Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.
  Klub Studencki Pomorania (kasz. Karno Sztudérów "Pòmòraniô") – studencka organizacja działająca przy Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim oraz pomorskich wyższych uczelniach. Zgodnie ze statutem ZKP zajmuje się rozwojem kultury, języka oraz budowy regionalizmu i społeczeństwa obywatelskiego na całym Pomorzu oraz w jego subregionach, zwłaszcza na Kaszubach.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.045 sek.