• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zofia Marcinkowska

  Przeczytaj także...
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.e-teatr.pl – polski portal teatralny stworzony w 2004 roku przez Dział Dokumentacji Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie .
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Zofia Marcinkowska (ur. 22 października 1940 w Wieliczce, zm. 8 lipca 1963 w Krakowie) – polska aktorka. Córka Janiny (z domu Goettel) i Tadeusza Pietscha.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Jej ojciec był prawnikiem, działaczem socjalistycznym i ruchu oporu. Zginął 8 sierpnia 1944 roku w Powstaniu Warszawskim, jest pochowany na Cmentarzu Obrońców Warszawy na Woli. Jej matka wyszła ponownie za mąż za lekarza Włodzimierza Marcinkowskiego, który adoptował Zosię.

  Wieliczka (niem. Groß Salz) – miasto powiatowe w województwie małopolskim, w powiecie wielickim, siedziba władz gminy miejsko-wiejskiej Wieliczka oraz władz powiatu. Według danych GUS z 31 grudnia 2012 r. miasto liczyło 20 988 mieszkańców. Powierzchnia miasta wynosi 13,41 km².Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.

  Zofia ukończyła szkołę podstawową i liceum ogólnokształcące w Krakowie. Po maturze rozpoczęła studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Na pierwszym roku studiów w 1959 roku wystąpiła w filmie Bohdana Poręby Lunatycy. Ze względu na złamanie obowiązującego regulaminu została usunięta ze szkoły. Studia aktorskie kontynuowała w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie, którą ukończyła w 1962 roku. W 1960 roku zagrała w filmie Kazimierza Kutza Nikt nie woła. Film przyjęto dosc chłodno, ale dostrzeżono duży talent aktorski Zofii. Po studiach wróciła do Krakowa, gdzie otrzymała angaż do Starego Teatru. W 1963 roku zagrała ostatni raz w filmie Weekendy, odc. Autobusy jak żółwie.

  Cmentarz Rakowicki – jeden z największych cmentarzy w Krakowie o powierzchni 42 ha. Położony jest w całości na terenie Dzielnicy I Stare Miasto.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  W Krakowie była w związku ze Zbigniewem Wójcikiem (1932-1963). Był on niezwykle utalentowanym aktorem, ale niestety alkoholikiem. Ich miłości towarzyszyły awantury i przemoc. Zofia jednak była zbyt zakochana aby od niego odejść. Mówiła, że nie potrafi bez niego żyć. Jedna z awantur - 8 lipca 1963 roku - zakończyła się tragicznie. Zmarła śmiercią samobójczą, znaleziona pod odkręconym piecem gazowym w mieszkaniu jej ukochanego, który zmarł kilka godzin wcześniej. Wówczas gaz w sieci (koksowniczy) był trujący. Została pochowana na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).22 października jest 295. (w latach przestępnych 296.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 70 dni.

  Filmografia[ | edytuj kod]

 • 1959: Lunatycy – Basia Witecka
 • 1960: Nikt nie woła – Lucyna
 • 1963: Weekendy, odc. Autobusy jak żółwie – kelnerka
 • Teatr[ | edytuj kod]

 • 1962: Sceny z dramatów, Juliusz Słowacki – Beatrix, Goplana
 • 1963: Major Barbara, George Bernard Shaw – Sara
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Zofia Marcinkowska w bazie filmpolski.pl
  2. gk/mf/mn: Kulisy samobójstwa polskiej aktorki: Zofia Marcinkowska: Myślała, że go zabiła. Odkręciła gaz... (pol.). film.wp.pl, 2012-09-17. [dostęp 2012-09-18].
  3. Kazimierz Kutz Będzie skandal. Autoportret
  4. Zbigniew Wójcik
  5. Zofia Marcinkowska w bazie Filmweb
  6. Zofia Marcinkowska w bazie IMDb (ang.)
  7. Zofia Marcinkowska w bazie e-teatr.pl

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Zofia Marcinkowska na zdjęciach w bazie Filmoteki Narodowej „Fototeka
 • Samobójstwo (łac. suicidium, od sui caedere, „zabić się”) – celowe działanie mające na celu odebranie sobie życia. Samobójstwo wynika często z uczucia smutku, które w wielu przypadkach jest rezultatem zaburzeń psychicznych takich jak depresja, zaburzenia afektywne dwubiegunowe, schizofrenia, alkoholizm lub uzależnienie od środków odurzających. Stresory takie jak problemy finansowe lub problemy w zakresie relacji międzyludzkich również odgrywają istotną rolę. Próby zapobiegnięcia samobójstwu obejmują ograniczenie dostępu do broni palnej, leczenie zaburzeń psychicznych, w tym uzależnienia od środków odurzających, a także poprawę sytuacji ekonomicznej.Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej – teatr w Krakowie, narodowa instytucja kultury, drugi najstarszy teatr w Polsce. Obok Teatru Narodowego w Warszawie i Teatru Wybrzeże w Gdańsku jest jedną z trzech narodowych scen dramatycznych, podlegających bezpośrednio Ministrowi Kultury. Jako jedyny polski teatr należy do Europejskiej Sieci Teatrów Mitos21, która skupia najważniejsze sceny teatralne w Europie.
  Warto wiedzieć że... beta

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (do 1996 jako Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna) – publiczna szkoła wyższa z siedzibą w Warszawie.
  Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie (dawniej: Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Ludwika Solskiego w Krakowie) – publiczna szkoła wyższa założona w 1946 r. w Krakowie, kształcąca przyszłych aktorów i reżyserów.
  FilmPolski.pl – największa pośród istniejących baz polskich filmów, redagowana w Bibliotece i Ośrodku Informacji Filmowej PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi, przez Jarosława Czembrowskiego. Istnieje od 1990, początkowo udostępniana w Bibliotece PWSFTviT, od marca 1998 również w internecie.
  Gaz koksowniczy – paliwo uzyskiwane poprzez przemysłowe wygrzewanie węgla kamiennego w temperaturze 900–1100 °C w specjalnie w tym celu skonstruowanym piecu koksowniczym, bez dostępu tlenu. Gaz koksowniczy zaliczany jest do gazów węglowych, tj. gazów powstających w wyniku termicznej obróbki węgla.
  Aktor (łac. agere – działać) – osoba odgrywająca za pomocą szczególnego zachowania, technik cielesnych i głosowych rolę w teatrze lub w filmie. Od zwykłego człowieka odróżnia go ze strony samego aktora świadomość gry, ze strony widzów – szczególny sposób traktowania osoby jako aktora. Wobec widza istnieje na sposób dwoisty, jako odtwarzana postać, w którą się tymczasowo wciela, i zarazem jako żywy człowiek, posiadający własną rzeczywistą tożsamość i biografię.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.699 sek.