• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zrenjanin

  Przeczytaj także...
  Cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Zrenajaninie - powstała w 1746 roku, co czyni ją najstarszym kościołem miasta. Wzniesiono ją w stylu barokowym. Ikonostas wykonali Dimitrije i Georgije Popović, polichromie namalował w latach 1928 - 1930 Aleksadar Sekulić. Obiekt został odrestaurowany w 2000 roku, a pięć lat później założono iluminację. Na terenie otaczającym świątynię ustawiono dwa marmurowe krzyże usunięte z placów Zrenjaninu w okresie komunistycznym.Serbia, Republika Serbii (serb. Република Србија/ Republika Srbija – państwo w południowej Europie, powstałe 5 czerwca 2006 roku po rozpadzie federacji Serbii i Czarnogóry. Stolicą jest Belgrad. Serbia graniczy z Węgrami na północy, Rumunią i Bułgarią na wschodzie, Macedonią i Albanią na południu oraz z Czarnogórą, Chorwacją i Bośnią i Hercegowiną na zachodzie. De facto na południu Serbia graniczy z Kosowem, którego jednostronnie ogłoszoną niepodległość uznała część państw świata. Od 29 lutego 2012 r. kraj ten posiada status oficjalnego kandydata do Unii Europejskiej, a w czerwcu 2013 UE wyraziła zgodę na rozpoczęcie rozmów akcesyjnych w styczniu 2014.
  Wojwodina, Prowincja Autonomiczna Wojwodiny (Vojvodina, węg. Vajdaság) – autonomiczny okręg w północnej Serbii, zamieszkany przez 2,03 mln mieszkańców (2002), przede wszystkim Serbów (65% liczby ludności) i Węgrów (14%). Stolicą Wojwodiny jest Nowy Sad, inne większe miasta to Pančevo, Subotica, Zrenjanin. Obejmuje serbskie części historycznych regionów Baczki, Banatu i Sremu.

  Zrenjanin (cyr. Зрењанин, hist. Veliki Bečkerek – Велики Бечкерек, 1935-1946 Petrovgrad – Петровград, węg. Nagybecskerek) – miasto w północno-wschodniej Serbii, w Wojwodinie, stolica okręgu środkowobanackiego, siedziba miasta Zrenjanin. W 2011 roku liczyło 76 511 mieszkańców.

  Cyrylica serbska (serb. српска ћирилица / srpska ćirilica) – wariant klasycznej cyrylicy stworzony na potrzeby języka serbskiego w 1818 roku przez serbskiego lingwistę Vuka Karadžicia. Jeden z dwóch wariantów zapisu trzech ustandaryzowanych odmian języka serbsko-chorwackiego: serbskiej, bośniackiej i czarnogórskiej obok alfabetu łacińskiego. Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.

  Zrenjanin słynie z letniego pałacu Marii Antoniny, który można podziwiać na znajdującym się w centrum miasta rynku.

  Nazwa pochodzi od Žarko Zrenjanina.

  W mieście znajduje się cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny. Zrenjanin jest również siedzibą rzymskokatolickiej diecezji, skupiającej przeważnie wiernych narodowości węgierskiej.

  Wydział Techniczny im. Michajla Pupina Uniwersytetu w Nowym Sadzie znajduje się w Zrenjaninie.

  Diecezja zrenjanińska (łac.: Dioecesis Zrenianensis, serb.: Zrenjaninska biskupija, weg.: Nagybecskereki Egyházmegye) - katolicka diecezja serbska położona w północnej części kraju, obejmująca swoim zasięgiem wschodnią część Wojwodiny. Siedziba biskupa znajduje się w katedrze św. Jana Nepomucena w Zrenjaninie.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Popis stanovništva, domaćinstava i stanova 2011. u Republici Srbiji (serb.). Republički zavod za statistiku. [dostęp 2019-08-12].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona internetowa miasta
 • Okręg środkowobanacki (Banat Środkowy, serb. Srednjebanatski okrug / Srednjebanatski okrug, węg. Közép Bánsági Körzet, chor. Srednjebanatski okrug, słow. Sredobanátsky okres, ruś. Стредобанатски окрух, rum. Districtul Banatul de Central) - okręg w północno-wschodniej Serbii, w Wojwodinie.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Mihajlo Pupin, także Mihajlo Idvorski Pupin, Михаило Пупин (ur. 4 października 1858, zm. 12 marca 1935) – fizyk serbski, którego najważniejszym wynalazkiem było stworzenie urządzeń do zapobiegania tłumienia sygnałów elektrycznych (telefonicznych) przez zastosowanie tzw. pupinizacji toru (z zastosowaniem cewek Pupina).
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Miasto Zrenjanin (serb. Grad Zrenjanin / Град Зрењанин) – jednostka administracyjna w Serbii, w Wojwodinie, w okręgu środkowobanackim. W 2018 roku liczyła 116 784 mieszkańców.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Język węgierski (węg. magyar nyelv) – należy do podgrupy języków ugryjskich, zaliczanej do podrodziny ugrofińskiej (z rodziny uralskiej). Językiem tym posługuje się co najmniej 14 mln osób – przede wszystkim na Węgrzech, ale także w południowej Słowacji, środkowej Rumunii (Siedmiogród), północnej Serbii (Wojwodina), zachodniej Ukrainie (Zakarpacie), wschodniej Słowenii (Prekmurje) i wschodniej Austrii (Burgenland). Język węgierski ma status języka urzędowego na Węgrzech, w Słowenii (lokalnie) i w Wojwodinie. Jest to język aglutynacyjny. Współczesny węgierski język literacki powstał w XVI w. Do jego zapisu stosuje się pismo oparte na alfabecie łacińskim.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Uniwersytet w Nowym Sadzie (serb. Универзитет у Новом Саду) – serbski uniwersytet w Nowym Sadzie, drugi pod względem wielkości w kraju (ma ponad 43 000 studentów). Został założony w 1960 roku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.