Zofia Kernowa (przed II wojną światową Zofia Zawiszanka, ps. Anna Wiśniowiecka, ur. 8 lutego 1889 r. w Szpitarach koło Miechowa, zm. 2 lipca 1971 r. w Krakowie), polska poetka, prozaiczka i publicystka, działaczka niepodległościowa.
Dwór rodziny Zawiszów, gdzie podczas II wojny światowej mieszkali
Jerzy i Anna Turowiczowie.
Goszyce, 22 czerwca 2008 r.
W 1912 r. wstąpiła do żeńskiej drużyny strzeleckiej, której została komendantką. Mieszkała w majątku rodzinnym w Goszycach (woj. małopolskie). Ukończyła studia na Wydziale Rolnym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W czasie I wojny światowej pracowała w wywiadzie Legionów Polskich, należała do Polskiej Organizacji Wojskowej, była zwiadowczynią Drużyn Strzeleckich dostarczającą patrolom Józefa Piłsudskiego informacji o ruchach wojsk rosyjskich. Poślubiła Janusza Gąsiorowskiego (1889–1949), bliskiego współpracownika Piłsudskiego w Polskich Drużynach Strzeleckich, w dwudziestoleciu międzywojennym generała wojska polskiego. W 1916 r. urodziła się ich córka, Anna Gąsiorowska (późniejsza żona Jerzego Turowicza, zm. 2000). Jej drugim mężem był inż. Romuald Kern.
2 lipca jest 183. (w latach przestępnych 184.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 182 dni.
Jest to środkowy dzień roku zwyczajnego. O godzinie 12.00 tego dnia mija połowa roku.Uniwersytet Jagielloński (historyczne nazwy: Akademia Krakowska, Szkoła Główna Koronna, Szkoła Główna Krakowska, Uniwersytet Krakowski; łac. Universitas Jagellonica Cracoviensis) – najstarsza polska szkoła wyższa, jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie, mieszczący się w Krakowie.
Debiutowała w 1917 r. ogłaszając broszurę Nasz naczelnik Józef Piłsudski (pod nazwiskiem Przerowa). W dwudziestoleciu międzywojennym publikowała książki pod nazwiskiem Zofii Zawiszanki.
Krzyż Walecznych
Krzyż Polskiej Organizacji Wojskowej
Odznaka Pamiątkowa Pierwszej Brygady „Za wierną służbę”
Odznaka Pamiątkowa „Pierwszej Kadrowej”
Odznaka pamiątkowa 1. Pułku Ułanów.
Twórczość (wybór)[ | edytuj kod]
Głos wśród burzy (wiersze z lat młodzieńczych; jako Anna Wiśniowiecka; 1918)
Poprzez fronty (wspomnienia; jako Zofia Zawiszanka; 1928)
Świt wielkiego dnia. Opowieść z dzieciństwa Marszałka Piłsudskiego (1938)
Przedziwny wódz. Powieść z XV w. (Albertinum 1948)
Zwiastuny burzy, Goszyce-Słomniki-Małoszów-Goszyce 30 VII-6 VIII, [w:] Rok 1914 w dokumentach i relacjach (Fundacja Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego; Księgarnia Akademicka 2004)
Stary Dwór w Goszycach
Ułańska siódemka
Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]
Dach dla Kościuszki i Miłosza – historia dworu Zawiszów w Goszycach; „Rzeczpospolita”, 28.04.2008 r.

Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
Warto wiedzieć że... beta
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji
obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Jerzy Turowicz (ur. 10 grudnia 1912 w Krakowie, zm. 27 stycznia 1999 w Krakowie) – polski dziennikarz i publicysta, redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego" (1945–1953 i 1956–1999). Kawaler Orderu Orła Białego.
Józef Klemens Piłsudski (ur. 5 grudnia 1867 w Zułowie, zm. 12 maja 1935 w Warszawie) – polski działacz socjalistyczny i niepodległościowy, polityk, Naczelnik Państwa w latach 1918–1922 i naczelny wódz Armii Polskiej od 11 listopada 1918, pierwszy marszałek Polski od 19 marca 1920; dwukrotny premier Polski (1926–1928 i 1930), twórca tzw. rządów sanacyjnych w II Rzeczypospolitej wprowadzonych w 1926 po przewrocie majowym, współzałożyciel PPS i szef Wydziału Bojowego PPS (OB PPS).
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Historia Polski (1918–1939) – historia Polski w dwudziestoleciu międzywojennym, od odzyskania przez Polskę niepodległości do zakończenia regularnych działań wojennych Wojska Polskiego przeciw Wehrmachtowi i Armii Czerwonej po agresji III Rzeszy i ZSRR na Polskę i przeniesienia siedziby władz II Rzeczypospolitej poza granice kraju w związku z okupacją terytorium kraju przez agresorów.
Polska Organizacja Wojskowa, POW – tajna organizacja wojskowa powstała w sierpniu 1914 w Warszawie z inicjatywy Józefa Piłsudskiego w wyniku połączenia działających w Królestwie Polskim konspiracyjnych grup Polskich Drużyn Strzeleckich i Związku Walki Czynnej w celu walki z rosyjskim zaborcą. Początkowo bezimienna, od października 1914 zaczęła używać nazwy POW.
Odznaka pamiątkowa Polskiej Organizacji Wojskowej – odznaka ustanowiona w listopadzie 1918 roku na posiedzeniu Komendy Naczelnej Polskiej Organizacji Wojskowej. Była przyznawana weteranom tej organizacji. Zwana jest również „Odznaką P.O.W” lub „Krzyżem P.O.W.”.