• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zoltán Meszlényi

  Przeczytaj także...
  Synopa (tur. Sinop, gr. Σινώπη, łac. Sinope) – miasto w północnej Turcji, nad Morzem Czarnym, ośrodek administracyjny ilu Synopa. Port handlowy i rybacki a także kąpielisko morskie. Około 47 tys. mieszkańców. Miasto leży na pograniczu historycznych krain Paflagonii i Pontu, w prowincji Hellespont.Hatvan – miasto powiatowe na Węgrzech w Komitacie Heves nad rzeką Zagyva. Liczy ponad 20,3 tys. mieszkańców (I 2011 r.). Słowo Hatvan oznacza w języku węgierskim sześćdziesiąt.
  Jusztinián Serédi (pierwotnie György Szapucsek, słow. Juraj Sapuček; ur. 23 kwietnia 1884 w Deáki, zm. 29 marca 1945 w Ostrzyhomiu) – węgierski duchowny rzymskokatolicki, benedyktyn, arcybiskup Ostrzyhomia i prymas Węgier, kardynał i Sługa Boży Kościoła katolickiego.
  Esztergom - Meszlényi beatification 12.JPG

  Zoltán Meszlényi (ur. 2 stycznia 1892 w Hatvan, zm. 11 stycznia 1953 w Kistarcsa) – węgierski biskup, Błogosławiony Kościoła katolickiego.

  Biografia[]

  Po uzyskaniu matury w gimnazjum OO Benedyktynów w Ostrzyhomiu, jego opiekun, Kolos Vaszary, posłał go Rzymu. Studia teologiczne ukończył w Rzymie w Collegium Germanici-Hungaricum. Święcenia kapłańskie przyjął w dniu 28 października 1915.

  Po powrocie do stolicy prymasowskiej rozpoczął pracę w Pałacu Prymasowskim. W 1917 roku prymas János Csernoch skierował Meszlényiego do pracy biurowej w Urzędzie Prymasowskim. W 1931 roku przyznano mu tytuł wikariusza kapitulnego. 28 października 1937 roku prymas Jusztinián Serédi przy asystencji Istvána Breyera i Endre Kristona wyświęcił go na biskupa tytularnego Sinope. Od tego czasu pełnił on funkcję koadiutora Prymasa.

  Államvédelmi Hatóság (ÁVH) (Urząd Bezpieczeństwa Państwa) – policja polityczna Węgierskiej Republiki Ludowej w latach 1945-1956.Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.

  Po aresztowaniu Prymasa Józsefa Mindszentyego i jego skazaniu przez ówczesny sąd oraz śmierci dr. Jánosa Drahosa zarządzał archidiecezją ostrzychomską. W nocy 4 lipca 1950 roku w Pałacu Prymasowskim w Ostrzyhomiu pojawili się funkcjonariusze z węgierskiej bezpieki, aresztowali biskupa Meszlényiego i zawieźli do obozu koncentracyjnego w Kistarcsa, gdzie więziono go w odosobnieniu.

  Biskup koadiutor – w Kościele katolickim prawnie ustanowiony przez papieża biskup, który po śmierci lub awansie biskupa diecezjalnego ma prawo następstwa po nim na urzędzie biskupa diecezji zgodnie z kanonem 403 § 3 kodeksu prawa kanonicznego z 1983.József Mindszenty (właściwie József Pehm; ur. 29 marca 1892 w Csehmindszent, zm. 6 maja 1975 w Wiedniu) – Sługa Boży Kościoła katolickiego, węgierski duchowny rzymskokatolicki, kardynał, prymas Węgier w latach 1945-1974.

  W wyniku wycieńczenia po torturach i pobiciach zmarł 11 stycznia 1953. Jego ciało pochowano przejściowo na cmentarzu komunalnym w budapeszteńskiej dzielnicy Rákoskeresztúr, ale 24 czerwca 1966 roku ekshumowano je i przewieziono do Ostrzyhomia, umieszczając w krypcie Archikatedry Prymasowskiej.

  31 października jest 304. (w latach przestępnych 305.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 61 dni.Biskup (łac. episcopus z gr. ἐπίσκοπος episkopos: nadzorca, opiekun) – w Kościołach chrześcijańskich duchowny o najwyższych święceniach. Urząd kościelny w Kościele katolickim i w kościołach prawosławnych uznawany za najwyższy stopień sakramentu kapłaństwa.

  Ogłoszony błogosławionym 31 października 2009 przez papieża Benedykta XVI.

  Bibliografia[]

 • Beato Zoltan Lajos Meszlenyi (wł.). santiebeati. [dostęp 2012-05-08]. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  28 października jest 301. (w latach przestępnych 302.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 64 dni.
  Błogosławiony – w Kościele katolickim osoba zmarła, która za życia odznaczała się szczególnymi cnotami inspirowanymi doświadczeniem religijnym lub też która z powodu swojej religii poniosła śmierć męczeńską.
  Węgry (węg. Magyarország) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej, od 1955 członek ONZ, od 1999 członek NATO, od 2004 członek Unii Europejskiej.
  Ostrzyhom (węg. Esztergom, czyt.: Estergom, niem. Gran, słow. Ostrihom, serchor. Ostrogon, łac. Strigonium) – węgierskie miasto nad Dunajem (30,86 tys. mieszkańców w I 2011 r.).
  János Csernoch (ur. 18 czerwca 1852 roku w Skalicy, zm. 25 lipca 1927 roku w Ostrzyhomiu) – kardynał, prymas Węgier.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.